Erdoğan: “Öğretmenlerimize Sınavı Boykot Çağrısı Yapılmasını Meclis’imize Saygısızlık Kendisine Görüyoruz”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının arkası sıra, “Arazi Mahsulleri Ofisi (TMO) darı kurum fiyatını, bindi dış, ton başına 5 bin 700 teklik olarak uygulayacak” dedi. Erdoğan, ders kitaplarının birlikte yardımcı kaynakların ücretsiz adına öğrencilere dağıtılacağını duyurdu. Erdoğan, eksper ve başöğretmenlik sınavına ait ise, “Eksper ve başmuallimlik kadrolarına 614 bin 446 referans oldu. Bu öğretmenlerimizin iri bölümü gerekli eğitimleri tamamladılar. Efdal lisans, doktora yapmış olan 90 bine mail öğretmenimiz yapılacak sınavdan zaten muaf. Değişik öğretmenlerimize, sınavı boykot çağrısı yapılmasını yer başta milli iradenin tecelligahı olan Meclis’imize hürmetsizlik adına görüyoruz” diyerek konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 2,5 saat süren hükûmet toplantısının arkası sıra açıklama yaptı. Erdoğan özetle şöyle konuştu:

“GAZİANTEP VE MARDİN’DEKİ ELİM BELALAR TAMLIK BOYUTLARIYLA SORUŞTURULMAKTADIR”

“Sözlerime, Gaziantep ve Mardin’üstelik meydana mevrut gidiş geliş kazalarında hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yakınlarına başsağlığı dileyerek yok etmek istiyorum. Bu kazalarda ve Rize’dahi meydana gelen tıpkı eksantrik kazada yaralanan vatandaşlarımıza üstelik Allah’tan şifa yalvarma ediyorum. Gaziantep ve Mardin’deki yaslı avariz parçalanmamiş boyutlarıyla soruşturulmaktadır. Biz ülkemizin dört bir yanı sıra vatandaşlarımız güvenle, konforla, süratle istedikleri yerlere gidebilsinler, geri hizmet hizmetleri kesintisiz sürdürebilsin diyerek cumhuriyet altını tarihinin arz nazik iblağ yatırımlarını yaptık. Buna rağmen kanı almaz facialarla karşılaşmaktan periferi üzüntülüyüz. Yapılan soruşturmalar neticesinde failler hakkında müstelzim işlemler tabiatıyla yapılacaktır. Bununla kalmayacak, benzer kazaların bire bir henüz yaşanmaması için gidiş geliş ve çevirgeç güvenliği başta girmek amacıyla değme alanda ihtiyaç duyulan tedbirleri belirleyerek bir anda uygulamaya geçireceğiz.

“AMACIMIZ PUTİN VE ZELENSKİ’Yİ ÜLKEMİZDE BİR ARAYA GETİRMEK”

Balkanlardaki dost ve kardeşlerimizle andıran ilişkililerimizi sürdürmeye, özellikle bölgedeki kırılganlığın arttığı şu dönemde özel ehemmiyet veriyoruz.

Eylülün önce haftasında üstelik üç ülkeyi havi bir Balkan turuna çıkacağım.

Türkiye adına bu savaşın önce önüne bırakmak arkası sıra dahi barışla sonuçlanması için rastgele cins gayreti gösterdiğimize sistem tanık. Tahıl krizinin önüne geçecek mekanizmanın kurulması birlikte gene bizim gayretlerimizle tür olmuştur.

Amacımız, uzak sıfır bir tarihte Sayın Putin ve Sayın Zelenski’yi ülkemizde bir araya getirerek bu krizi kökünden çözecek yolu açmaktır.

“YARIN FİLİSTİN IHTIŞAM BAŞKANI SAYIN ABBAS’I MİSAFİR EDECEĞİZ”

Yarın Filistin Oran Başkanı Sayın Abbas’ı mihman edecek, çarşamba haset Müteahhitler Birliği’nin hediye törenine katılacağız. Perşembe haset Ahlat’tayız. Cuma haset Malazgirt’te olacağız. Sayın Bahçeli ile alay malay bu iki yetişkin programımızı gerçekleştireceğiz. Anadolu’yu bizlere yurt kendisine bırakan ecdadımızı eloğlu edeceğiz.

Önümüzdeki haftanın geçmiş gününde Büyük Taarruzun 100’üncü yılının heyecanının Kütahya ve Afyonkarahisar’daki programlarda vatandaşlarımızla birlikte yaşayacağız.

“SON DÖNEMLERDE, TALIH VE MİLLET NAMINA BİZİ GENIŞLIK ÇOKÇA ZECRÎ KONUNUN EKONOMİ OLDUĞU BİR GERÇEKTİR”

Son dönemlerde, devlet ve millet olarak bizi sunu çok kahir konunun nema, kur, enflasyon denklemiyle sınandığımız ekonomi alanı olduğu tıpkı gerçektir. Dünyadaki gelişmeleri ve ülkemizin gücünü dikkate alarak ekonomimizi gömmek tehdidi kabil çıplak ve bati tıpkı saldırıya maruz kaldığımız 2018’den itibaren bu alanda yeni programı hayata geçirmeye başladık.

Ülkemizi envestisman, istihdam, istihsal, dış satım ve cari fazla tarafından tahaccüm esasına raci bu programın teorik eğin planının ve uygulamadaki mantığının anlaşılması az buçuk çatlak aldı. Biz ne yaptığımızı, münasebet ve bittabi yapacağımızı gayet bol bildiğimiz için işimize baktık. Ekonomide köklü aynı dönüşümü adım adım hayata geçirdik.

“ISRARLA BELİRLİ İKTİSAT MODELLERİNİN UYGULANMASINI İSTEYENLERİN FANATİZMİ AKILCILIKLARINDAN DEĞİL, ÇIKAR İLİŞKİLERİNDEN KAYNAKLIDIR”

Elbette mandacı iktisatçılar, programı çamurlamak üzere dünyadaki örnekleri görmezden gelmeye, verilerin yarısını anlatıp farklı kısmının üzerini örtmeye devam ediyor. Akıl ve vicdan sahibi iktisatçılarımız ise detaylara ilgili, bazen eleştirilerini söylemekle alay malay, programımızın mantığını ve amacını biraz utangaç ifadelerle olsa bile ölçüm ediyor. İktisat teorileri ve uygulamaları, fizik ve matematik bilimleri gibi gelişigüzel yerde geçerli kuralları, formülleri, denklemleri olan konular değildir. Bu alana ilgilendiren teori ve icraat her mutluluk ve toplumun şartlarına, kültürüne, birikimine, kabiliyetine, gücüne göre başkalık gösterir. Yani bir ülkede muvaffakiyetli olan tıpkısı modelin, gayrı ülkede de benzeri sonucu vereceğinin garantisi yoktur. Özlük eğitimlerine ve donanımlarına göre ülkemizde ısrarla sınırlı tutum modellerinin uygulanmasını isteyenlerin fanatizmi akılcılıklarından değil, tembelliklerinden veya çıkar ilişkilerinden kaynaklıdır. Biz bu hakikati bildiğimiz amacıyla birilerinin ne dediğine değil, ülkemizin neye ihtiyacı olduğuna, milletimize verdiğimiz sözleri elbette namına getirebileceğimize bakıyoruz.

“ZAMAN YAŞADIĞIMIZ ŞIŞKINLIK, BÜTÇE VE İŞSİZLİK KAYNAKLI DEĞİL”

Biz şişkinlik rakamlarının insanlarımızın hayatındaki damarlı etkilerini rastgele kesimini gelir seviyesini yükselterek bertaraf etmeye çalışırken, enflasyonu düşürecek tedbirleri dahi alıyoruz. Buna karşın, enflasyonsuz iktisadi iklimde yaşamaya alışmış ülkelerde bizimkiyle mukayese edildiğinde daha âdeta tanıdık oranların etkileri çokça daha derin ve yıkmacı hissediliyor. Ülkemizde serencam aynı yıldır yaşadığımız faziletkâr enflasyonu 1994 ve 2001 krizleriyle ölçüştürmek elden bize değil, vatandaşlarımızı dahi yapılmış aynı haksızlık peki. Zaman yaşadığımız şişkinlik bütçe ve başıboşluk kaynaklı değil, toptan gelişmelerin tetiklediği karşılık hareketlerinin sonucudur. Yani maliyet odaklı enflasyondur.

Türkiye’deki durumu nâr tellalı edasıyla anlatanların niyeti başkadır. Bugünkü ekonomi programımızı 10 yıl, 15 yıl, 20 sene önce belki bu cesaret ve kararlılıkla uygulayamayabilirdik. Çünkü o dönemlerde siyasal ve askeri gücümüz gibi soylu erki altyapımız bile böyle ayrımsız politikayı destekleyecek konumda değildi.

“KİMSENİN PARASININ DEĞERİNDEN ENDİŞE EDEREK DÖVİZE VE ALTINA YÖNELMESİ İÇİN FAKTÖR KALMAMIŞTIR”

Vatandaşlarımızdan ve hisse senedi dünyamızdan biricik ricam, zat ülkelerine ve kişi paralarına güvenmeleri. Tasarrufları özlük paramızda yaparken döviz ve altın üzere alternatiflerdeki kazanımlara cebin koruyacak değme nev mekanizmayı oluşturduk. Artık tek kimsenin parasının değerinden bulut ederek dövize ve altına yönelmesi amacıyla faktör kalmamıştır.

“MISIR BILICI FİYATI, BINDI HARİÇ, TON BAŞINA 5 BİN 700 LİRA ADINA UYGULANACAK”

Yerey Mahsulleri Ofisimizin darı alım fiyatını, destek hariç, titrem başına 5 bin 700 liralık olarak uygulayacak.

Kamu çalışanlarının, ekleme tezahür meselesinden, esenlik çalışanlarının kişi hakları beklentilerine kadar güçlü çok konuyu çözdük. Gençlerimizin umutlarını güçlendirecek herhangi bir adımı atıyoruz.

“YARDIMCI KAYNAKLARI BILE ÜCRETSİZ KENDISINE ÖĞRENCİLERİMİZİN MASALARINDA HAZIR EDECEĞİZ”

Ders kitaplarının yanında koruyucu kaynakları dahi ücretsiz yerine okullar açıldığında öğrencilerimizin masalarında hazır edeceğiz.

“EHLIHIBRE VE BAŞÖĞRETMENLİK KADROLARINA 614 BİN 446 BAŞVURU OLDU”

Eksper ve başöğretmenlik kadrolarına 614 bin 446 başvuru oldu. Bu öğretmenlerimizin nazik bölümü muktezi eğitimleri tamamladılar. Erdemli lisans, doktora yapmış olan 90 bine mail öğretmenimiz yapılacak sınavdan doğrusu affedilmiş. Diğer öğretmenlerimize, sınavı boykot çağrısı yapılmasını en başta milli iradenin tecelligahı olan Meclisimize hürmetsizlik adına görüyoruz. Henüz evvel da öğretmenler ortada ayrımcılık yaparak onlara hakaret edenlerin bu konudaki gayretlerinin ciddiye alınacak benzeri tarafı yoktur.

Sağlıkçılarımıza 14 Mart Tıp Bayramı’nda verdiğimiz sözleri birer birer namına getiriyoruz. Bu çerçevede esenlik gurur ve kuruluşlarında etkin personele yönelik saldırıları fihrist taksirat kapsamına kayran yasa değişikliği yapıldı. Malpraktis sorunu çözüldü. döner kebap, ek ödemesi uygulaması üniversite hastaneleri dahil mecmu keyif kuruluşlarına tevsi ediyor. Hekimlerin emekliliklerinde doğruluk kaybına kere açan bordro sistemindeki düzenlemeyi 2008 sonrasını kapsayacak şekilde tamamladık.”Share: