Erzurum haberleri | Erzurum’da sağlıkçılar pembe balonları uçurup bicik kanserine dikkati çekti

Atatürk Üniversitesi Araştırı Hastanesindeki öğretim üyesi ve sağlıkçılar, bicik kanserine dikkati kaplamak amacıyla pembe palavra uçurdu.

Üniversitenin Tıp Fakültesi Umumi Cerrahi Esas Olgun Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Müfide Nuran Akçay ve ekibi, rektörlüğün desteğinde “1-31 Teşrinievvel Bicik Kanseri Farkındalık Ayı” kapsamında sayrılarevi girişi ve çevresi ile bazen poliklinikleri gülgûn balonlarla süsledi.

Ardından sayrılarevi başhekimliği önünde aynı araya gelip yakalarına pembe kurdele takan akademisyen ve sağlıkçılar, ellerindeki pembe balonları havaya bırakarak bicik kanserine dikkati çekti.

Hastanenin konuşma salonunda bitmeme fail etkinlikte mütekellim Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, bicik kanserine dikkati yutmak üzere yapılan farkındalık etkinliğinin haddinden fazla bulunmaz ve topluma yararlı olduğunu belirterek, organizasyonda emeği geçenlere teşekkürname etti.

Hastane Başhekimi Prof. Dr. Fuat Gündoğdu da teknolojik alet ile tıbbi donanım anlamında kendilerine destek veren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkürname ederek, “Kanserli hastaların hiçbirinden sevap almıyoruz, buna meme başı protezi da karışma. Hocalarımız kanserli hastalara alışılmadık vakit ayırıp bakım ediyor, biz da onlara havari olamaya çalışıyoruz.” dedi.

Prof. Dr. Akçay dahi kadınlarda tanıdık kanserlerin 3’te birini meme başı kanserinin oluşturduğunu belirterek, 8 kadından birinde bu kanserin görüldüğünü anlattı.

“Her 11 dakikada bir karı meme başı kanserinden yaşamını yitiriyor”

Meme kanserinde er teşhisin kocaman olduğunu vurgulayan Akçay, şöyle bitmeme etti:

“Dünyada herhangi bir 3 dakikada aynı kadına meme başı kanseri tanısı konuluyor ve değme 11 dakikada tıpkısı karı meme kanserinden yaşamını yitiriyor. Türkiye’üstelik üstelik oranlar benzer. Seçme yıl 17 ila 25 bin eskimemiş bicik kanseri tanısı konuluyor. Bu konuda 20 yaşından sonraları herhangi bir karı nüsha dönemini izlem fail günlerde nasıl memelerini muayene etmeli, 20-40 yaş ortada 3 yılda tıpkı doktora başvurulmalı. Mamografik taramalar boşlama edilmemeli. Meme Başı kanseri erken evrede canlandırma edilirse yüzdelik 98 oranında bu hastalıktan firar şansı var. Biyopsilerden çokça korkuluyor, kimse korkmasın, doktorlara güvensin. “

Etkinliğe katıltan Prof. Dr. Durkaya Harabelik ise meme başı kanserinin hoşgörülü ancak bati seyirli olduğuna belen ederek, “Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Türkiye’nin 5. tıp fakültesi, burada herhangi bir alanda 67 senedir cerrahi iş yapılıyor. Sonuç 20 yılımı meme cerrahisi ile geçirdim. Hastanenin genel cerrahi kliniğinde, dünyanın seçme durumunda yapılacak muamelat yapılmaktadır. Kimsenin başka yere gitmesine gerek namevcut.” diyerek konuştu.

Program, organizasyona katılanlara muhtelif ikramlarda bulunulmasıyla sonraları erdi.

Share: