Döner Kebap çeşitlerine benzeri yenisi henüz eklendi: kaşar döneri

Döner Sermaye çeşitlerine benzeri yenisi daha eklendi: kaşar peyniri döneri

İZMİR Ege Bölgesi Kars-Ardahan- Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), İzmir’de bire bir ilki gerçekleştirerek, tamamen kaşar peynirinden oluşan döner kebap yaptı. Tanıtım günleri çerçevesinde planlı etkinlikte vatandaşlar, kaşar peyniri peynirinden yapılan dönere gösterişli rabıt gösterdi.

Ege Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Dernekler Federasyonu (KAIDER), alışılmışın dışına çıkıp, et ve tavuk dönerin yerine ayrımsız ilki gerçekleştirerek tamamen kaşar peyniri peynirinden oluşan döner sermaye yaptı. Kahvaltı sofralarında görmeye alıştıkları kaşar peyniri peynirini döner kebap tezgahında gören yurttaş, şaşkınlığını gizleyemedi. Kültürpark Fuar alanında, 3- 6 Teşrinisani tarihlerinde düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleri çerçevesinde takılan kaşar döner, vatandaşlardan dokunaklı ilişki gördü. Kaşar Peyniri döneri duymak isteyen vatandaşlar, döner tezgahı önünde deniz oluşturdu. Angın Kars kaşarından hazırlanan döneri tadan vatandaşlar, kaşar döneri beğendiklerini ve tadının değişik olduğunu söyledi.

“Amacımız; bölgemizi İzmir halkına takdim etmek, onlara sevdirmek”

İzmir’de ilk kez düzenlenecek Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleriyle ilgilendiren civar tanıtım programında konuşan Dernekler Federasyonu Başkanı Sakil Çıpa, “Biz İzmir’de 30 derneğimiz ile alay malay aynı karar aldık. İzmir’de ilk kez düzenleyeceğimiz Veli Bölgesi Kars-Ardahan-Iğdır Lansman Günleriyle ilişik bire bir program hazırladık. Fuar merkezinde düzenlenecek olan tanıtım günleri amacıyla tıpkı ön muarefe olarak bu programı beğenmek istedik. Perşembe haset bizim Kültürpark Fuar Alanında dört çevrim bitmeme edecek olan tıpkı etkinliğimiz olacak. Bu izlence içerisinde tarihimiz, kültürümüz, örfümüz, adetimiz, ozanlarımız, Kafkas ve halk bilimi ekibimiz ile gelişigüzel, bu kararları alıp hemşerilerimize yeryüzü bereketli şekilde aktiflik yazmak istedik. Bizler bölgemizi biliyoruz. Amacımız; bölgemizi İzmir halkına lanse etmek onlara sevdirmek” dedi.

kaşar peyniri döneri ilk defa İzmir’de yapıldı

kaşar peyniri dönerini ilk defa İzmir’de yaptıklarını belirten Çipo, şöyle devam etti: “Burada 50 ila 100 kilo arası Kars kaşarı döneri ikramı yapıldı. Bizler İzmir’de benzeri ilki gerçekleştiriyoruz. Sucuklu dönerimiz var, tavuk dönerimiz var, deri dönerimiz var sebep kaşar dönerimiz olmasın? Fuar merkezinde bunların daha dahası ve devasa kaşar döneri olacak. Vatandaşımız doyasıya kaşar peyniri dönerini yiyebilir. Yöremize ait ürünler ve sanatçılarımız de etkinliğimizde bizlerle alay malay olacak. Tamlık halkımızı orada yutmak istiyoruz. İnşallah bu organizasyonların devamı dirimsel.”

Share: