DOĞRULUK-İŞ Başkanı Arslan, Himmet Hayatında ve Sendikal Hayatta Eş Terbiye Programı’nda konuştu Açıklaması

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, kadına müteveccih ayrımcılığın, dışlayıcı yaklaşımların ve yöre yargıların dünyada olduğu kabil Türkiye’dahi de bitmeme ettiğine özen çekerek, “Bu sorunları halletmek üzere dahi yalnız TÜRE-İŞ’in, sadece sendikalarımızın çabası yetmiyor.” dedi.

Aslan, “Sendikalı kadın, zinde kadın” teması ile Say Konukevi’nde düzenlenen “Iş Hayatında ve Sendikal Hayatta Kadın Eğitim Programı”nda yaptığı konuşmada, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminde yaşamını yitirenleri rahmetle andı, yakınlarına başsağlığı diledi.

Depremin tıpkısı henüz yaşanmaması temennisinde mevcut Arslan, Marmara depreminde vatandaşların yaşadıkları çaresizliğe değindi. Arslan, “İnsanlara ahali uzatamamanın verdiği o çaresizliği bize aynı elan kimse yaşatmasın. Onun için ülkemiz depremle uğraş üzerine eke adımlar attı.” diyerek konuştu.

Aslan, Türkiye’nin sarsıntı üzerine yaşadığı 23 yıllık değişime işaret ederek, “Yeterli mi, tabii değil. Elan alacağımız çok posta var ama o eyyam geride kaldı diyorum.” dedi.

HAK Kontrol ve Kurtarma Düş Timi’ni 81 ilde dayamak istediklerini bildiren Arslan, timin illerde eş durumlarda müstacel müdahalede heveskâr bire bir takım kendisine çalışmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

ADALET-İŞ’e sadık sendikaların bu çalışmaya hangi büyüklüğünde derece ve bedel verdiğini gördüğünü belirten Aslan, “Ilkin Bakım-İş Sendikamız görünmek için sendikalarımızdan özellikle bu imge timinde düzlük ahzetmek üzere çok sayıda arkadaşımızın başvurduğunu biliyorum. Bunu inşallah illerimizde da gerçekleştireceğiz. Hareket, cuşiş ve hâkim felaketi durumlarında konfederasyonumuzun ADALET-İŞ Düş Timi’nin sahada olduğunu kaplamak hepimizi gururlandırıyor.” diye niteleyerek konuştu.

“Birinci sıradayız”

Konuşmasında, sendikalı avrat oranında DOĞRULUK-İŞ’in bir numara sırada meydan aldığını tamlayan Aslan, şöyle bitmeme etti:

“400 kesir bin sendikalı kadının 200 bini, HAK-İŞ üyesi. Ayrıksı konfederasyonlardaki eş örgen sayısı henüz bağan. Tığ birinci sıradayız, bu birinci olmanın sorumlulukları bile var. O zaman sendikal mücadelede, mücahede hayatında avrat konusunda, kadınların sendikal mücadeleye dahil edilmesi ve avrat-koca birlikte faaliyet hayatında elan aktif, henüz zihayat düzlük almamız için yapacaklarımız var. Bugüne büyüklüğünde yaptıklarımızı bittabi kim küçümsemiyoruz. Bu yaptıklarımız haddinden fazla önemli, korkulu patırtılı getiren, bizi diğerlerinden ayıran, olumlu anlamda ayıran, bizi elden bu ülkede değil dünyada üstelik farklı tıpkısı yere oturtan bu faaliyetlerimiz akıbet evre şanlı ve kalburüstü icraat.”

“Dolay yargıları kırmamız gerekiyor”

Tekmil sendikal çalışmalara karşın sorunların devam ettiğini söyleyen Arslan, şunları kaydetti:

“Kadına yönelik takat bilcümle çabalarımıza rağmen devam ediyor. Kadına yönelik ayrımcılık, kadına müteveccih dışlayıcı yaklaşımlar ve kadına müteveccih ön yargılar, bütün bunlar ne eyvah ki dünyada olduğu kadar Türkiye’de dahi devam ediyor. Bu sorunları fora etmek üzere birlikte çabucak DOĞRULUK-İŞ’in, vakit kaybetmeden sendikalarımızın çabası yetmiyor.

Aynı yandan çetin bir mevzuat değişikliğine ihtiyaç var, bu yapılıyor. Aynı yandan toplumda çetin bir algı sorunu var, bunu çözmemiz gerekiyor, bu ön yargıları kırmamız gerekiyor. Benzeri yanda kendimiz, evimizin içerisini düzenlememiz gerekiyor. Başkalarına söylerken biz hangi yapıyoruz, başkalarıyla ilişkin değerlendirmeleri yaparken HAK-İŞ hangi yapıyor, sorusunun bile cevabını vermemiz gerekiyor.”

Arslan, DOĞRULUK-İŞ olarak hisse senedi yerinde ivinti ve tacizi önlemeyi amaçlayan Arsıulusal Çalışma Örgütünün (ILO) 2019’üstelik kabul ettiği 190 Sınırlanmış Sözleşmesi’ni (C190) imzaladıklarını bile hatırlattı.

Programa, YANLIŞSIZ Parti Umumi Şekil Avrat Kolları Sivil Sosyete ve Halkla İlişkiler Başkanı Ayten Görgülü, HAK-İŞ Karı Komitesi Başkanı Fatma Zengin ile ADALET-İŞ’e tutkun sendikaların üyeleri katıldı.Share: