Ecnebi arama kurtarma ekiplerinin kıran bölgesindeki çalışmaları sürüyor

Ecnebi taharri kurtarma ekiplerinin afet bölgesindeki çalışmaları sürüyor

Çin Umum Cumhuriyeti ekipleri amacıyla Adana’da merasim düzenlendi

İki talih bayraklarının açıldığı törene, Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin üstelik katıldı

ADANA Akıbet yüzyılın genişlik nazik felaketlerinden biri olarak gösterilen Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin peşi sıra, bölgede taharri-kurtarma faaliyetleriyle esas ihtiyaçlar amacıyla müzaheret çalışmaları sürüyor.

Depremin tahripkâr etkisi dolayısıyla AFAD, Türk Kızılay ve sanayiciler ile birçok gelgel ve kuruluşun beraberinde acun ülkeleri birlikte depremzedeler için seferber oldu.

Dünya ülkeleri yardımları

İlk depremin meydana geldiği 6 Küçük Ay itibariyle ulusal ve arsıulusal çapta, depremzede vatandaşlar için müzaheret seferberliği başlatıldı. Bu çerçevede özellikle Azerbaycan girmek amacıyla, Çin, Meksika, Tayland, ESIR, İsviçre, Pakistan, Türkmenistan, İngiltere, Fransa, İspanya, Japonya gibi bir nice acun ülkesinden taharri istirdat ekipleri ve ayni müzaheret desteği geldi.

70 ülkeden 4 bin 453 ecnebi personelin bölgeye sevki sağlandı

Dışişleri Bakanlığı verirlerine bakarak, Türkiye’ye depremin peşi sıra 101 ülkeden müzaheret teklifinde bulunuldu. 74 ülkeden 7 bin 98 yabancı personel deprem bölgelerinde görev yaptı. Ülkelerden Türkiye’ye gelen personellerin nazik çoğunluğu Adana Şakirpaşa Havalimanı’na derk etti. Adana’daki aut hatlar terminalinde Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı ile AFAD koordinasyonuyla geri hizmet ve irsal merkezi kuruldu.

70 ayrı ülkeden, 4 bin 453 yabancı personelinin bölgelere sevkleri bu merkezden sağlandı. Gene bakanlık koordinasyonuyla kurtarma ekibi, sağlık personeli, hekim ve tercümanlardan oluşan 4 bin 617 Türk müzaheret görevlisi bile bölgelere gönderildi. Bu sevklerin nazik çoğunluğu sanayicilerden sağlanan otobüsler, minibüs ve gayrı personel taşıyıcılarla sağlandı. Ekiplerle gelişigüzel 3 bin tonu aşkın ayni arkalama bile TIR’larla bölgeye ulaştırıldı. Görevlerini mütemmim yerli ve yabancı ekiplerin bölgeleriyle ülkelerine dönüşlerinde bile benzeri hassasiyetler gözetilecek.

Çin Taharri Kurtarma Ekipleri, alkışlarla uğurlandı

Türkiye’deki depremlerin dünyada aksiseda uyandırmasının arkası sıra taharri istirdat ekipleri ve ayni yardımlarıyla Türkiye’ye destek olacaklarını açıklayan Çin El Cumhuriyeti’nden aralarında afiyet görevlilerinin de olduğu 267 kişi, bölgeye gelmişti. 4 ilde kontrol istirdat çalışması yapan ve birçok depremzedeyi göçük altından çıkaran personel üzere Adana Şakirpaşa Havalimanı’nda tören düzenlendi. Törene katılan, Çin’in Türkiye Büyükelçisi Liu Shaobin, ülkesi namına böylesine şişman tıpkı depremde yaraların sarılmasına apotr oldukları amacıyla hep ekiplere teşekkürname etti.

Türk yetkililer dahi Çinlileri alkışlarla havalimanından ülkelerine uğurladı. İki mevki dayanışmasıyla aut hatlar terminalinde Türkiye ve Çin Ahali Cumhuriyeti bayrakları açıldı. Mavera yandan Çin’in ayni yardımlarının süreceği, bu yardımların koordinasyonu için kâh görevlilerin bire bir süre elan bölgede kalacağı öğrenildi. Çin’in Guangzhou Baiyun Arsıulusal Havalimanı’nda ise Çin’deki müzaheret kuruluşları ve halkın topladıkları yardımların, Türk Hava Yolları seferleriyle Türkiye’ye sevki sürüyor.

Tevhit Sanayi Bölgelerinden topyekün seferberlik

Başta arama kurtarma çalışmaları almak üzere depremzedelerin ihtiyaçlarına yönelik yerine vinç, ekskavatör, forklift, kamyon, pikap ve ticari dil girmek için 673 ayrı vesile bile önceki günden itibaren afet bölgesine günbegün ulaştırıldı. Türkiye’nin türlü bölgelerindeki 74 Organize Uran Bölgesi’nin ayni ve nakdi yardımları de AFAD’a aktarılıyor. Adana Hacı Sabancı Kombinasyon Endüstri Bölgesi’nde neşelilik gösteren firmalardan sağlanan 300’ün üzerinde otobüs, minibüs ve personel servisi ile 221 TIR birlikte ekipler ve yardımların bölgeye sevklerinde görk alıyor. Ayni bağışların tevzi sistemi için, deprem bölgesinden Adana, Gaziantep ve Kayseri’üstelik 3 temel nakil bölgesi oluşturuldu. Türkiye’nin önde mevrut endüstri kuruluşları personel, tır ve vinç desteğinde bulundu. Operatör şirketleri ise telefon sinyallerini güçlendirecek kuleler kurdu. Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı tarafından kurulan 40’tan aşkın deponun işletilmesi ve vatandaşa dağıtımların sağlanması için kargo ve geri hizmet firmalarından personel ve araç destekleri dahi alınmaya bitmeme ediyor.

1 milyondan çok battaniye

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı akse masasının AFAD ile yaptığı eş çalışmayla depremden pahal şekilde etkilenen bölgelere, AFAD ve Kızılay koordinasyonunda evvel etapta yüzlerce çerge gönderildi. Tahaffuz ihtiyacında kebir benzeri yere erbap olan taşımalık ve ihdas yapılar birlikte üretildikçe bölgelere peyderpey gönderme ediliyor. 1 milyonu çok battaniye,100 bini aşkın ısıtıcıyla alay malay sobalar ve jeneratörler tavzih ekipmanlarıyla bölgeye muttasıl ulaştırılıyor. Bölgenin muhteşem ihtiyaçlarından canlı tuvaletler ile akarsu depolarının sevkleri de sürüyor.

Share: