Engin Özkoç’tan Nazır Soylu’ya: “Senin Mahcupluğunun Bedelini, İnsanlarımız Canıyla Ödüyor”

CHP Grup Başkanvekili Açık Deniz Özkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat’ya; “Sabık yıl Aristokrat, burada ‘terörü bitirdik’ dedi. Yahu tek sıkılmadan bu sene bile, daha yıpranmamış bomba patlamışken tıpkı sözleri esasen burada söyledi. Meğer sene başından bu yana 88 askerimiz, 17 polisimiz 105 evladımızı teröre martir verdik. ‘Teröristlerin pabuç numaralarına kadar biliyoruz’ dedin. ‘Kuş uçurtmuyoruz’ dedin. Beş Altı önce bile gene tıpkısı sözleri söyledin. Öyleyse bittabi oluyor bile ayrımsız karı terörist güvenlik unsurlarının ve istihbaratın arz hararetli olduğu Afrin’den elini kolunu sallayarak Türkiye’nin sınırlarını geçti? 1200 kilometre misil alıp birlikte geldi İstanbul’a? Sen terörle savaş adı altında Taksim’deki saksılarla bankları kaldırdın. İşte senin terörle mücadele anlayışın bu. ‘Mahcubuz’ dedin. Ben sana bozum hangi göstereyim. Görevini mucibince yapmayanların kullandığı sözdür. Sen görevini göre yapmadın. ‘Mahcubuz’ dediysen, o koltukta niye oturuyorsun? Senin mahcupluğunun bedelini, insanlarımız canıyla ödüyor” sözleriyle tepki gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda İçişleri Bakanlığı’nın 2021 yılı değişmez hesabı ile 2023 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri Nazır Süleyman Soylu’nun katılımı ile başladı.

Soylu’nun sunumunun ardından geçmiş alay, CHP Grubu’na verildi. CHP Grubu namına CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç meşveret yaptı. Konuşması sırasında Tasrif ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz, Özkoç’un sözünü keserek usul ve üsluba ilgili izah yaptı. Özkoç ise Icra Vekili Soylu’evet tıpkısı uyarıları yapmadığını belirterek Cevdet Yılmaz’a, “Bakanı münasebet uyarmadınız? Cesaret ika, bakandan önce sebep söylemedin bunu? Candan sıfır, iki yüzlü tıpkı yaklaşım bu” tepkisini gösterdi ve kınadığını söyledi. Cevdet Yılmayan ise “İkiyüzlü değil. Asıllar üzerine hepinizin hassasiyetini bekliyorum” dedi.

“Bire Bir şekilde bakanı üstelik uyarmanız gerekirdi. Bakanı uyarmadan, yüze gülücü bir yöntem yaptınız. Sizi kınıyorum, Sayın Başbuğ” diyen Özkoç’un konuşması kısaca şöyle:

“SÖYLEDİĞİNİZ SÖZLERİN, YÜZDE 70 İFTİRA, DALAVERE: Konuşurken düzensiz bire bir dille konuşuyorsunuz. Söylediğiniz sözlerin yüzde 70’i bühtan, hile olduğu halde; yüzünüz on paralık kızarmıyor. Bu konuda topluluk olduğunuzu görüyorum. Iri Ortadoğu Projesi’nden, bahsetti. Balaban Ortadoğu Projesi’nde ve Irak’ın bölünmesinde KUL’ye buradan yaptığın timsah gözyaşlarıyla yaptığın göndermelerde, ‘ÇAKER’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nin Eş Başkanıyım’ diyen senin Umumi Komutan’ın Recep Tayyip Erdoğan’dır. 3 milyon 750 bin Müslüman’ın katledilmesine ve Müslüman dünyası param çıngı edilirken Amerikan askerlerinin Noel’ini kutlayan de senin Umumi Başbuğ’ın Recep Tayyip Erdoğan’dır.

SEN KİRLİ BİR DİL KULLANDIĞIN İÇİN…: Tığ bu PKK sürecini çok iyi biliyoruz. Türkiye’üstelik PKK elini kolunu sallarken, Türkiye’ye girerken Habur Çizi Kapısı’nda; kaymakam ve valilere, ‘Onlara dokunmayın’ emrini veren sizlersiniz. Recep Tayyip Erdoğan ulusal televizyonda dedi kim… ‘Bizim zamanımızda yeryüzü çok PKK yıldırı örgütü güçlenmiş ve silahlanmıştır’ dedi. Sen kirli bir komütatör kullandığın amacıyla, hile ve bühtan söylediğin için bunları tek tek ortaya koyacağım.

BIR TANE TEK AÇIKLAYACAĞIM: Acemi, yanlışlık aktif, suçu koruyucu tıpkı bakanın, mesaisini ve makamının gücünü karaca mülk ilişkilerini, zılgıt ve şantaj amacıyla kullandığını konuşmanda zat itiraflarınla tek biricik açıklayacağım. Aristokrat, yaptığın suçlarla hem Anayasa’nın hem üstelik TCK’nın bir nice maddesini çalışan dünya tarihinde görülmüş nadir İçişleri Bakanlarındansın. Anayasa’nın 137; TCK’nın 106, 107, 114, 216, 217, 257, 279, 281, 282, 283, 284, 288’inci maddelerini bile bile, atlaya zıplaya, milletin gözünün içine bakarak, göstere göstere çiğnedin. Değme biri kapsamında işlediğin suçlarla ilgilendiren bilge karşısında adisyon vermen üzere CHP hesabına takım başkanı vekili namına elimden hangi geliyorsa onu yapacağım.

SUÇLUYU KORUDUN, KOLLADIN: Ulusal tıpkısı kanalda hiç sıkılmadan itiraf ettin. Benzeri siyasetçi mafya babasından seçme kamer vergi alıyor dedin. Vereni da alanı dahi biliyorum dedin. Adını açıklamadın. Onunla ilgili herhangi bir suç işleminde bulunmadın. Suçluyu korudun ve kolladın. Bilcümle milletvekillerini ise zehap altında bıraktın. Asıl kişi siyasal partinin milletvekillerini dahi zan altında bıraktın.

MİLLETİN GÖZÜNÜN İÇİNE BAKA BAKA İTİRAF ETTİN: Güzeşte sene bu komisyonda milletin gözünün içine baka baka itiraf ettin. Kara para aklayıcısı Sezgin Baran Korkmaz’ı lacerem kaçırdığını açıklıkla anlattı. 22 Son Teşrin 2021 günlü yarkurul tutanağı… Şöyle diyorsun; ‘Elan ötesini da söyleyeyim Açık Deniz Özkoç, tığ bire bir husus yaptık. Devletin bilcümle kurumlarıyla tepeden aşağıya anca bir karar aldık, meselenin içine öyle bir daldık kim bize akort kuranları açığa düşürdük’ diyorsun. Yani devletin genişlik üstende, sana bu emri veren Recep Tayyip Erdoğan mıydı? Sen Sezgin Baran Korkmaz’ı açık açık, devletin imkan ve kabiliyetini kullanarak onu yetersiz dışına kaçırdığını itiraf ettin.

NİYE PİS PİS SIRITIYORSUN?: Bu Sezgin Baran Korkmaz ki? Ne gülüyorsun, yaptıkların hoşuna mı gidiyor, ne bakımsız bozuk sırıtıyorsun… KUL Maliyesi’ni dolandıran adamların kişmiri parayı Türkiye’ye gönderdikleri güç; MEMLUK’dahi tamam adamlar yakalandı ve Korkmaz’ın ismini verdi. Türkiye’birlikte dört ayrı duruşma, Korkmaz’ın mal varlıklarına el konulması amacıyla karar aldı. Dar dışına huruç yasağı konuldu. Aynı el düğmeye bastı. Senin itirafına göre Soylu’nun zat eliydi. Sezgin Baran Korkmaz’ın mal varlığı üzerindeki tedarik ve ensiz dışına balkon yasağı birden kaldırıldı. Yani Türe Bakanlığı’nı işin zarfında bulundurdunuz.

SEZGİN BARAN KORKMAZ SENİN KAPINDA SİGARA İÇİYORDU: 4 Aralık 2020’birlikte, Sezgin Baran Korkmaz, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile makamında görüştü. Hassaten o devir o büyüklüğünde meşguldün kim sen makamında görüşmeler yaparken Sezgin Baran Korkmaz’ı getiren iki kişi Sezgin Yağmur Korkmaz ile senin kapında sigara içiyordu. Deminden soruyorum, Sezgin Baran Korkmaz ile ne konuştun? Ne konuştun birlikte Sezgin Yağmur Korkmaz, 1 dönüş sonra dar dışına, senin sayende kaçtı. Bilahare MASAK, Korkmaz için rappadak yağız dünyalık akladığı raporunu yayınladı. Sonra murafaa murakabe kararı çıkardı. Meğerse filhakika vardı. Sonra kırmızı bülten ile Avusturya’da yakalandı. Şimdi birlikte ÇAKER’da yargılanıyor. Türkiye’dahi yanlışlık işledi, senin sayende BENDE’dahi.

GÖSTERİYORUM… UYUŞTURUCU YÖN İLE YAKALANAN AYKUT, SOYLU İLE: Bu ülkede; karaca dünyalık aklayıcılarının, çete liderlerinin, maden-kokain kaçakçılarının İçişleri Bakanı ile yan yana gelebilmesi ve geçip gidebilmesi alışılagelen değildir. Gösteriyorum, 2 milyar dolarla elverişsiz dışına kaçan ‘kripto tosuncuk’ Süleyman Soylu ile… Süleyman Soylu, mizrap yön ile yakalanan Abdülhamit Burak Aykut ile. Deminden gösteriyorum Soylu, Aleyna Çakırdoğan cinayetinin şüphelisi Ümican Uygun’un babası ile. Süleyman Aristokrat, ölçüsüz araçta mizrap kullanan ‘pudracı’ Kürşat Ayvaoğlu ile. Gösteriyorum, Süleyman Aristokrat, Brezilya’de 1,3 ton esrar ile yakalanan uçağın sahibi Şehmus Özkan ile.

TÜRKİYE’NİN UYUŞTURUCUDA ROTE VE AKSATA HALİNE GELDİĞİNİ GÖSTERİYOR: Elinde tuttuğun kitap gibi yüzün kızarıyor. Görüyorum, emniyetin 2022 uyuşturucu raporuna göre 2021 yılında tıpkı geçmiş yıla nazaran sabık eroin miktarı umum yüzdelik 61 arttı. Bonzai yüzde 30, kokain yüzdelik 45, captogon yüzdelik 24, met yüzde 33 arttı. Bu kadar uyuşturucunun yakalanması; uyuşturucunun bu büyüklüğünde branş gezmesi… Sen onların içlerinden yakaladığın torbacılarla büyük tıpkı başarı hikayesi yazmaya çalışıyorsun. Bundan tek utanmıyorsun. Türkiye’nin uyuşturucuda rota ve ahzüita haline geldiğini gösteriyor.

SENİN SAYENDE: Genel Başkanımızın gündeme getirdiği duygulanma, 2009’üstelik İstanbul’un benzeri sokağında bulundu. 10 yıl içinde Türkiye’nin gelişigüzel yerindeydi. Senin sayende… Kabarma, verimsiz mahallerin elinde ölümcül tıpkı salgına dönüşüyor. CHP’nin kısır mahallelerde yaptığı düzentileme, bize şunu gösteriyor; met sıkıntılı ve her yerde kullanılıyor. Verimsiz çoluk çocuk hemen bu ağabey düşüyor. Çünkü; senin çalışma tarzın bu gençlere eksantrik tıpkısı hayat hakkı tanımadı. Sabık yıl maden kaynaklı ölümlerin kestirmece yarısı, kabarma’te rastlandı.

ORTADA TONLARCA EROIN VAR. YAKALANAN BIRICIK BİR BARON NAMEVCUT: Ihtişam, on sene içre katlanarak büyüyor. Peki sen? Sen ne yapıyorsun? Önüne geçemediğin salgını; operasyonlar, baskınlar falanca diyerek millete yutturmaya çalışıyorsun. Amma uyuşturucudan ölen dallar, anneler, seni asla amma katiyen unutmayacaklar. Söylediğin hesaba göre, yılda 260 bin maden satıcısını yakalamışsın. Yahu bu azgın. Yakalananların torbacı olduklarını, yakalanmayan baronlarınsa senle beraber kamet uzunluk fotoğraflarını ego sana gösterdim. Çünkü arasında tonlarca uyuşturucu var. Yakalanan biricik aynı baron namevcut. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yerine bunlar Türkiye’ye geliyorlar. Milyon dolarlık oteller, yatlar, villalar, kara parayı aklıyorlar ama senden çıt namevcut. Hastalık bu ayla mi geldik? Senin yüzünden. Hatırlarsan geçen sene Kolombiya’dan Türkiye’ye 4.9 titrem kokain Kolombiya limanında yakalandı. Kimler teslim alacaktı? Nasıl dağıtılacaktı. Aradan 2,5 yıl geçti. Ortaya bundan sonra mı? Faydalı. Bildiğim kadarıyla esasen paravan kişileri yakalamışsın. Esasen baronun arkasında durmuşsun. Yeniden baron, elini kolunu sallayarak dolaşıyor. Deminden sen bunun hesabını verebilir misin? Senin bu suçu, ve suçluyu pekâlâ koruduğunu biz, geçen sene belgeleriyle sana anlattık. Sen dahi tamam doğrudur dedin.

SİYASETİ VE SENİ MESUL TUTUYORUZ. HİÇBİR ZAMAN DEVLETİN KURUMLARINI MISYON ALMADIK, ALMAYIZ: Düzensiz ilişkilerin zımnında senin bilgelik paylaşmayan bürokratlarının olduğunu, rahatsızlık duyduğun devletin polisleri, memurları, cumhuriyetin evlatları olduğunu biliyoruz. Bu yüzden hepimizin bildiği aynı gerçeği bire bir yol henüz söylüyorum. Genel Başkanımız ve tığ, uyuşturucuyla ait sözlerindeki muhatap yerine iktidarı, siyaseti ve seni sorumlu tutuyoruz. Tek antlaşma devletin kurumlarını tasavvur almadık, almayız. Kendine himaye ettiğin kurumların açıklamalarında senin kullandığın sakim siyasetin ve bulaşık dilin izlerini görüyoruz. Hepimiz esasta seni görüyoruz Soylu. Gözümüz senin üstünde. Hususiyet karşısında adisyon vereceksin ve asla kaçamayacaksın.

SENİN MAHCUPLUĞUNUN BEDELİNİ, İNSANLARIMIZ CANIYLA ÖDÜYOR: Sabık yıl Aristokrat, burada terörü bitirdik dedi. Yahu hiç yüzlü yüzlü bu sene bile daha bakir bomba patlamışken aynı sözleri burada söyledi. Oysa sene esasen bu yana 88 askerimiz, 17 polisimiz 105 evladımızı teröre martir verdik. Teröristlerin ayakkabı numaralarına kadar biliyoruz dedin. Kuş uçurtmuyoruz dedin. Birkaç geçmiş da gine tıpkısı sözleri söyledin. Bari lacerem oluyor birlikte ayrımsız eş yıldırıcı asayiş unsurlarının ve istihbaratın arz hareketli olduğu Afrin’den elini kolunu sallayarak Türkiye’nin sınırlarını geçti? 1200 kilometre sefer alıp da geldi İstanbul’a? Evli gibi gözüktüğü benzeri kişiyle dokuma atölyesinde işe girdi? Daha sonra defalarca bombayı koyacağı yerde keşif yaptı? Haset geldiğinde birlikte hareket ettiği terörist bombayı namına verdi? Kadın yıldırıcı bombayla, üzerinde kamuflaj elbisesi ayağında postal Taksim’in göbeğine kadar herkesin gözünün içine baka baka gitti. Gitti vezneci oturdu umum 45 zaman orada bombayı koydu. Bekledi. Altı insanımızı kaybettik. İki gösterişli yaralımız var. Eş terörist yakalandı. Ama bombayı ona veren ve suçu örgütleyen şahıs piyasada bulunmayan. Sen hangi yaptın? Sen terörle savaş adı altında Taksim’deki saksılarla bankları kaldırdın. İşte senin terörle uğraş anlayışın bu. Mahcubuz dedin. Ben sana bozum hangi göstereyim. Görevini layıkıyla yapmayanların kullandığı sözdür. Sen görevini göre yapmadın. Mahcubuz dediysen, o koltukta niçin oturuyorsun? Senin mahcupluğunun bedelini, insanlarımız canıyla ödüyor. Sen terörle mücadele ediyorum diyerek Taksim’de saksıları kaldıracağına o kamuflaj giyinik kadını ilkin yakalatabilseydin.

ALTI MERHAMETSIZ KAYBETTİĞİMİZ YILDIRI OLAYI, SENİN İÇİN AMIYANE BİR OLAY MIDIR?: Ayrımsız açıklama yaptın. Terör saldırısının arkasında MEMLUK var diyerek. Şimdide burada çap babayiğitlik yapıyorsun. Amma senin liderin dedi ki ‘Ben Amerika’dahi Başkan Biden’in elini sıkarım, taziyesini de kabul ederim’ dedi. Buna rağmen gene ipe izbe gelmez açıklamalarda bulundun. Elan geçmiş büyük yıldırı olayları oluyordu dedin. Şimdi o büyüklükte yıldırı olayı namevcut dedin. Altı canı kaybettiğimiz yıldırı olayı, senin amacıyla beribenzer bire bir olay mıdır? Vakit Kaybetmeden sana sulu politikaların yüzünden namusumuzu kevgire çeviren politikaların için üstelik bu görevde durmaman lazım?

KATIYEN KAÇAMAYACAKSIN: Sonuç yerine skandal benzeri itirafta bulundun. Taksim patlamasından sonradan dedin kim… ‘Nusaybin’dahi, Kızıltepe’de, Kamışlı’da olduğu kabilinden birçok terör örgütünün fink attığı, ajanların kol gezdiği bire bir kayran bulunmayan’ dedin. Nusaybin ve Kızıltepe, Mardin’in ilçeleri değil mi? Yani sen, ‘Türkiye’üstelik terör örgütleri ve ecnebi ajanlar fink atıyor’ dedin. Sen İçişleri Bakanı’sın. Yalnız orada değil, Taksim’de fink atıyorlar, sayende. Beş Altı geçmiş, ‘Elan ilk iri terör olayları oluyordu, şimdi o büyüklükte bulunmayan’ dedin. Şeş canı kaybettiğimiz terör olayı, senin amacıyla siktirici tıpkı fenomen mıdır? Kars Emniyet Müdürün, ’71 ilde DEAŞ örgütlüdür’ dedi. Şimdi bunlar, bu topraklarda fink atıyorlar diyorsun. Sen bu suç örgütlerine vatandaşlık verdin. Tıpkısı zaman oturmaman gerekir. Ama sen gülmeye devam edeceksin. Er ya da geç, Süleyman Soylu; yaptıklarının hesabını vereceksin. Sen denk gösterilen değil, yabansı alınacak benzeri İçişleri Bakanısın. O yüzden dahi asla kaçamayacaksın.”

Aristokrat ise Özkoç’un konuşmasının peşi sıra, “Biraz geçmiş CHP sözcüsünün konuştuğu üzere kimseye hakaret etmedim…” dedi. Milletvekilleri, Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz’a, “Temas konuşmadan bilahare karşılık mı verecek? Hakeza ayrımsız asıllar yok” tepkisi gösterdi. Aristokrat, sözlerine devam etti. Aristokrat, “Sakim bayram sahibine aittir. Bu sözleri iadeli ediyorum. Fotoğraflarla tavzih etmek icabında…” diye niteleyerek konuştu. Milletvekilleri, Aristokrat’nun konuşmalarına “Domates Dolmasi söylüyorsun” karşılığını verdi.

Share: