Elazığlı Esnaftan İllerin Tanıtım Günlerinin Kısıtlanmasına Aksülamel

Elazığlı esnaf, CHP Elazığ Saylav Gürsel Erol’a sıkıntılarını anlatırken; illerin tanıtım günlerinin İçişleri Bakanlığı genelgesiyle yasaklanmasına tepki gösterdi. Tarihi Tutkun Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Kaime, “Belediye Başkanımız değil amma valiliğimize 4 sefer cemiyet yerine ziyaret talebimiz olmasına karşın makama çağrılmadık” diye Erol’a ilgisinden belde teşekkürname etti.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Elazığ’da esnaf ile bire bir araya geldi. Elazığlı esnaf Dünya Ünlü, önceki yıllarda düzenledikleri tanıtım günleri etkinlikleriyle deprem ve pandemi nedeniyle oluşan yaralarını sardıklarını, ancak bu sene İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle tanıtım günleri adı altındaki etkinliklerin yasaklandığını söyledi. Tanıtım günlerinin Elazığ’ın tanıtımı ve esnafın gelişim yapması için çokça yüce olduğuna özen calip Sesli, şunları söyledi:

“81 ilde, antrparantez özen ederseniz sonuç zamanlarda Eskişehir’deki konser projelerin iptali veyahut birlikte yayınlanan İçişleri’nin genelgesinde toplumun şişko tıpkısı şekilde, imdi şuurlu mi bilinçsiz mi elbette kulislerden aldığımız istihbarat; topluluklar yasaklanmaya başlandı.  Bu ne büyüklüğünde etik tartışılır. Bu sebeple da gelen talimatlarda valiliklere 81 ilin valiliklerine yersiz direktiflerde ‘tanıtım günleri’ başlığı altında buranın altını al kalemle çiziyorum. Özellikle CHP’li belediyelerin olduğu noktalarda; Maltepe Sahili, Yenikapı kenar veyahut de Ankara’üstelik Atatürk Kültür Merkezi olsun, bu zümre noktalarda galiba girişimler, engellemeler var. Bu siyasi mi apayrı benzeri husus mi bilmiyorum. Biz da bu topun içine girdik. Öyle tıpkı döneme balya geldik, seçme var sanırım kontrollü tıpkısı şekilde hükümet palazlanmak istiyor. Ama tığ bunu aştık. Elazığ ‘tanıtım günleri’ başlığı altında değil bile Elazığ Lokal Mahsulat Fuarı başlığıyla ilerleyeceğiz.

“KÖFTEMİZ İÇİN PÖÇÜK OLUŞTU”

Geçen sene Maltepe’birlikte son yılların rekorunu kırdık amma Hatay’ı geçemedik. Tığ 44 bin kişiyi ağırladık. Güzeşte yıl turnikelerden 44 bin yaşama geçti Hatay’dan. Bilahare ikinci olduk. Maltepe sahilinde fasıla ayında birlikte akıbet dönüş yağmur yediğimiz halde elden salçalı köftemiz amacıyla üstelik 100 metre kuyruklar oluştu. Yine İzmir’da tüm illeri solladık. Bu hepimizin başarısı. İzmir’da birlikte 63 bin kişiyi ağırladık. Bu birlikte çok sakil tıpkısı cirim. Elbette zamanında Elazığ’dan yedi tırla çıkıyorduk, 10 tırla çıkıyorduk. 10 tur gitse yedi tır et kafalı geliyordu, esnaf malını satamıyordu. Çünkü ecnebi organizatörler işin içindeydi. Tıpkısı Karadenizli Elazığ günlerini planlıyordu. Benzeri Elazığlı gidip bile Trabzon’üstelik planlaması gibi ayrımsız özdek. Bittabi biz bunu kestik. Imdi yok ve sükse meydana çıktı.”

“BU DURUMA BİR YÖNTEM BULACAĞIZ”

Lansman günlerinin bir partinin etkinliği olmadığını belirten Gürsel Erol, şunları söyledi:

“Ortak değerlerde buluşabilmeliyiz. Bunu münasebet anlatıyorum şu Elazığ tanıtım günleri fuarında bizim eş değerlerde buluşabilmemizin ayrımsız şeyi olmalı. Burada tıpkısı partinin etkinliği, tıpkı siyasi karın, siyasal yarar, siyasal ayrımcılık namına bu şehrin tanıtımı. Yani bu şehrin tanıtımı ile ilgilendiren A Tümen B Partisi olur. Ben bunu ilimizin valisi ile görüşeceğim. İlimizin valisinin mehabet adamlığı geleneği var. Bunu elbet yöntem edebiliriz, ne yapabiliriz? İlimizin valisinden dahi bunu talep edeceğim. Şehremaneti başkanımız üstelik bu konularda gerçekte serencam etap mesul ve mantık davranan birisiydi bugüne kadar. Hep fuarlara katılan ve destek veren bir arkadaşımızdı, şehremaneti başkanımızla dahi görüşeceğim. AK Partili ayrıksı 4 mebus arkadaşımıza da görüşeceğiz. Bu sorunun çözümü ile ilişik esnafa nasıl katkı pekâlâ destek verebiliriz? Birlikte ne yapabiliriz? Yani bizim eğer bu etkinliklere gelmemizden arkadaşlar huzursuz ediyorsa biz gelmeyiz, çiçek göndeririz. Önemli olan esnafımızın oradaki bu işlerle beklentileri karşılayabilmek, sizi oralarda genişlik gür şekilde mihman edebilmek, ağırlayabilmek. Ayrıksı milletvekili arkadaşlarımız bu işe bindi ödeme düşüncesinde değilse sizler bize belediyelerinizin imkanlarını Ankara, İstanbul, İzmir belediyeleri imkanı sunarak bu işi yaparız diyorsanız ego burada hep imkanları sizin için seferber ederim. Kâfi ki Elazığ’a bir katkımız olsun, ayrımsız desteğimiz olsun. Sizlerin birlikte bizi uyarabileceği bindi isteyebilecek konular varsa sizi dinleriz.”

“DÜRÜST PARTİ AKADEMİ MEZUNUYUM AMA NAZIMIZ SİZE GEÇTİ”

Gürsel Erol’a teşekkürname eden Elazığ yöresel ürünlerinin merkezi sevgili Tarihi Sınırlı Çarşı Esnaf Derneği Başkanı Yargıç Kaime, “Şehremaneti Başkanımız değil amma valiliğimize 4 el cemiyet adına ülfet talebimiz olmasına karşın makama çağrılmadık. Benzeri sitemimiz ona. İkinci sitemimiz de siyasilerin ara sıra esnaflarla sorunlu olması. Cenabıhak razı olsun. Bu derinti dış daha evvel 5-6 konuda sizin aracılığınızla, sayenizde çözdük. Ben Doğru Parti politika yüksekokul mezunu yerine biri adına yine nazımızın geçtiği dirilik siz oldunuz” dedi.Share: