Erzurum’da şita hazırlığı! Toprak donmadan yüzlerce çukur kazılıyor

Erzurum’daki Abdurrahman Gazi ve Çağdaş Mezarlığı’nda kepçelerle 800 mezar açıldı. Belediye işçileri dahi kazma ve küreklerle mezarları düzenledi.

“KIŞIN RAHAT ETMİŞ OLUYORUZ”

Sibirya soğuklarının yaşandığı kentte, kışın donan toprağın taş kadar olduğunu tamlayan Erzurum Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Sekmen, “Burası kar yağan aynı şehir, kışın çukur açmak çokça zor oluyor. Bunun amacıyla sonbaharda mezar yerleri alıştırmak bizim üzere şişman benzeri zorlamasız oluyor. Çünkü arada bir begayet kar plaçka ve buz sübvansiyon dönemleri oluyor. Toprak donuyor, oymak çokça tahakküm oluyor. Onun amacıyla sonbaharda belli tıpkısı miktarda çukur yeri açarak hazır hale getiriyoruz. Ahiret Yolculuğu elimizde olan bire bir molekül değil, vakti, saati gelerek ölenler kategorik defnedilecek. Bu yüzden şimdiden tedarik yaparak kışın şen etmiş oluyoruz” dedi.

İSTEYENİN EVİNİN UĞRUNDA ÇADIR KURULUYOR

Açıklamasının devamında vatandaşlardan rica gelmesi yerinde taziye çadırı kurduklarını anlatım eden Basamak, “İsteriz kim kimse ölmesin. Amma maltalık gelip bire bir an duruyor. Pekâlâ bu vazifenin de yerine getirilmesi gerekiyor. Antrparantez yurttaş istem ettiği zaman evinin önüne taziyet çadırı kuruyoruz. Erzurum’birlikte cenaze hizmetleri, vatandaşı sıkıntıya sokmadan yemeden içmeden ölüm raporunu istekle geri küsurat hizmetleri tığ kendimiz yürütüyoruz” diye konuştu.

“DOLAŞMA BOYU CENAZE DEFNİ YAPIYORUZ”

Mezarlıkta kazma küreklerle çalışarak kepçenin açtığı mezarları düzelten işçilerden Esen Kasıt ise, “Erzurum Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nde çalışıyorum. Periyot boyu cenaze defni yapıyoruz. Gereksiz kaldığımız ant bile kışa hazırlık oyuntu kazıyoruz. Kışın giysi oluyor, çukur ayırmak zorlaşıyor, onun üzere şimdiden tedbir yapıyoruz” ifadelerine düzlük verdi.

İşte kentteki çukur kazım işleminden kareler;

Share: