Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanı Yanık, etkin yayında gündemi değerlendirdi Açıklaması

Familya ve Içtimai Hizmetler Bakanı Çokluk Yanık, güzeşte yıl 1 milyon 874 bin 806 haneye, hep 1 milyon 673 bin 757 ton kömür; Ağustos 2022 bakımından üstelik 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 liralık hareketlilik tüketim desteği sağladıklarını aktardı.

Kederli, Yazı 7’deki Payitaht Kulisi programında gündeme ilgili değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı.

Içtimai devletin, istihdama katılamayacak, hayatını bile bambaşka nev idame ettiremeyecek kitlelere toplumsal yardımlarla insancasına güç imkanı sunmakla görevli olduğunu tamlayan Yanık, nezaret yerine bunu gerçekleştirdiklerini söyledi.

Toplumsal yardım kullanıcılarının yüzdelik 82’sinin füru, engelliler ve yaşlılardan oluştuğunu anlatan Kederli, istihdama katılabilecek yüzde 18’lik kesimi dahi İŞKUR ile yapılan uzlaşma çerçevesinde yaşlarına, vukuf ve birikimlerine bakarak hisse senedi alanlarına yönlendirdiklerini anlatım etti.

Bakan Izdıraplı, “Kitleleri yoksulluktan kurtarmıyorsunuz, bunun üzerinden de düşünce devşiriyorsunuz. Sosyal yardımla insanları tembelliğe alıştırıyorsunuz” iddialarının akilane olmadığını vurgulayarak, içtimai yardımları sonuç derece transparan ve ağız ağıza gerekseme temeli üzerinden oluşturduklarını dile getirdi.

Artık toplumsal yardımları “fakirlik tamamen” değil, “doğruluk sırf” düşündüklerini nâkil Yanık, Ocak Destek Programı kapsamında dirimlik gruplarına bakarak 450-600 teklik arasında melfuf destek, istinas ve zindelik istihlak kabil birçok destekte bulunduklarını kaydetti.

gaz ve kömür desteğinden bahseden Acılı, istinas desteğini, bölgelerin alaz durumlarına göre yaptıklarını belirtti. Bölgelere göre kışın uzunluğunun ve sertliğinin ince şekilde hesaplandığını dile getiren Yanık, şöyle bitmeme etti:

“Hassaten tığ bu yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla şöyle bire bir ihtiyati tedbiri de aldık. Ihtimal kömür tüketimi elan yoğunlaşabilir, bunun için hazırlık noktasında bire bir marj koyduk kendimize, inşallah kış dönemine kadar kömürlerimizi kömür desteği sağladığımız, ısınma desteği sağladığımız vatandaşlarımıza temin etmiş olacağız. 2021’dahi 1 milyon 874 bin 806 haneye kömür desteği sağlamışız. Hep 1 milyon 673 bin 757 titrem kömür dağıtmışız. doğal gaz desteği de 2022 yılı için yıllık 450 ila 1150 teklik ortada, bu ısıl haritaya vabeste olarak tespit edildi. Orta noktamız Tokat. Tokat’tan maşrık ve batıya doğru. Türkiye’bile bildirme itici iller Iğdır ve Ardahan. Buralardan başlayarak yılda 1150 teklik ile elan batıya geldiğinizde Antalya’dahi 450 lira destek şeklinde. Katıksız gazda şu asıl kadar müracaat edenler ölçeğinde 330 bin 804 haneye, mart-nisan döneminde 114 milyon lira ödemişiz. Ilk Teşrin-son teşrin döneminde dahi ikinci başvuruları şu anda alıyoruz, almaya devam edeceğiz. Afiyet raporu mevcut süreğen hastalara ve hayatlarını cihaza sadık sürdüren vatandaşlara yüzdelik 5 eklenmiş ifa yapıyoruz.”

“2,5 milyon vatandaşımız eğlenceli kendisine içtimai yardımlardan yararlanıyor”

Kederli, Şubat 2019’bile başlayan hayatiyet tüketim desteğinden ahenkli sosyal müzaheret kayran ailelerin yararlandığını belirterek, “2022 ağustos itibarıyla 2 milyon 101 bin 775 kişiye, 1 milyar 662 milyon 659 bin 871 teklik canlılık tüketim desteği sağlamışız.” diyerek konuştu.

Bakanlık adına 9,5 milyon vatandaşın Genel Keyif Sigortası primini ödediklerini anımsatan Üzüntülü, Türkiye’birlikte herkesin afiyet sistemi güvencesinde olduğuna dikkati çekti.

Bakan Izdıraplı, “Sizce muhalefetin adayı kim olacak, Kılıçdaroğlu garantiledi mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Sayın Kılıçdaroğlu’nun iştahlı olduğu anlaşılıyor. Ayrıksı adaylardan dahi bir kısmının istediği anlaşıldı, bunlar çok tanıdık ahval. Ki tamam onu devir gösterecek amma benim şöyle bire bir değerlendirmem var. Tamamen tutum olarak söylüyorum, gayet elbette yanılmaya çokça örtüsüz bir şey şu anda okuduğumuz ebat, ben muhalefetin cumhur reisi adayının bugünkü adı güzeşte isimlerin hiçbirisinin olmayacağı kanaatindeyim, Kılıçdaroğlu da karışma. Benim kanaatim, on paralık bilinmeyen ve seçime haddinden fazla az kala ayrımsız benibeşer çıkaracaklar ortaya. Çünkü 6’lı masa Sayın Kılıçdaroğlu’nun kurduğu ayrımsız masa değil. 6’lı masa, o masanın etrafında oturan kimsenin kurduğu tıpkısı masa değil. 6’lı masayı kuran buyuru belli onların hepsinin dışında bir namzet ortaya çıkaracak.”

Share: