Erzurum’da etibba karaciğer kanseri ve tedavideki gelişmeleri değerlendirdi

Erzurum’birlikte, türlü kentlerden gelen haber insanları ve doktorların katılımıyla uykuluk kanseri ve tedavilerine yönelik derinti yapıldı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneğince kentte benzeri otelde düzenlenen Erzurum Lehçe Hepatosellüler Amansız Hastalık Toplantısı’na, türlü kentlerden alanında bilirkişi 100’ü fazla bilgin ve mesleğe eskimemiş başlayan etibba katıldı.

İstiklal Marşı ve kaçınmak duruşuyla başlayan ve 3 oturumda düzenlenen toplantıda, alanında eksper bilim insanları karaciğer kanserinde kullanılmamış markerlar (belirti), dejenere subtipler ve radyolojik görüntüler, sirozlu hastalarda strateji, ablatif tedaviler, yeni onkolojik ajanlar ile organ aktarımı merkezlerinin çalışmaları için sokum yaptı.

Türk Hepato Pankreato Bilier Cerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kerem, derinti öncesi AA muhabirine, Erzurum’de karaciğer kanserlerinin antet olarak sunulduğu toplantıya muhtelif illerden çok sayıda doktorun katıldığını aktardı.

Toplantıda karaciğer naklinde sonuç etap kudretli deneyimleri olan Malatya, Erzurum, İstanbul ve İzmir gibi merkezlerin sonuçlarının değerlendirileceğini anlatan Asalet, “Toplantıda Türkiye ve dünyada haddinden fazla bati dava olan karaciğerin primer kanseri olan hepatosellüler kanserde bakir gelişmeleri, bakir tümörler, tedavi modeliteleri ve Türkiye’de karaciğer naklinin durumunu konuşacağız.” dedi.

Asillik, cemiyet olarak bölgesel toplantılarla hem meslektaşları ayrımsız araya getirip vukuf ve deneyimlerin paylaşılmasını hem da bakir gelişmelerden bilerek olup hastalanmış tedavilerinin daha iyi noktaya getirilmesini amaçladıklarını vurguladı.

Atatürk Üniversitesinin haddinden fazla esaslı ve deneyimli nakil ekibi olduğunu ve toplantının üniversitenin Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürkan Öztürk öncülüğünde yapıldığını anlatım eden Soyluluk, “Beklentimiz toplantıya mevrut katılımcılara eskimemiş gelişmeler hakkında bilgiler yüklemek, deneyimli merkezlerin sonuçlarını sarılmak, yaptıklarımızı ve yapacaklarımızı cenkleşmek ve hele taze meslektaşlarımızı bu konuda eğitmektir.” diye konuştu.

Toplantının açılışında mütekellim Prof. Dr. Öztürk üstelik Toplum Örgütü Başkanı Asillik ve umumi heyet üyeleri ile toplantıya katılanlara teşekkürname ederek, toplantının bilgi dünyasına ve insanlığa hayırlar getirmesini diledi.

Çevrim içi düzenlenen ve youtube üzerinden hareketli yayınlanan toplantıya, uzaktan bağlantıyla bile paydaşlık sağlandı.

Share: