Erzurum’da “Cömertlik Haftası” sıkma kuşatma töreniyle kutlandı

Erzurum’bile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğince “Cömertlik Haftası” dolayısıyla şet kuşatma töreni düzenlendi.

Yakutiye Kent Meydanı’ndaki törende, Erzurum Büyükşehir Belediyesi mehterler ekibi gösteri yaptı.

Saygı duruşunda bulunulan ve İstiklal Marşı’nın okunduğu programda mütekellim Erzurum Valisi Okay Memiş, cömertlik geleneğinin haddinden fazla eke ve altın olduğunu söyledi.

Anadolu topraklarının hars bakımından haddinden fazla zengin olduğuna belen eden Memiş, şu ifadeleri kullandı:

“Bakkala gidip ‘bana şuradan 2 kilo kültür ver’ diyemezsiniz. yahut az dışına gidip ‘cebimde param var, bana firez ver, incelik ver, edep ver’ diyemezsiniz. Bazı değerler satın alınamaz. Bunlardan aynı tanesi kültürdür ve çokça değerlidir. Allah’a şükür tığ Türk milleti adına, Türk-İslam medeniyetinin sunu yüce temsilcileri, savunucuları ve bunu bizzat işlek Anadolu coğrafyasındaki insanlar olarak çok şanslıyız. Bu topraklarda, Rum’bile kültürün en değerlisini bulabilmeniz cins. Adalet, müsavat, incelik, herif haklarına kaçınmak, son zamanlarda haddinden fazla rastlıyoruz hayvan hakları, çevreye duyarlılık ve kadına ocumak kabilinden bunların hepsi bizim temiz değerlerimiz. Hepsi bizim dini inançlarımızın içerisinde ve medeniyetimizin yapı taşları ortada saha almakta.”

Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Rasim Fırat birlikte ahiliğin medeniyetin yeryüzü zer hazinelerinden olduğunun altını çizerek, ahilik geleneğinin önemine vurgu yaptı.

Büyükşehir Belediyesi Site Tiyatrosu ekibinin şet kuşatma oyununun sahnelendiği programda “yılın ahisi” seçilen ruh ustası Ferit Aydemir, “yılın kalfası” olan döşeyici Muhammed Akbulut ve “yılın çırağı” seçilen oto sanayici Emirhan Kaplan’a tören düzeni üyelerince onurluk takdim edildi.Share: