Eğitim-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu Karşısında Bir Numara Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Yetişek-İş, Muallimlik Iz Kanunu’nu protesto etmek amacıyla 1. Divan önünden Anıtkabir’e yürüdü. Yetişek-İş Umumi Başkanı Aşama Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene çekinmek, öğretmenlik mesleğine reva tıpkı yasa amacıyla; eğitime bütçe, terbiye emekçilerine herif onuruna yakışır bire bir sevap için; bu ülkedeki her bir çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal eğitim hakkı amacıyla yaptık. Bu yürüyüş tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe destek veren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “CHP Umumi Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu savaşım sonuna kadar yanınızdayız dedi. 19 Kasım’bile yapılacak sınava üstelik katılmamaları çağrısı yapıyoruz, umumi başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz dahi bu çağrıya cevap versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek yanından Ankara’evet gelen Eğitim Bilimi-İş üyesi öğretmenler, Muallimlik Iz Kanunu’nu itiraz etmek üzere 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kayaç, Edirne Mebus Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Cerbezeli, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, Burdur Saylav Mehmet Göker, Hatay Mebus Serkan Topal dahi yürüyüşe destek verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Ürkmek Öğretmene Reva Kanunu” yazılı pankartlar taşırken, “Çevrim gelecek dünya dönecek AKP halka adisyon verecek, halas bulunmayan bir tane başına ya bilcümle bu arada evet hiçbirimiz” sloganları attı. Üslup sırasında kimi zaman polis güçleri ile öğretmenler ortada gerginlik yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’da tümler öğretmenler hesabına Terbiye-İş Genel Başkanı Kadem Özbay, “Bizlerle bu arada zaman Ata’mıza, çıban öğretmenimize kutlu, bu onurlu yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize keyif. Ata’mıza bir ihtiram duruşu için buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene kaçınmak, muallimlik mesleğine reva bir kanun için, eğitime bütçe, terbiye emekçilerine âdem onuruna uygun tıpkı sevap üzere; bu ülkedeki beher çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal eğitim hakkı amacıyla yaptık. Bu reviş tarihe geçmiştir” diye niteleyerek konuştu.

CHP Ankara Saylav Sebep Kayaç ise şunları söyledi:

“Bugün Yetişek-İş sendikasının Anadolu’nun dört bir yanından ‘Büyük Tutum’ adını verdikleri tıpkısı yürüyüş gerçekleştiriliyor. Bu reviş yalnız öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim ser öğretmenimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk’tür, ona ocumak duruşuna geldik amma rastgele birimiz bilirkişi öğretmenleriz haklarımızı verinceye kadar tığ bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP saylav grubu olarak kadro hesabına 10 arkadaşımızla birlikte buradayız. CHP Umumi Başkanı Sayın Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun çağrısını öğretmen arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, bilimsel eğitimin tıpkı mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu savaşım sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’de yapılacak sınava da katılmamaları çağrısı yapıyoruz, genel başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz da bu çağrıya cevap versin istiyoruz.”

Share: