Erzurum’da etibba acil vakaların “karekod”la anlatıldığı kitap yazdı

Erzurum’da etibba, acile gelen vakalar ve bunların dejenere görüntülerinin “karekod” uygulamasıyla anlatıldığı betik yazdı.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ivedili Tababet Anabilim Dalından Doç. Dr. Abdullah Osman Verimli, senelerce acil serviste edindiği deneyimleri, travmalar, gark, beyin hasarı ile vücudun değişik yerlerindeki kırıklar üzere münfesih görüntüleri betik haline aktarmak istedi.

Koçak, çeşitli kentlerde ivedi servisin yanında nöroloji, göğüs cerrahisi, dahiliye, nöroşirürjiyen, ayn, ortopedi ve kulak kibir argıt kabilinden bilirkişi doktorlardan oluşan 63 afiyet personeli ile “Ivedili amal A’dan Z’ye Görüntüleme” isimli eseri hazırladı.

Baş editörlüğünü Eli Açık’ın yaptığı ve vakaların patolojik görüntülerinin karekod uygulamasıyla anlatıldığı kitabın, evgin hekimlerinin beraberinde talim üyeleri ile tababet fakültesi öğrencilerine ivedili serviste tanıdık vakalarda kez foto olması hedefleniyor.

Koçak, AA muhabirine, bahis konusu kitabın yıllarca mesai verilmesiyle elde edilen deneyimlerden yola çıkılarak 6 ayda hazırlandığını söyledi.

Kitapta 125 konunun ele alındığını anlatan Eli Açık, “Betik içeriğinde acile başvuran hastaların hastalıkları, bu hastalara neler yapılması gerektiği, fenomen, civar teşhis ve otama kısımları bulunuyor. Kitabın bildirme muhteşem özeliği ise teknolojiyi kullanarak karekod uygulamasıyla kitaptaki konuların bozgun görüntüleri ayrıntılarıyla anlatılıyor.” dedi.

Verimli, yıllarca evgin serviste gördüğü vakaları pusula haline getirdiği için mutlu olduğunu belirterek, çok sayıda vakanın görüntülerinin bulunduğu kitaptan okuyucuların heybetli tecrübeler elde edeceğini aktardı.Share: