Ekonomiye ilgilendiren “er bezi” yasa teklifi TBMM Umumi Kurulunda

TBMM Umumi Kurulunda, ekonomiye ilgili düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Yasa ve Yasa Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin maddeleri üzerindeki görüşmelerine devam ediliyor.

İYİ Tümen Trabzon Saylav Hüseyin Örs, engellilerin evde bakımına müteveccih yapılan yardımların, mevzuatta yapılan tebeddülat cihetiyle arada sırada et kafalı istendiğini, bunun de mağduriyetlere sebebiyet verdiğini belirtti.

Kanun teklifiyle, yardım alan kişilerin kusurunun bulunmadığı haller için yapılan ödemelerin et kafalı murat edilmemesi için terkin için gidildiğini söyleyen Örs, Kanunuesasi ve seçim gereği devletin, sakat bireylere baktığını, bunun toplumsal oran ilkesinin tıpkı gereği olduğunu rapor etti.

Örs, “Ancak suistimallerin de göz ardı edilmemesi gerekir. Içtimai düzenlilik ödemeleri veya yardımlarda partizanlığa, kayırmacılığa, yandaşlığa engel olunmalıdır.” diye konuştu.

“Oran kararından ziyade tümen kararlarıyla sosyal düzenlilik yardımlarının yapıldığı” iddiasını dile getiren Örs, bu konuda vatandaşlardan gelen haddinden fazla sayıda şikayet olduğunu savundu.

Öte yandan engel şevket tespitlerinin sonsuz değiştirilmesinin özürlü vatandaşlara saygısızlık olduğunu söyleyen Örs bu durumun büyüklük ciddiyetine bile yakışmadığını kaydetti.

“Yoksulluğu yönetmeyi değil sonlandırmayı vadediyoruz”

CHP İstanbul Saylav Sibel Özdemir, teklifte, ödeme güçlüğü hararetli vatandaşlar amacıyla bölümsel benzeri algı terkini olduğunu, bunlara müspet baktıklarını fakat vatandaşların “vergi affından artım ifa güçlüklerini giderecek sakil düzenlemeler beklediğini” söyledi.

Yüksek taze işsizliği, şişkinlik, faziletkâr akan vazıh, kur riski, kalan repo harcamaları, mal birimindeki ayar kaybı, çiftçi borçları, girdi maliyetlerindeki çoğalma ve fiyat dalgalanmalarının elbette giderileceğine dayalı gelişigüzel öngörü ve çözümün bu yasa teklifinde olmadığını belirten Özdemir, “Bu yasa teklifi, politik iktidarın uygulamaya koyduğu hatalı soylu erki politikalar sonucu ortaya çıkan yoksullaşmayı, borçluluğu ve konuşu dengesizlikleri tıpkısı ölçüde ötelemeyi içermektedir. Bu yasa teklifinde, yoksullaşmayı önleyecek ve vatandaşlarımızın küçük sorunlarını çözecek tedbirler tığ göremiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal yardımlara mahkum ve kadın familya sayısının hızlı hızlı arttığını öne süren Özdemir şunları kaydetti:

“Arkalama miktarları ve müzaheret çeşitleri, ağırlaşan ekonomik koşullarda dar kalıyor. Evet, bu sorunu nasıl çözeceğiz? CHP adına bütüncül benzeri hal önerisi sunduk. Birçok Avrupa devletinde geçerli ancak ülkemizde uygulanmayan, politik ayrımsız yeğleme olan, Uluslararası Say Örgütünün sigorta dallarından biri olan aile destekleri sigortasını uygulamaya geçireceğimizi söyledik. Bizim amacımız, tıpkısı siyasal partinin lütfu değil hak tamamıyla namına yoksulluğu, muhtaçlığı azaltarak bu yoksulluğu ve muhtaçlığı ortadan kaldırmaktır. Her mahallede içtimai hizmet destekleri, içtimai bakım uzmanları olacak. Ailelerin çocukları kamuda işe alımlarda rüçhan olacak ve bildirme önemlisi bakım üstlenen kadınların sigorta primleri cesamet yoluyla ödenecek. Yoksulluğu yönetmeyi değil, yoksulluğu sonlandırmayı vadediyoruz.”

HDP Şırnak Mebus Hüseyin Kaçmaz, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Çiy Korur Fincancı’nın tutuklanmasının “iktidarın farklı düşüncelere yönelik düşmanca tutumunun sonucu” olduğunu öne sürerek, “Hakikati, tutuklama ve denetim kararlarıyla karartamazsınız. Çiy Hoca’nın yanındayız, sözlerinin arkasındayız.” dedi.

Share: