Esas ve kızı çöküntü altında fert vermişti, yakınlarının feryatları yürekleri dağladı

Anne ve kızı çöküntü altında can vermişti, yakınlarının feryatları yürekleri dağladı

Annesiyle son konuşması “Havalar ısınınca geleceğiz” oldu

Hatay’bile depremde hayatını kaybeden esas ve kızı Bolu’dahi gözyaşlarıyla toprağa verildi

BOLU Depremin vurduğu Hatay’da kriz altında kalarak hayatını kaybeden Gülten Yürek ve kızı Zeynep Asya, memleketleri Bolu’nun Mudurnu ilçesinde gözyaşlarıyla toprağa verildi. Feryatlarıyla yürekleri dağlayan Gülten Yürek’in gözü nemli annesi, “en son çerağ günü görüntülü konuştuk. ‘Çocuğun okulu tatil oldu gel’ dedim. ‘Temel havalar ısınınca geleceğiz’ dedi” diye niteleyerek konuştu. Gülten Cüret’in ızdıraplı eşi ise “Şüphesiz benzeri acıymış bu? Allah kimseye böyle bir yara yaşatmasın. Beraber üçümüz enkazın altında kaldık. Evimiz başımıza yıkıldı. Ben tıpkısı şekilde çıktım onlar çıkamadı, çıkartamadım” dedi.

Hatay’ın Antakya ilçesinde dinç Remzi ve Gülten Çekinmezlik çifti ile kızları Zeynep Asya (13), Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depreme evlerinde yakalandı. Evleri yıkılan aileden Remzi Yiğitlik kendi imkanlarıyla dışarı çıkarken, eşi ve çocuğu ise kriz altında kaldı. Esas ve kızı kurtarmak için Bolu’dan akrabaları sarsıntı bölgesine geldi. Gülten Yiğitlik ve kızı Asya’nın donmuş bedenleri cemaziyelevvel enkazdan çıkarıldı. Cenazeler, Bolu’nun Mudurnu ilçesine merbut Dolayüz köyüne getirildi. Anne ve kızın cenazeleri, Mudurnu Saika Beyazıt Cami’dahi kılınan namazın arkası sıra Dolayüz köyündeki mezarlığa defnedildi. Cenazede Gülten Güven ve kızı Zeynep Asya’nın yakınları ayrıntılı süre tabutların başında çığlık ederek, yaş döktü. Cenazeye Bolu Valisi Erkan Tığ da katılarak, acılı aileye başsağlığı diledi.

“Evimiz başımıza yıkıldı”

Yakınları vasıtasıyla teskin edilen Remzi Hamaset, “Elbet benzeri acıymış bu? Tanrı kimseye böyle aynı acı yaşatmasın. Beraber üçümüz enkazın altında kaldık. Evimiz başımıza yıkıldı. Ego ayrımsız şekilde çıktım onlar çıkamadı, çıkartamadım” dedi.

Acılı temel gözyaşlarına boğuldu

Feryatlarıyla yürekleri dağlayan Gülten Yürek’in annesi Fatma Ankara, “Bir madde diyemeyeceğim, diyecek bir özdek bulamıyorum. Benim yavrumun kaderi bile öyleymiş. 13-14 senedir Hatay’dahi yaşıyorlardı. en üst çırağ haset görüntülü konuştuk. ‘Çocuğun okulu tatil oldu gel’ dedim. ‘Temel havalar ısınınca geleceğiz’ dedi. Yavrum. Hangi yapsam bilmiyorum. Benim yavrularım gitti. İçim çok yanıyor” diye konuştu.

“Kendimiz çıkardık”

Gülten Cüret’in akrabası Dolayüz Köyü Muhtarı İsmail Müşkül ise “Görüngü namına gittik. Seçme kayran pinpon, evi edisyon bulduk. Arabamıza kazma, kürek ve jeneratör aldık öyle gittik. Kendimiz çıkardık. Genişlik nâr, Cenabıhak kimseye vermesin. Herhangi Bir taraf pimpirik. Hatay diye niteleyerek aynı yer kalmamış” şeklinde konuştu.

Share: