EGM’den Sedat Peker yanlışlık örgütü üyesi Emre Olur’a ilişkin izah Açıklaması

Inanma Umumi Müdürlüğü (EGM), Sedat Peker yanlışlık örgütü üyesi Ahmet Emre Evet’un, Türkiye ve Arnavutluk İçişleri bakanlarının direkt görüşmeleri sonucu Dinsiz Havalimanı’nda cemaziyelevvel saat 06.00’da gözaltına alındığını, bu sabahleyin Türk yetkililere teslim edildiğini bildirdi.

EGM’den yapılan açıklamaya bakarak, “zılgıt”, “suçu ve suçluyu övmek”, “hakaret”, “yanlışlık işlemek için kurulan örgüte unsur olma”, “dümdüz cerh”, “sesli, mukayyet veya görüntülü aynı mesaj ile taşlama” suçlarından adli makamlarca millî seviyede aranan Sedat Peker suç örgütü üyesi Evet’un, meydan tespitine müteveccih çalışmalar kapsamında 23 Mayıs 2021’de Türkiye’den Şimal Makedonya’ya gittiği tespit edildi.

Tamam’un, Kuzey Makedonya ve Balkan ülkelerinin İnterpol birimleri ile meydan tespitine yönelik yazışmalar yapıldıktan sonradan görüşmeler sürerken 12 Ilkgüz 2022’de Arnavutluk’un başkenti Cellat üzerinden Müttehit Fellah Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’ye gittiği belirlendi.

16 Eylül’de Olur’un, BAE’den sınır ötesi (deport) edileceği bilgisi Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Türkiye’nin Abu Dabi Büyükelçiliği aracılığıyla EGM’ye iletildi.

Güvenlik güçlerince yapılan strateji sonucu Sırbistan’a gideceği belirlenen Evet amacıyla Sırbistan makamları, “arsıulusal sâri” statüsünde olması zımnında sınır ötesi talebine müspet karşılık veremedi.

Sırbistan’dan Arnavutluk’un başkenti Cani’a geçeceği belirleme edilen Tamam’un, Arnavutluk Itimat Genel Müdürlüğü ve İnterpol’ü ile kurulan angajman ve İçişleri bakanlarının direkt görüşmeleri sonucu Cellat Havalimanı’nda dün saat 06.00’dahi Arnavutluk polisi marifetiyle gözaltına alınması sağlandı.

Bu kapsamda Cani’a revan İnterpol ve KOM Ofis Başkanlığı görevlileri vasıtasıyla Ahmet Emre Tamam, bugün saat 06.30’daki uçuşla Cellat’dan teslim alınarak sorgulama ve adli işlemleri amacıyla İstanbul Havalimanı’nda İstanbul Tevhit Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü görevlilerine tasdik edildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat da sosyal iletişim araçları hesabından konuyla ait yaptığı paylaşımda, “Inanma teşkilatımızı, bitli takiple aynı soysuzu henüz ülkemize getirdiği amacıyla tebrik ederim.” ifadesini kullandı.

Share: