Dünyada soyu mütenakıs elmabaş ördeği, kışı Veca Dağı’nın eteğinde geçiriyor

Dünyada soyu tükenme riski haiz türler arasına alınan elmabaş patka ördeği (Aythya ferina), kışı etmek amacıyla Iğdır’daki sulak alanları kullanıyor.

Dalıcı ördek türlerinin yeryüzü irilerinden olan elmabaş ördeği, Dünya Natür ve Katıksız Hayatı Dulda Birliğinin (IUCN) “azalan” türler listesinde kayran alıyor.

Renkleri ve alımlı hareketleriyle dikkati çekici ördek türü, yaz aylarını Kuzey Yarımkürede geçirip kışın yaklaşmasıyla alay malay henüz ısıdam bölgelere göçüyor.

Elmabaşın güneye makul göçüp kışı geçirdiği noktalar beyninde mikroklima iklime topluluk Iğdır’ın sulak alanları dahi bulunuyor.

Sonbaharda Ağrı Dağı eteğindeki Bulakbaşı ve Karasu sazlıklarına mevrut zümre, kışı bölgedeki iskân yerlerine göre henüz sıcak olan Iğdır’de geçirip gene kuzeye dönüyor.

Iğdır Üniversitesi Kuş Bilimi Aplikasyon ve Araştırı Merkezi Müdürü (KUŞMER) Dr. Öğr. Üyesi Emrah Çelik, AA muhabirine, bu türün, sulak alanlar amacıyla önem genişlik fail ördek familyasından biri olduğunu söyledi.

“Bu alanlar kuşlar için birçok olanağı gelişigüzel sunuyor”

Türün IUCN kriterlerine göre al listede olduğunu vurgulayan Polat, “Bu asıl seçme yıl eğlenceli yerine bölgemize gelmekte. Hele ekimin ortalarına makul buraya gelmeye başlayan bu kök kışı de burada geçirmekte.” dedi.

Polat, Iğdır’ın eke kuş kafile rotalarından biri olduğuna belen ederek, “Kışı burada geçirdikten sonra baharın gelip havaların ısınmaya başlamasıyla serin bölgelere makul göç hareketini gerçekleştiriyor. Elmabaş patkanın burada tespiti, nüfus sayısının belirlenmesi ornitoloji açısından oldukça mefret bir bahis.” diye niteleyerek konuştu.

Bulakbaşı ve Glokom sazlıklarının kuşlar amacıyla sunduğu önemi dile getiren Çelik, şunları söyledi:

“Mıntıka karışık hayatı açısından az çok ensesi kalın. Bu alanlar özellikle kuşlar üzere bir nice olanağı birlikte sunuyor. Buraya göçen ve bu alanları barhana mola noktası kendisine kullanan bir nice zümre var, elmabaş bile bu türlerden biri. Bu garip farklı renkleri ve güzelliğiyle kendine has, göze gelen türlerden biridir.”

Share: