Ekipler, göçebelerin aktarılma yolunu bekliyor

Ekipler, göçebelerin dönem yolunu bekliyor

SİİRT – Siirt’te Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerince göçebelerin dönme yoluna girmesiyle hayvan hastalıkları ile savaş çerçevesinde ilkah ve küpeleme çalışmalarına başladı.

Göçebelerin yolculuklarına Siirt merkeze sınırlanmış Çağbaşı köyü rustik alanda duruluk vererek otağ kurduklarını tabir eden İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğünde memur baytar hekim İzzettin Oktay, dönme amacında olan göçerleri karşıladıklarını ve hayvanlarına aşılama, küpeleme ile anahtar altına kabul etme çalışması yaptıklarını dile getirdi. Oktay, “Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü adına buraya mevrut yetiştiricilerimizin anahtar altına ahiz, ilkah, küpeleme işlemleri yapıyoruz. Bunlar edebiyat Muş, Van, Hakkari bölgelerine gidiyor. Kışında buraya gelip galiba aynı dönem kaldıktan sonraları tekrardan Mardin, Nusaybin, Şırnak, Silopi, Cizre bölgelerine gidip kışın oralarda kalıyorlar. Burada hayvanların besleneceği düz olmadığı üzere mecburen oraya geçiyorlar. Tığ dahi bu küşayiş geçiş döneminde bunların aşılamalarını, küpelemelerini ve anahtar altına alınmaları tespitlerini yapıp öyle gönderiyoruz” dedi.

Siirt Maya Koyun Gâvur Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ulvi İlbaş ise, göçebeleri kırsalda ülfet ederek irade ve isteklerini dinlediklerini ve taleplerinin hesabına getirilmesi için lazım mercilerle görüştüklerini söyledi.

Share: