EPDK, 11 doğal gaz dağıtım şirketinin komutan tarifesini revize etti

Enerji Piyasası Aranjman Kurumu (EPDK), 11 gaz tevzi şirketinin üçüncü prospektüs uygulama dönemi perakende koca tarifelerinin rötuşlu edilmesine karar verdi.

EPDK’nin konuya ilgilendiren Asamble kararları, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna bakarak, Akmercan Adıyaman Gaz Dağıtım Uran ve Ticaret EKMEK, Akmercan Batıkar Doğal Gaz Tevzi Endüstri ve Ticaret SAVUŞMAK, Enerya Ereğli Gaz Dağıtım SERPMEK, Udaş Uşak Gaz Dağıtım Endüstri ve Ticaret EKMEK, Çorum Gaz Tevzi Sanayi ve Ticaret SERPMEK, Kargaz Gaz Tevzi Uran ve Ticaret AŞ, Kayseri Gaz Tevzi Pazarlama ve Tecim YEMEK, Palen Erke Gaz Tevzi End. ve Ticaret ZIYAN ETMEK, Palgaz Gaz Dağıtım Uran ve Ticaret ZIYAN ETMEK, Sürmeli Doğal Gaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret EKMEK ile Bursa Şehiriçi Gaz Tevzi Tecim ve Taah. YEMEK’nin 2022 ile 2026 yılları arasında meri üçüncü tanıtmalık uygulama dönemindeki tarumar koca tarifeleri rötuşlu edildi.

Perakende satma tarifeleriyle şirketlerin hep kullanma bedelleri baştan düzenlendi.

Söz konusu kararlar, 1 Kasım itibarıyla makbul olacak.

EPDK’nin Resmi Gazete’de vadi düz tıpkısı gayrı kararına bakarak, ıstampa vergisi, periyodik tetkik ve sayaç kalibrasyon gideri, ısıtma gazı gideri ve kokulandırma gideri tespitinde anne alınan değişkenlere ilişkin öngörü değerleri ile üçüncü prospektüs aplikasyon dönemi gerçekleşmelerinin farklı olması halinde, bahis konusu farklılıktan kaynaklanan sapmalar tıpkısı sonraki tanıtmalık aplikasyon döneminde düzeltilecek.

Share: