DTO, 7 ayda 1051 unsur kaydetti

Odalarının aylık olağan sedir toplantısında sabık kamer 130 uzuv elan kazandıklarını açıklanan DTO Umumi Heyet Başkanı Amaç Erdoğan, tıpkı geçmiş yılın bir ayına göre yüzdelik 5,44’lük aynı artış yakaladıklarının altını çizdi. Başbuğ Erdoğan, “Yılın önceki 7 ayında kaydettiğimiz uzuv sayısı ise bin 051’e ulaştı. Elan geçmiş dönemlerde bin ve üzerindeki bakir unsur sayısına sene böylece ancak ulaşabiliyorduk. Temmuzun sonu bakımından 19 bin 940 üyemiz var” dedi.

Denizli Ticaret Odası (DTO) Meclis Başkanı Salih Sarıkaya’nın idaresinde toplanan DTO Meclisi, mahiye olağan oturumunu DTO Umumi Heyet Başkanı Tasavvur Erdoğan’ın gündeme dayalı değerlendirmesiyle tamamladı.

DTO’nun organ sayısı, tıpkısı geçmiş yılın bire bir ayına bakarak yüzde 5,44 arttı

Ağustos ayına dair DTO Meclis Toplantısı’nda Denizli’ye dair güncel hesaplı verileri divan üyeleriyle paylaşan Denizli Tecim Odası Yönetim Kurulu Başkanı Maksat Erdoğan, konuşmasında Denizli Ticaret Odası’nın çabukça büyüdüğünü vurguladı. Başkan Erdoğan, “Güzeşte ay, odamıza 130 üye henüz kaydettik. 38 firmamız ise bizden kaydını sildirdi. 7 firmamız dahi tasfiye sürecine girdi. Yılın ilk 7 ayında kaydettiğimiz üye sayısı ise bin 051’e ulaştı. Örgen profilimizde, 10 bin 031 işletmeyle sunu haddinden fazla sınırlı şirketler saha alıyor. Sayıları 6 bin 976 olan gerçek kişi firmalarımız ise ikinci tam. Sayıları 2 bin 485’e ulaşan çok ortaklı şirketlerimiz ise üçüncü tam. Temmuzun sonu bakımından örgen sayımız 19 bin 940. Unsur sayımız, tıpkı önceki yılın ayrımsız ayına bakarak yüzde 5,44 arttı. Yılbaşından bu yana kurulan 252 gerçek kişi işletmelerimizle, Denizli yerine iller ortada 9’uncu sıradayız. Göz namına, yılın ilk 7 ayında 12 bin 231 evrak düzenledik. Odamıza gelen 3 bin 728 evrakla ilgilendiren gereken işlemleri yaptık. 776 sayısal takograf ile 850 k belgesi verdik. 158 hisse senedi makinasının tescilini onayladık. 212 sığa raporu, 69 ekspertiz raporu, 23 domestik malı belgesi, 2 da levhaya mukayyet sigorta acentesi belgesi düzenleyip kâm eden üyelerimize doğrulama ettik. Yılın önce 7 ayında yer çokça firma kaydı yapılan geçmiş 5 canlılık dalı ise 69 firma ile ikamet amaçlı binaların inşaatı, 65 firma ile radyo, TV, el vasıtasıyla yahut internet üzerinden yapılan pejmürde ticaret, 52 firma ile evde beğenilen tekstil takımları, perdeler ve bir ev eşyaları global ticareti, 30’ar firma ile bakkal ve marketlerdeki savruk tecim, yatak acayip takımları, yatak çarşafları, yastık kılıfları, masa örtüsü ile tuvalet ve mutfakta mergup örtülerin imalatı şeklinde sıralandı. İlk 7 ayda genişlik fazla firmanın terkin edildiği önceki 5 iz dalı da 34 firma ile tevakkuf amaçlı binaların inşaatı, 17 firma ile evde beğenilen dokuma takımları, perdeler ve bir ev eşyaları global ticareti, 13 firma ile bakkal ve marketlerdeki savruk tecim, 12’şer firma ile hareketlilik enerjisi üretimi ve radyo, TV, misil aracılığıyla yahut internet üzerinden yapılan uyumsuz tecim oldu” dedi.

Protestolu senetlerdeki iyilik devam ediyor

Başkan Erdoğan ayrıca Denizli’deki protestolu senetlerin haziranda sabık yılın bire bir ayına göre yüzdelik 54,89 azaldığına ilgi çekti. Erdoğan, “Ülke genelindeki iyilik ise yüzdelik 50,85. Denizli olarak, cirim bazında da güzeşte yılın ayrımsız ayına bakarak yüzdelik 15,53’lük tıpkısı iyileşmeye imza attığımız kayıtlara girdi. Büyüklük genelindeki düzelme ise yüzde 2,97’da kaldı. Senet sayıları ile tutarlarındaki iyileşmede, talih ortalamasının üstüne çıktık. Öte yandan işaret ve berat başvurularına baktığımızda dahi karşımıza sunturlu tıpkısı safiha artık… Yılın ilk 7 ayında güzeşte yılın bir ayına bakarak marka başvurularında yüzde 8,46, berat başvurularında yüzdelik 15,22, yarayışlı misil başvurularında yüzdelik 23,53, sınai dizayn başvurularında ise yüzde 30,9’luk benzeri artım sağladık. Ayrıca, şehrimizdeki yabancı sermayeli firma sayısı de 309’a çıktı. Yılın 7 ayında geçen yılın tıpkısı dönemine göre, yüzdelik 11,11’lik tıpkı artma yakaladık. Bu şirketlerdeki yabancı resülmal oranı, yüzdelik 64,72. Çabucak güzeşte kamer 6 ecnebi ortaklı firma daha kazandık” diye niteleyerek konuştu. – DENİZLİ

Share: