Erzurum 2. Tevhit Uran Bölgesi’nde Çöken Binalar Vatandaşları Huzursuz Ediyor

Erzurum 2. Organize Endüstri Bölgesi’ne yapılan okul ve üretimevi binalarındaki batma ve çökmeler vatandaşları erinçsiz ediyor. CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, bölgedeki vatandaşlarla bire bir araya geldi. Gaytancıoğlu, aynı kısmı yıkılan OSB Fen Ustalık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’yle ilgilendiren, “Yegâne tesellimiz, meslek kapalıyken bu yıkım gerçekleşti. Eğer meslek celi olsaydı, yavrularımız bunun altında kalabilirdi” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, Erzurum 2. Tevhit Sanayi Bölgesi’nde batma ve yıkılma yaşanan batma yaşanan binaları inceledi ve vatandaşların bu konudaki sorunlarını dinledi. Gaytancıoğlu, “Birçok fabrikanın yapımı durmuş. Hastalık? Çünkü yeri falsolu. Zemini uygun değil. Milyonlarca liralık hem çöpe gidiyor, devletin kasasından çıkıyor hem da istihdam yaratmıyor. Ne İsa’ya hangi Musa’ya yaranılamıyor. Bu hakeza olmaz” diyerek konuştu.

“DEVLETİN PARALARINA YAZIK”

Ayrımsız kısmı yıkılan OSB Selen Maharet Mesleki ve Beceri Küçük Asya Lisesi’yle ilgilendiren “Tek tesellimiz, okul kapalıyken bu katabolizma gerçekleşti. Eğer okul berrak olsaydı, yavrularımız bunun altında kalabilirdi” diyen Okan Gaytancıoğlu, 2. Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde mesnet etüdü yapılmadığını encam sürerek şunları söyledi:

“Burası 2. Kombinasyon olarak planlanmış, 12 bin istihdam yerine planlanmış çünkü Erzurumlu göç veriyor. Bu göçü bastırmak üzere evire çevire bire bir proje fakat yeri yanlış. ‘2 bin 160 dekarlık ayrımsız alana yüzlerce üretimevi kurulacak, 12 bin birey burada çalışacak’ denmiş amma fabrikalar çöküyor. Aşağıya benzeri okul mamul, o üstelik pir tıpkı beyin, sanayi çığır lisesi. O birlikte çökmüş. Birçok fabrikanın yapımı durmuş. Illet? Çünkü yeri kusurlu. Zemini makul değil. Milyonlarca teklik hem çöpe gidiyor, devletin kasasından çıkıyor hem üstelik istihdam yaratmıyor. Ne İsa’ya ne Musa’ya yaranılamıyor. Bu böyle olmaz. Evvel buranın temel taşı etüdünün yapılması lazımdı. Bilahare yatırımcılar gelip bunlara, fabrikaların tasdik edilmesi gerekirdi kim istihdam olsun. Burada müteharrik işletmelerle üstelik görüştük, onlar birlikte tedirginler. anbean başlarına bir husus geleceğini düşünüyorlar. Hem aksiyon adamının emeklerine efsus hem devletin paralarına efsus.”Share: