Ekincilik ve Orman Bakanı Kirişçi, Çorum’da şişko küşat töreninde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişçi, “Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz hele buğdaya vermiş olduğumuz titrem başına 7 bin 450 lira kabil sunturlu ayrımsız fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür.” dedi.

Vekil Kirişçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çorum Kadeş Sulh Meydanı’nda planlı şişko açılış töreninde yaptığı konuşmada, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 4 Mart 2022 tarihinde kendisini Tarım ve Orman Bakanı kendisine görevlendirdiğini hatırlattı.

Üreticilerin takkadak kendileri için üretmekle kalmayıp benzeri zamanda bu ülkenin insanlarının birlikte ihtiyaçlarını eğlemek için ürettiğine meni eden Vekil Kirişçi, “Üreticilerimiz, cefakar ve herhangi bir hangi şart olursa olsun bu istihsal faaliyetlerini sürdüren, bu ülkenin ermiş vatandaşlarının yetişkin ayrımsız bölümünü oluşturmaktadır. Çorum bile ayrımsız ekincilik memleketi. Tarım ile ait namına Çorum’üstelik haddinden fazla pir hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimizi yetiştirici kardeşlerimiz bu sene da kudretli şekilde sürdürmektedir. Buğday, arpa, gün çiçeği, darı bu bölgenin büyük bitkileridir. Hamdolsun hububata vermiş olduğumuz özellikle buğdaya vermiş olduğumuz ton başına 7 bin 450 lira kabilinden adamakıllı benzeri fiyatla üreticilerimizin yüzü gülmüştür. Tığ üreticimizin yanı sıra olduğumuzu her vesile ile gösterdik, göstermeye birlikte bitmeme ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Vekil Kirişçi, 2002 yılında Çorum’bile tarımsal destekler noktasında 30,8 milyon Türk lirası kabil destekler verilirken 2021 yılı sonu itibariyle bu rakamın 329 milyon Türk Lirası’na çıktığını belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Yani 10 mezuniyet 2002’dekinin üzerine eklenmiştir. Bunu işleyen ki? Sayın Cumhurbaşkanımızdır. Bunu doğruluk eden Çorumlu üreticilerimiz üretmeye devam ettikçe biz de üreticilerimiz bu destekleri artırarak devam ettireceğiz. ‘Bu ülkede müstahsil üretmiyor, bu ülkede rençper üretmiyor’ diyen o yalanın yalman alasını söyleyenler var. 2002 yılında hükümet adına hareket başına geldiğimizde o zaman Türkiye’nin nüfusu 65 milyondu. Bugün Türkiye’nin nüfusu 84 milyon. Konusunda kamu 19 milyon yıpranmamış şahsiyet ekleme durumdadır. O ahit üreten rençper 65 milyon amacıyla üretirken bugün 84 milyon üzere üretiyor, yani üretmeye devam ediyor. 2002 yılında ülkemizi mülakat fail gezici sayısı sadece 15 milyon idi. Bu pandemi öncesinde 52 milyonlara dayandı, yani seyyar sayısı birlikte 3 tekmil arttı. Evet bu mevrut turistlere yediklerini ve içtiklerini üreten ki? Bu ülkenin muazzez ve eli öpülesi üreticileri. Şimdi utanmadan, yüzlü yüzlü, ‘Bu ülkede üretim yok, bu ülkede üretim yapılmıyor’ deniliyor. Bunların hiçbir sözüne itibar etmemek geçişsiz. 65 milyonu cemaziyelevvel doyuran bugün 84 milyona kullanılmış nüfusu doyurmaya bitmeme fail sizlersiniz, bu ülkenin muazzez üreticileridir.”

“Tarımla ilgili yerine söyledikleri yalanların daha çok tek geçerliliği yoktur”

Salgında gelişmiş ülkelerin raflarının gereksiz kaldığını anlatım fail Icra Vekili Kirişçi, “Bu ülke, varlıklı ve gelişmiş diye niteleyerek bildik ülkelerle kıyas edildiğinde dünyada pandemi yaşandı. Pandemi yaşandığında rafları boşalan o neymiş zengin ülkeleri göstergeç ekranlarından izledik. Evet bu ülkede aynı ürünün yokluğu yaşandı mı? Yarayışlı. Elhamdülillah bütün ürünlerimizden yeteri kadar raflarımızda bulundu ve bulunmaya bitmeme ediyor. Türkiye, yemeden içmeden kendini doyuran tıpkı ülke değil, benzeri zamanda 25 milyar doları bulan ihracatı ile de yurt dışındaki insanları birlikte doyuran benzeri ülkedir. Deminden bunu nereye koyacağız? Bu peki 2002 yılında tarımsal ihracat hangi kadardı, takkadak 3,5 bilyon dolardı. Demincek ihracatımızı artırmış mıyız? Olur. Üretimimizi artırmış mıyız? Tamam. Kişi insanlarımızın nüfusu kalık, onları doyurmaya bitmeme ediyor muyuz? Peki. Tarımla ait olarak söyledikleri yalanların çıktı tek geçerliliği yoktur. en son olarak yaptığımız ne oldu? Cilt Benzin Kurumu eliyle küçükbaş hayvan etinde yüzdelik 25 indirime gittik.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki bölüm DSİ’nin şişko küşat töreninde Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla ten özellikle doğmak için mukavim çok üründe indirime gidileceğini açıkladığını hatırlatan Nazır Kirişçi, şunları kaydetti:

“Bu evire çevire oldu mu? Evet. İnşallah fazlasını yapacağız, çünkü bu eren milletimiz bunu ziyadesi ile adalet ediyor. Konuşu teessürat namevcut mu? Tabii var. Dünyada üstelik var, biz üstelik dahi var. Enflasyon bulunmayan mu? Dünyada dahi var bizde da var. Ama şurası unutmayalım, bilcümle bunları dikkate alarak kendi vatandaşının huzurunu mutluluğunu, aşını ve işini gözeten aynı Cumhurbaşkanımız var. Belki üstelik tarihinin sunu bağan rakamına indi işsizlik rakamı. Yüzdelik 10’lar düzeyine geriledi. İşsizlikle ilgilendiren de bu alanda sağlam haddinden fazla atık hamle varken benim Çorumlu hemşehrilerim zat aralarında mutlaka 2023’ü tasarı etmeliler. 2023’ün kritik öneme haiz ayrımsız seçme olduğunu kesin birbirleri ile değerlendirmelidir. Bu intihap Sayın Cumhurbaşkanımızın bire bir kişisel meselesi ve seçimi değildir. Yine aynı şekilde bu milletvekillerimizin, belediye başkanlarımızın seçimleriyle ait ayrımsız iş değildir. Benim sizlerden istirhamım bu seçimin ülkemizin geleceği namına aynı eleştiri seçim olduğunu sonsuz hatırınızda tutmanız ve siyasi parti yerine, DÜRÜST Tümen yerine, Topluluk İttifakı adına bu çalışmalarımızı bu yönde sürdürmemizdir.”

Share: