Erzurum gündem haberi | Ilbay Memiş: Çat’ta 4.9 büyüklüğündeki depremde belli belirsiz hasarlı yerler var

ERZURUM’un Kavşak ilçesinde evvel saat 23.30’üstelik meydana gelen 4.9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra kaza ve kırsal mahallelerde inceleme özne kaza kriz merkezi Ilbay Okay Memiş, başkanlığında istimara toplantısı yaptı. Ilbay Memiş, “Allah’a şükür herhangi kilolu ya de orta hasarlı bölük tayin edemedik. Hakeza bire bir ihbar üstelik gelmedi. Hafif hasarlı yerler var” dedi.

Afet ve Ivedili Buut Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) bakarak; saat 23.30’da biçim üssü, Erzurum’un Kavşak ilçesi olan 4.9 kadar hareket meydana geldi. Yerin 6.9 kilometre altında meydana mevrut sarsıntı, çevre el ve ilçelerde birlikte hissedildi. Zelzele sonrası başta AFAD koyulmak için ait kurumlar Kavşak ilçe merkezi ve kırsal mahallelerde incelemede bulundu. Tün boyunca yapılan araştırmalar bugün öğle vakti saatlerinde Vali Okay Memiş’in dahi katıldığı kaza kriz merkezi toplantısında masaya yatırıldı. Çat Kaymakamı Muhammet Serdar Erdoğan, Inanma Müdürü Levent Tuncel, İl Güllabi Komutanı Miralay İlker Balkır, AFAD İl Müdürü Selahattin Karslı, Kavşak Belediye Reisi Hakan Yaşar, ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

‘MUHTARLARIMIZLA GÖRÜŞTÜK’Toplantı sonrası izah eden Vali Memiş, “Mazi tün 23.30 sularında Kavşak ilçemizde 4.9 büyüklüğünde depremle sarsıldık. Sabaha kadar araştırmalarımız devam etti. Zelzele olduğu andan bu zamana büyüklüğünde yegâne yegâne muhtarlarımızla görüştük. Allah’a şükür herhangi aheste ya birlikte ılımlı hasarlı hane tespit edemedik. Böyle bire bir ihbar de gelmedi. Belli Belirsiz hasarlı yerler var. Hele Arpalık köydeki okulda ve kurnaz binasında çatlaklar olduğunu gördük. Bunlar da gerçekte 2 sene önce meydana gelen depremden gelen çatlaklar olduğunu belirleme ettik. Çokça şükür münasebetsiz aynı durumla karşı karşıya değiliz” dedi.’DEPREME DAYANIKLIKLARINI TEST ETMİŞ OLDUK’Çat ilçesinde 2 yıl ilk meydana mevrut depremde 600’e yakın binada kilolu hasar tayin edildiğini hatıratan Ilbay Memiş, “Burada yaptığımız binaların az daha yarısının vatandaşa teslimini yapacağız. Diğerlerinin de inşaatı başladı, tıpkı kısmı devam ediyor. Bilindiği kabilinden bu bölgemiz Kuzey Anadolu Fay Hattı ile Doğu Rum Kırık Hattı’nın kesişme noktası. Zelzele bizim gerçeğimiz, buna göre hareket etmek durumundayız. Amme binalarını buna bakarak inşa ediyoruz. 2 yıl geçmiş zelzele sonrası polat yapım yöntemiyle yapılan binalar var. Buralarda 4.9 büyüklüğündeki depremde tek olumsuzlukla karşılanmadı. Böylelikle bu konutların depreme dayanıklığını bile sinav etmiş olduk” diye konuştu.

Vali Memiş, akse merkezindeki derinti sonrası ilçede esnafı gezerek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Share: