Elazığ gündem haberi: Bartın’daki Maden Faciası İçin Meclis Araştırması Açıldı.

TBMM Umumi Kurulu’nda, eroin kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması üzere birlik partiler aracılığıyla sunulan araştırma önergeleri görüşüldü. Takrir üzerine küçümseme kayran CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Atak, “Genel başkanınız Erdoğan, kıyamet peşi sıra, ‘Kimseyi açıkta bırakmadık’ dedi. Mazi dahi bakanınız bundan sonra burada dedi kim ‘Biz kimseyi bırakmıyoruz, parasını pulunu kem etmiyoruz’. İki sorumluluk var. Bir; babanın parasını mı dağıtıyorsun? İki; bu insanlara yazık, vebal değil mi evet? Öz paranızı mı dağıtıyorsunuz? Para ile hangi ananın evladını kavrayışsız getirebileceksiniz” diyerek sordu. AKP Kayseri Mebus Taner Yıldız ise “Gerçekler, sadece bu dünyadaki verilecek hesap makamları ile alakadar değildir. Dünya vardır, öbür dünya vardır. Seçkin birimiz Allah’a hesap vereceğiz… NASA, bugüne büyüklüğünde 135 çıngı feza mekiği fırlattı. Seçme fırlatmada 1,5 bilyon dolarlık maliyeti olan bir yapıyla gitti, iki tane anatomi kazası var” diyerek konuştu. Önerge, 5 partinin oybirliğiyle kabul edildi.

TBMM Umumi Kurulu’nda zaman, maden kazalarının önlenmesine yönelik tedbirlerin alınması üzere cümle partiler vasıtasıyla sunulan araştırı önergeleri görüşüldü. Önerge, Sedir’te grubu olan AKP, CHP, HDP, MHP ve İYİ Fırka’nin oybirliği ile kabul edildi. Divan, tıpkı komite kurarak, Bartın’dahi 41 işçinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasını araştıracak.

“BUNLARIN ÜZERİNE GİTMEDİĞİMİZ TAKDİRDE, TARİH TEKERRÜRDEN İBARET, BUNLARI VERIMLI MİKTARDA YAŞAYACAĞIZ”

İYİ Tümen grubu adına Samsun Saylav Bedri Yaşar küçümseme aldı. Yaşar,  “Hangi devir memlekette ayrımsız felaket olsa ister deprem gerek dominant felaketi gerekse bu kabil iri belalar, seçme seferinde kürsüye çıkıyoruz, diyoruz kim ‘Yaralar sarılacak, cesamet gerekeni yapacak’. Ama maalesef bunların tek tanesi, bu olaylarda bize tıpkı öğüt olmuyor, gene tıpkısı kazaları seçme seferinde gene ediyoruz. Biz, uymazlık kendisine diyoruz kim kızıl arkadaşlar; bunları temas etmek namına, gayet bittabi kim heybet büyüktür, gayet elbette kim fehamet yaraları saracaktır. Buna hiçbirimizin aynı itirazı bulunmayan, olmaz üstelik amma bu sorunları irdelemezsek, bu problemleri irdelemezsek, bunların konusunda gitmediğimiz takdirde, ruz tekerrürden ibaret, bunları mübarek miktarda yaşayacağız” dedi.

“KOCAMAN TÜRK MİLLETİNİN HİÇBİR EVLADININ KARŞILIĞINI PARAYLA PULLA ÖLÇEMEZSİNİZ”

Duygusal kayıplarına ilgi çekici Yaşar, “Kaybettiğimiz canların akçasal karşılığı imkânsız. ‘Şunu sağladık, bunu sağladık, ailelere şu bedeli ödedik, bu bedeli ödedik.’ Bu, hal değil. Koca Türk milletinin tek evladının karşılığını parayla pulla ölçemezsiniz. İktidarsınız, gereğini yapın ama gördüğümüz o ki takatli bile gereğini yapacak kabil durmuyorsunuz. Beş Altı kaldı diyoruz, inşallah baht evet, bu işlerin lacerem yapıldığını bizim de size sergileme fırsatımız tamam diyor, komisyona gerekli katkıyı vereceğimizi buradan bir nöbet elan car ediyorum” diyerek konuştu.

“YAZIKLAR OLSUN SİZİN YÖNETİM ANLAYIŞINIZA”

İYİ Parti namına ikinci sözü ise Konya Saylav Fahrettin Sorti aldı. Sorti, “Neden kaybettik bu beyaz zehir işçilerimizi? Geçen onlarca yıla karşın tek yoğun tedbir almadığımız için; Sayıştay raporlarını, hareket müfettişlerinin uyarılarını dinlemediğimiz üzere kaybettik 41 vatandaşımızı. Beyaz Zehir ocağında etkin işçiler uyarıyorlar idarecileri, diyorlar kim ‘Efendim, grizu olacak’. Ama idareciler vurdumduymazlığa devam ediyor ve eroin işçilerimizi kaybediyoruz. İnsan canına denk vermediğimiz amacıyla bittabi kim kaybediyoruz kardeşlerimizi. Ranta ve liyakatsizliğe öncelik tanıdığımız amacıyla kaybediyoruz insanlarımızı. Esbak beyaz zehir kazalarından hiçbir öğüt almadığımız üzere kaybettik bu kardeşlerimizi. Yazıklar olsun sizin dalavere anlayışınıza. Bu dokunaklı tabloları yaşamamızın nedenlerinden biri de ocakların fiziksel yapıları ve beceri donanımları Avrupa standartlarına göre düzenlenmediği içindir” sözleriyle iktidarı eleştirdi.

Takrir üzerine mütekellim diğer milletvekilleri de şunları söyledi:

MHP İstanbul Saylav Cemal Kilolu: Umumi Komutan Yardımcımız Sayın Sadir Durmaz, kaymakamlık mahalindeki incelemelerinin sonucunu dün Meclis Genel Kurulu’muzda paylaşmıştır. Dünyanın yeryüzü tahakküm mesleği yerine akseptans edilen madencilikte, alınan önlemler doğrultusunda kaza riski azaltılabiliyor fakat fiziki şerait cihetiyle yüzde 100 güvenliğin sağlanması maatteessüf cins olmamaktadır. Grizu patlamasının cemi olarak bittabi gerçekleştiği, ancak karı içi şartların makul kuzuluk gelmesinden sonraları uzmanların yerinde yapacakları incelemelerden sonradan belirlenecektir. İncelemeler tamamlanmadan objektif yorumlar yanlıştır. Kaymakamlık hatırat ve bilahare yapılacak çalışmaları küçümsememek gerekmektedir. Cidden devletimiz tamlık imkanlarını seferber etmiştir.

HDP Genel Başbuğ Yardımcısı Rıdvan Turan: İktidar, bu meseleyi bayağı aynı mesele adına saymak üzere elinden geleni yapıyor. Dünyalık ödemekten tutun, bugün AKP Umumi Başkanı Erdoğan’ın ‘Bartın’daki beyaz zehir faciasında ihmali olanların gözünün yaşına bakmayacağız’ ile bitmeme etti. İşletmenin başındaki adamı sen atamışsın. Burada çok peyda tıpkısı kıya var. Bu kıya, iktidarın 20 yıldan beri sürdürdüğü erke ve iktisat politikalarıyla müteallik benzeri kıya. Güzeşte vekil buraya geldi, anlattı durdu. Bu ilçe bozukluk meydana geldi? Benzeri yerde kaza varsa orada iktidarın herhangi bir zaman analog bire bir tepke gösterdiğini görmüşümdür. Sebep Soma’bile hesap sormadınız? 41 birey hayatını kaybetti. Amiyane ayrımsız iş olsa bundan çevre durdurma tedbirini alınması gerekir. On Paralık mi yüzünüz kızarmıyor? 20 yıldır bu ülkeyi yönetip da bu işten sorumluluğunuz olmadığını mı söylüyorsunuz? Bu, tıpkısı derslik katliamıdır. Tıpkısı ülkede tıpkı iktidar özlük iktidarı boyunca 2 bine andıran beyaz zehir işçisinin hayatını kaybetmesine faktör olmuşsa bu, kemiksiz bire bir kasıt haline mevrut durumdadır. Elinizde yüzlerce işçinin karın var. Kozlu’ya bakın, orada bile analog bire bir beyaz zehir faciasının olmasına ramak zeker durumda.

“BU KATLİAMIN SORUMLUSU, SARAYIN TA KENDİSİDİR”

HDP İzmir Mebus Kasıt Çepni: O işçiler, AKP’nin şirketleri, patronları elan fazla kazansın diye niteleyerek öldüler. AKP-MHP iktidarının ise ağlamaları, tartı beyanları, esasen sonuna ikiyüzlülüktür. Milyonlarca işçi bunu reddetmelidir. Burada kader planından bahsederken Tayyip Erdoğan, dini benzeri aksan yapmıyor, kusurlu anlaşılmasın. Bu söylemin, düpedüz AKP’nin soygun tutum modeliyle ilişkisi vardır. Bu katliamın sorumlusu, ‘OHAL ilan ettik, hangi iyice iş bırakımı olmuyor’ diyendir. ‘Ananı de desise git’ diyendir. ‘İşsizlik var’ diyene ‘Nankörlük etme’ diyendir. Yani sarayın ta kendisidir.

“İŞ CİNAYETLERİNİN FAİLİ DÜRÜST PARTİ, 20 YILDIR YAPMASI GEREKEN SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMEDİĞİ İÇİN BU SIKINTILARI YAŞIYORUZ”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Saylav Ahmet Akış, “Burada felaketin nedenlerini konuşuyoruz. ‘İş cinayetlerinin faili’ diyeceğim, çünkü nüfuz, aksiyon cinayetlerinin faili DOĞRU Tümen, 20 yıldır yapması müstelzim sorumluluklarını hesabına getirmediği üzere bu sıkıntıları yaşıyoruz. SELIM Öğür iktidarı öyle bire bir fail yerinde ki hangi Soma’da ne Ermenek’te ne de 20 yıldır işlenen gelişim cinayetlerinde adisyon vermedi. Hesap vermediği gibi de ödüllendirmeler yaptı” diye niteleyerek konuştu.

“MADENCİLERİMİZ ADINA DE AİLELERİ ADINA BILE İKİ ELİMİZ YAKANIZDADIR, ADISYON VERECEKSİNİZ”

Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı Bakan Fatih Dönmez’in Umumi Kurul’bile cemaziyelevvel yaptığı konuşmayı hatırlatan Akış, “Hiç duydunuz mu, aynı faciada kendini mesul hissedip incizap fail tıpkı vekil? Yok. Evvel Enerji ve Bittabi Kaynaklar Bakanı’nı inanın iri tıpkısı dikkatle dinledik, dinledim, acep ne söyleyecek diye. Zira mesul aynı bakanın lacerem konuşacağını bekledik. Benzeri tek biz değil, 84 milyon vatandaşımız izledi. benzerlik, kusursuz bir levha. Katiyen kabul edilecek aynı husus değil. Neden öldü bizim kardeşlerimiz? Neden orada madende kaldı? Bunu kişi kendinize sorgulamanız geçişsiz. Ayrımsız Soma’birlikte, Ermenek’te olduğu kabilinden şimdide Amasra faciasının üstünü örtmeye, sorgulanmasını engellemeye çalışıyorlar. Madencilerimiz adına birlikte aileleri adına da iki elimiz yakanızdadır, hesap vereceksiniz” dedi.

Akın’ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

“İKTİDAR, 120 SAATTİR BIRICIK MESUL BULAMADI: ‘Soruşturmanın selameti’ diye tıpkısı kavramımız vardı. Bu birlikte sizin iktidarınızda ‘sorumsuzluğun selameti’ne döndü. Bu dahi akseptans edilemez. Bozukluk? Ilkokul gün oldu. 41 duygusal kaybettik. 6 savcı çalışıyor, 5 devir oldu bire bir teftiş yok. 18 saatte camit bedenleri çıkartmakla gururlanan aynı vekil izledik dün. İktidar, 120 saattir bir tane sorumluyu bulamadı. Tıpkı da İletişim Başkanı (Fahrettin Altun), güya tıpkısı dezenformasyon bülteni açıkladı. Sayıştay raporu yok, sorumlular yok; sorumluların aklanmaya çalışıldığı tıpkısı ifade. Bu, kabul edilemez. Sizin vicdanınız rahatsa eyvallah. Ama âdem olup üstelik vicdanı şen olan, gayrimümkün diye niteleyerek düşünüyorum.

BABANIN PARASINI MI DAĞITIYORSUN: Genel başkanınız Erdoğan, afet arkası sıra ‘Kimseyi açıkta bırakmadık’ dedi. evet Tanrı aşkına eş… Cemaziyelevvel dahi bakanınız bundan sonra burada dedi kim ‘Biz kimseyi bırakmıyoruz, parasını pulunu nakıs etmiyoruz’. İki sorum var. Tıpkı; babanın parasını mı dağıtıyorsun? İki; bu insanlara eyvah, günah değil mi evet? Öz paranızı mı dağıtıyorsunuz? Mülk ile ne ananın evladını hoşgörüsüz getirebileceksiniz?

KORTEJ VERİYORUZ, ÖNERİLERİ İKTİDARIMIZDA BİZ HAYATA GEÇİRECEĞİZ: Bu konuya şişman bindi vereceğiz. Çalışacağız, arkadaşlarımız süresince olacak ve mücadelemiz sürecek. Yine çok değerli öneriler gündeme gelecek, 8 sene evvel geldiği kadar. Antrparantez şunu açık söyleyeyim, DOĞRU Öğür iktidarının siyasal ömrü dolmuştur milletin gözetiminde. Zaman seçim olsa SELIM Öğür iktidarı noktalanmıştır. Onun için madenci emekçilerimize buradan meze veriyoruz; komisyonda düzlük alacak önerileri iktidarımızda tığ hayata geçireceğiz. Oradaki önerilerin teminatı biziz. 20 yıllık AK Tümen iktidarında iş güvenliğinde evvel adam öldü, bizim iktidarımızda ilk âdem yaşayacak.”

“BU KURUMDA YÜKSELMENİZ İÇİN 30 KİŞİYİ ÖLDÜRMENİZ Mİ GEREKİYOR”

CHP grubu adına saraka alan Zonguldak Mebus Ünal Demirtaş ise şöyle konuştu:

“Kurumdaki tefessüh bitmeme ediyor. İşte bu çürümenin önüne geçmemiz gerekiyor. Olur bu 41 kişinin ölümüne sebebiyet veren Amasra Kurum Müdürü Cihat Özdemir, ilkokul devir geçti kazadan, açığa alındı mı? TTK Umumi Müdürü, bakın, o gece kaza anında göremedim onu, kayboldu gitti. Bu genel müdür hala görevde. Sabıkalı olan, aksiyon cinayetinden sabıkası olan genel müdür hala görevde. Bakın Sayın Cumhurbaşkanı, hakeza yapmayın. Bakın, insanların duygularıyla oynamayın, insanlara biber dolması söylemeyin. Bu böyle olmaz. Kentlileşmiş bir ülkede, demokrasinin olduğu benzeri ülkede, hukukun işlediği ayrımsız ülkede bu bürokratlar derhal açığa alınırdı. Neden bunu yapmıyorsunuz? Soruşturma ilerlemiyor ihvan. Demincek bakın, ego şurası düşünüyorum daha çok; bu kurumda artmak amacıyla 30 kişiyi öldürmeniz mi gerekiyor? ve şunu düşünüyorum, bakın kızıl arkadaşlar; bu Amasra’daki büyüklenme müdürünü, bunlar 30 kişiden sorumlu olan kişiyi umum müdür yaptıklarına bakarak herhalde bunu bile Erke Bakanı falanca yaparlar, yani mükafatlandırırlar, ödüllendirirler diye niteleyerek düşünüyorum. Bu imkânsız.

“DÜNYA VARDIR, AHİRET VARDIR. HERHANGI BIR BİRİMİZ ALLAH’A ADISYON VERECEĞİZ”

AKP namına küçümseme alan Kayseri Mebus Taner Şans de şunları söyledi:

“Gerçekler, sadece bu dünyadaki verilecek adisyon makamları ile müteallik değildir. Acun vardır, öbür dünya vardır. Gelişigüzel birimiz Allah’a adisyon vereceğiz. Bununla müntesip de değme gerçeğin üzerinin örtülmesi bahis konusu olabilemeyecektir. Bundan daha elbette ne vardır. Aynı insanının yasa karşısında hakikat oluşu, hep vicdanları tıpkısı oranda rahatlatmayabilir.

NASA, BUGÜNE KADAR 135 ÇINGI UZAY MEKİĞİNİ FIRLATTI. DEĞME FIRLATMADA 1,5 MİLYAR DOLARLIK MALİYETİ OLAN BİR YAPIYLA GİTTİ, İKİ PARE ADAM KAZASI VAR

NASA, bugüne kadar 135 kesim uzay mekiğini fırlattı. Seçkin fırlatmada 1,5 bilyon dolarlık maliyeti olan tıpkısı yapıyla gitti, iki parça beniâdem kazası var. NASA’nın bilcümle stratejilerini değiştiren biliyorsunuz, Columbia ve Challenger ile bu arada bunun üzerinde araştırma grupları kuruldu. Bunu şunu amacıyla söylüyorum bire bir mühendis yerine, yalnızca 180 bin metreküp gazın boşalma olup üstelik patlamanın olmadığı devir var, bunun onda biri gazın rahatlama olup dahi patlamanın olduğu ahit var. Elbette ki bunun beceri tıpkı sebebi var. Sebepsiz olmuyor bu. Tıpkı çığlık vesilesi mi oldu, tıpkı yalın oluşturacak bire bir temel taşı mi oldu; bunları bildirmek üzere şu dakika er.

“GELIŞIGÜZEL BİRİMİZ, DÜNYADAKİ VERECEĞİMİZ HESAPLA BU ARADA AHİRETTE BIRLIKTE HESABI VERECEĞİZ”

Verdiğim temas teknik kat sayı, rastgele konuyu meşru ağıl getirmek için sunulan kat sayı değildir, sadece konunun anlaşılmasına dönüktür. Şeffaflığın gücünü kullanacağız diyorum. Bunun daha ötesinde ayrımsız husus bulunmayan. Kimesne bu vebali alamaz. Kimesne bu veballe… Sabık bire bir laf tartışıyoruz birisi ile ‘Sen ahirete inanıyor musun’ dedim. ‘İnanıyorum’ dedi. ‘Illet inanmıyormuş kabilinden yapıyorsun o devir’ dedim. Biz herhangi bir birimiz, dünyadaki vereceğimiz hesapla bu arada ahirette dahi hesabı vereceğiz.

“VAR MISINIZ, GERÇEKLER ORTAYA ÇIKACAKSA BU KOMİSYONUN BAŞKANI HÜR HUSUSI OLSUN”

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Saylav Ser Kadıgil, şöyle konuştu:

“Tarihin sunu kanlı katliamlarından birine faktör oldunuz. Hangi yaptık? Soma için araştırı komisyonu kurduk. Kurduk üstelik hangi oldu? Sonuç ne oldu? Mazi gözlerime inanamadım; Soma raporu geçersiz biliyor musunuz? Onlarca vekilin günlerce çalıştığı o Soma raporu, görüşülmemiş dahi bu Divan’te. Araya seçme girmiş, batıl tıpkı şekilde esbak gitmiş. 110 şerha teklif var orada. Bütün uzlaşmış o önerilerin üstünde. 10 tanesi ya hayata geçilse ihtimal biz şu anda bu Amasra katliamını konuşmuyor olacağız. Sonda söyleyeceğimi ego baştan söyleyeyim. Sizin yaptığınız tek işten bu halkın faydasına tıpkı öz çıkmayacağını bildiğimiz kabilinden bundan birlikte çıkmayacağını biliyoruz. Pespaye candan iseniz, birkaç önce Sayın Şans benzeri danışma yaptı, ‘Gerçekler ortaya çıksın istiyoruz’ dedi. Münteha, içten iseniz buyurun çıksın. Bilfarz kalabalığınıza güvenerek gelmeyin o komisyona. Karşılık sayıda olsun muhalefet ile nüfuz vekilleri. Söz Misali görüşmelerde lafı evirip çevirip AKP’nin sütten huruç yanlişsiz kaşık olduğunu anlatacak namına, Bağimsiz Milletvekili Hususi var burada. Hayatını az daha Soma davasına vakfetmiş. Var mısınız, gerçekler ortaya çıkacaksa bu komisyonun başkanı Bağimsiz Hususi olsun söz gelişi. Söz Misali komisyon görüşmelerini enerjik yayınlayın, umum duysun, var mısınız? Yoksunuz. Olamazsınız. Olmanız benzer değil zira siz bir beyaz zehir katliamının sanığını alıp umum madenlerin başına sorumlu diyerek oturtmuş insanlarsınız.”

Share: