Ecnebi öğrenciler için muarefe toplantısı düzenlendi

Kilis 7 Boşluk Üniversitesinde “Uluslararası Mektepli Muarefe Toplantısı” gerçekleştirildi.

Üniversitede Arsıulusal Mektepli Topluluğu tarafından “2022-2023 Akademik Yılı Uluslararası Öğrenci Tanışıklık Toplantısı”, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Konuşma Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Aldemir ve Arsıulusal İlişkiler Ofisi personelleri Öğr. Gör. Yusuf Avar ve Öğr. Gör. Emre Yağmur Ak Pak katıldı. Toplantı, Aldemir, uluslararası öğrencilerin tam öğrenciler üzere eşit şartlara ehil olduğunu anlatım etti.

Darülfünun üstelik okuyan uluslararası öğrencilerin sayısının tınlamalı tıpkısı şekilde arttığını ve de artık arsıulusal mektepli kabul etmek için çalışmaların yapıldığını vurgulayan Aldemir, 20’den çok ülkeden öğrenciye cemaat olduğunu belirtti. Daha önce 7 Mesafe üniversitesi ve değişik üniversiteler yoluyla yapılan Yabancı Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) imdi ÖSYM marifetiyle gerçekleşeceğini belirten Aldemir, YÖS sonuçlarına göre de çokça sayıda öğrenciyi Üniversiteye çekmeyi hedeflediklerini anlatım etti. Aldemir, Daha sonradan da uluslararası öğrencilerin sorunlarının çözümüne yönelik her daim çalıştıklarını ve onların yanında olduklarını anlatım etti.

Avar, muattal el altında yürüttükleri KAPI projesi için kısa bilgelik verip sabık sene arsıulusal öğrencilerle yaptıkları anketlerin yöre bulgularını paylaştı. Darülfünun üstelik okuyan uluslararası öğrencilerin akademik entegrasyonlarının gerçekleşmesinin önemine değinen Avar, arsıulusal öğrencilerin şehir ve Üniversite da karşılaştıkları sorunlara ve muhtelif hal önerilerine değindi.

Pak ise, Erasmus+ değiş programı hakkında bilgiler verdi. Programın öğrencilere kazanımları üzerinde duran Necip, tıpkı zamanda Erasmus+ değiş programının müracaat şartlarını ve gayrı detayları açıkladı.

Güruh istifham-yanıt bölümünün peşi sıra sona erdi. – KİLİS

Share: