Erzincan ruzname haberi… KKTC Cumhur Reisi Tatar, Erzincan’da konuştu Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Anadolu-Palikarya ikilisinin çığırtkanlık yaptığını söyledi.

Çeşitli musahabe ve programlar kapsamında kente gelen Tatar’ı, Erzincan Havalimanı’nda, Erzincan Valisi Mehmet Çalınmış, 3. Kargaşa Komutanı Ferik Çetince Türkgenci ve Şehremini Bekir Aksun karşıladı.

Daha bilahare geldiği Erzincan Valilik girişinde kendisini karşılayan polis mangasını selamlayan Tatar, onur defterini imzaladı, benzeri süre Ilbay Sirkat ile kardeş kardeş etti.

Il derinti salonunda gazetecilerle benzeri araya gelen Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden Erzincan halkına birlik ve salamlar getirdiğini belirtti.

Türk milletinin geçmişinin, soyunun ve tarihinin mahsus olduğunu anlatım fail Tatar, Kıbrıs’ın 350 sene Osmanlı egemenliğinde yaşamış bir Türk adası olduğunu belirterek, “Maatteessüf oynanan arsıulusal oyunlarla bu eke ve değerli adayı bizden kopartmak, alabilmek üzere rastgele soy hukuksuzluk, seçkin tip adam hakları ihlali ve seçme çeşit çirkinlikle Kıbrıs Türk halkı çok balaban saldırılara çokça büyük haksızlıklara uğradı. Çektiğimiz acıları, yaşadığımız göçleri, katliamları soykırımları ama gelişigüzel şeye rağmen orada direnmesini bilmiş mukavemetçi ruhu ile Türk dayanırlık teşkilatının kuruluşu ile Anadolu’nun, Türkiye’nin bize baştan sona destekleriyle oradaki varlığımızı bugünlere kadara sürdürebilmiş.” ifadelerini kullandı.

Tatar, federal tıpkı yapı altında Kıbrıs’ta “elbette bire bir barışma peki” diye senelerce süren müzakerelerin bulunduğunu, müzakerelerde hem Türkiye Cumhuriyeti’nin hem da Kıbrıslı Türklerin bütün gani niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

Müzakerelerde yapılan vaatlerinin hepsinin “boş” çıktığını vurgulayan Tatar, şöyle devam etti:

“Tek vaatlerini tutmadılar. Tek izolasyonu kaldırmadılar amma Rumları, ‘hayır’ diyen Anadolu tarafını tek yanlı olarak ne bize sorarak ne ana yurt ve garantör ülke olan Türkiye Cumhuriyetine danışarak Avrupa Birliği’hangi aldılar. Avrupa Birliği kartıyla, Rum-Palikarya ikilisi bütün Türkiye’yi kuşatmaya çalışıyor. Temas tip müzakerelerde rastgele soy toplantılarda Türkiye’nin hakkına hukukunu veto eden Anadolu-Yunan ikilisinin zihniyeti ve serencam namına hepimizin izlediği kabilinden Ege adalarında Iye Denizi’ndeki silahlanmalar, yapılanmalar ve kimi bana göre balaban hukuksuzluk, Kıbrıs’ta, Türkiye’mizin hemen 40 mil uzağındaki Kıbrıs adasında üstelik yıllar itibarıyla yaptıkları silahlanma faaliyetlerine demincek ABD’nin ambargonun kaldırılması noktasında tekrar silahlanmaya devam edeceklerinin mesajı vermektedirler. Demincek hep bunlar bittabi bizi yakından ilgilendirmektedir.”

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kendisine rastgele ant Türkiye Cumhuriyeti ile beraber debi etmenin mutluluğu süresince olduklarını vurgulayan Tatar, kendisinin Cumhurbaşkanı olmasıyla da bakir dönemin başladığını belirtti.

Seçme ahit Kıbrıs’ı benzeri Palikarya adası yapma niyetlerinin bulunduğuna dikkati çekici Tatar, “Kıbrıs Türklerini asimile etme ve bittabi ki Avrupa Birliği adası olacağı amacıyla Türkiye Cumhuriyeti dahi Avrupa Birliği üyesi olmadığı üzere antlaşma içinde Türk askerinin adadan çekileceği ve adanın ayrımsız bütün Avrupa Birliği zarfında olacağı amacıyla Kıbrıs Türklerini ahit zarfında asimile edecekleri tıpkısı ortama sürükleyebilmek için oynanan oyunlara bedel yerine, kâfi çıktı Kıbrıs’ta aynı inikat olacaksa banko hükümran teadül temelinde olması gerektiğini, egemen eşitlikle eşit uluslararası statünün akseptans edilmesiyle fakat resmi müzakerelere geçilebileceğini, Türkiye’nin da tüm desteğiyle ego hep bunları 27 Nisan 2021 tarihinde Cenevre’bile ilk ilk dünyanın gündemine getiriyorum. BM’nin gündemine getiriyorum. Ondan sonraki süreçte hep bu mücadelemizi bütün bu siyasetimizi paylaşmakla devam ediyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 Eylül’deki Mürekkep Milel (BM) Umumi Kurul Salonu’nda BM’nin 77’inci Genel Kurulu’ndaki konuşmasına değinen Tatar, şunları aktardı:

“Cumhurbaşkanımız orada, ‘Kıbrıslı Türklerle ati yapmak isterseniz evvel geçmiş Kıbrıslı Türklerin hâkim eşitliği ve karşılık arsıulusal statüsünü tescil edeceksiniz, var olan haklarını tescil edeceksiniz.’ demiştir. İkinci vurguladığı dideban, Kıbrıslı Türkler üstünde oynan ambargo ve tecrit daha çok benzeri zulme dönüşümüdür. Çünkü oynana oyun bu halkın arsıulusal toplumdan kopartılması ve dolayısıyla etraflı vadede pes ettirilip Kıbrıs’a metres yapılma noktasındaki bu yaptıklarınız BM prensipleriyle ve dünyanın değişik platformlarında haykırılmakta olan türe ve vicdan boyutlarıyla uluslararası camiada olumsuz sakıt tıpkısı uygulama. Üçüncüsü haddinden fazla makro. Sayın Cumhurbaşkanı hangi demiştir? Daha Çok arsıulusal topluma çağrıda düşmek istiyorum Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyetini tanıma vakti gelmiştir.”

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bölgedeki işbirliğinin önemini vurgulayan Tatar, adalardaki silahlanmalara yönelik şunları kaydetti:

“Kimesne bu çağda hangi çatışma lazım ne uğraş ister. Hakeza aynı şeyi temas etmek üstelik istemiyorum. Kıbrıs Türk halkının gönlünden ve Türkiye’nin gönlünden güzeşte birlik bu ihtilafların benzeri uzlaşı formülüyle adalet ve çıkarlarımızın korunması, adalet ve vicdan muhasebesiyle elhak neyse onu yapmaktır. Rum-Yunan ikilisinin yaptığı çığırtkanlıktır. Rum-Palikarya ikilisinin bana bakarak, Rusya- Ukrayna Savaşından sonradan Türkiye Cumhuriyeti’nin ortaya çıkan büyük potansiyeli, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanlığının liderliği, tıpkısı hububat koridorunun dünyadaki açlığı önlemesi için yapılan girişimleri, bir takım ayrıksı bambaşka Türkiye Cumhuriyeti’nin attığı adımlarla Yunanistan’ın bire bir bakıma ezilmesi ve kıskanmalarıyla deminden aynı takım oyunlara giriyorlar. Bu oyunların hiçbiri tatminkâr değildir. Türkiye’nin gücü da potansiyeli üstelik bellidir. Bunların da hangi olduğu bellidir. Tıpkı defa Kıbrıs’ın nüfusu üstelik çapı dahi bellidir. Nedeniyle kime karşı hangi kadar silahlanacaklar. Bunlar eğreti, bire bir takım kişi halkları ve öz siyasetlerine oynanan oyunlardır. Zira önümüzdeki aylarda gelişigüzel iki tarafta de intihap var. İç politikaya müteveccih bir takım adımlar olanaklı.”

Tatar, Türkiye’nin seçme devir, Yıldız Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yanı sıra olduğunu sözlerine ekledi.

Share: