Emine Erdoğan, dikici kadınlarla tarlaya girip topladığı domateslerden menemen yaptı!

Emine Erdoğan, Akkaya Mahallesi’nde yetiştirdikleri Ayaş domateslerini hasat fail kadın çiftçileri müzakere etti. ‘Ata Tohumu Projesi’ kapsamında üretilen domateslerin toplanmasına yardım eden Erdoğan, çiftçilerle sohbet etti. Zeynep Varol’u (7) üstelik seven Erdoğan, domatesin yanında patlıcan, nadan, dinç soğan üzere tarladaki özge evcil ürünlerden dahi topladı. Emine Erdoğan’a, ürünlerin ekimi ve yetiştirilmesine ilişik bilgelik veren Ayaş Akkaya Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Zehra Varol ve Ayaş Şehremini Hüccet Demirbaş, domateslerin kimyasal gübre evet bile ilaç kullanılmadan üretildiğini, ekincilik zararlılarıyla üstelik ısırgan otundan elde edilen doğal ilaçlamayla savaşım edildiğini anlattı. Ayrıca dede tohumundan üretilenlerin farklı domateslere göre raf ömrü gelişmemiş olduğu üzere kooperatif marifetiyle salça, sos, domates suyu, haşat ve sportmen içeceği üzere ürünler yapılıp değerlendirilmesi için girişimlerde bulunulduğu aktarılan Erdoğan, kimyevi kullanılmadan katıksız istihsal yapılmasını desteklediklerini belirtti.

‘ÇALIŞMALARIMIZ BITMEME EDECEK’

Ata tohumu ile yerel üretim yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Emine Erdoğan, “Sunma büyük hayalim, inşallah bunun yaygınlaşması. Tabi üreticiye daha çekici kuzuluk getirilmesi için çaba edeceğiz, çalışmalarımız bitmeme edecek” dedi. Himayesinde yürütülen ‘Ata Tohumu Projesi’ projesinin devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, “Müstahsil istediği zaman gidip bu ata tohumlarından alıp ekebiliyor. Bu dahi ince zamandır fethetmek istediğimiz benzeri şeydi, çok şükür. Demin hedefimiz, bunu yaygınlaştırmak, tohumları müstahsil ve tüketiciyle buluşturmak” diyerek konuştu.

Ata tohumu ile domestik istihsal özne Varol’u kutlama eden Erdoğan, “Çoğu üreticiler cesurluk edemiyor zira imdi çalışma istiyor. Kimyevi kullanmadan yaptıkları için edisyon bağımlı, ürün bağan olduğu için denemek istemiyorlar” dedi.

TOPLANAN DOMATESLERLE MENEMEN YAPTI

Emine Erdoğan, çiftçilerin kışlık menemen yapımına üstelik haremlik etti. Odun ateşinde yanan geleneksel salça kazanının başına geçen Erdoğan, menemenlik sebzeleri kazana atıp karıştırdı. Pişen menemenleri kavanoza koyan Erdoğan, ‘Menemen soğanlı mı, soğansız mı yapılır’ tartışmasını hatırlatan gazetecilere, zaman zaman soğanlı ara sıra de soğansız yaptığını dile getirdi. Gazetecilere domates ve menemen izaz fail Erdoğan, yemeklerde domates, kuru domates ya de güneşte kurutularak yapılan salçayı kullandığını anlattı. Değme hafta sonu evde menemen pişirdiklerini anlatan Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bile menemeni sevdiğini söyledi. Üreticilerin, bir zamanlar sebzelerden ‘tohumluk’ sakladığını ancak verimin birkaç olduğu gerekçesiyle imdi bunun yapılmadığını anlatmaları üstüne Erdoğan, “Yanlış bilgelik maalesef. Ara Sıra şeylerin geriye dönüşü imkansız. Keşke ayrımsız şaşırtıcı olsa” dedi. Emine Erdoğan, elan sonraları kadın çiftçilerle anı fotoğrafı çektirdi.Share: