ESKİ MİLLETVEKİLİ EŞİNİN VEFATI SONRASI BAŞLADIĞI RÖLYEF YAPIMI TERAPİ OLDU

AKSARAY’birlikte 3 bala annesi Mercivan Yer (67), 6 yıl evvel eşi, çarkıt Sosyaldemokrat Halkçı Fırka (SHP) Saylav Arif Yerey’ın son etmesinin peşi sıra kabartma yapımına başladı, acılarını unutmaya çalıştı. Yer, rölyefin kendisine tedavi gibi geldiğini belirterek, “Eşim öldükten sonradan kendimi boşlukta hissettim. Rölyefe yöneldim. Rölyef yapmayı bile çok sevdim. Zamanım da çoktu, beni meşgul edecek apayrı işler bile yoktu. Günlerimi hakeza değerlendirdim. Doktora gittiğimde bana ‘Eşinizin yokluğunu bu tablolar tamamlamışsınız’ dedi. Kıtipiyoz birlikte bana ruhsal bire bir sağaltım oldu. Zat emeğim ve alın terimle yaptığı çalışmalarımı satıp, gelirini tıpkı yardım kurumuna affetmek istiyorum? dedi.

Mercivan Toprak, 6 yıl evvel eşi Arif Arazi’ı kaybetti. Eşinin ölümünün acısını unutmaya etkin Yer, rölyef yapmaya başladı. Yer, kabartma yapmanın namına tedavi gibi gelmesinin arkası sıra çalışmalarına muttasıl devam etti. Yer, şunları söyledi: ” Eşim 2016 senesinde vefat etti. Aksaray’dahi yahut mecliste kime sorulsa, eşimin pırlanta kabilinden tıpkı eş olduğundan ve hak olduğundan bahsederler. İyi günümüzde oldu, kötü günümüzde oldu. Ancak mutluyduk. Eşim öldükten sonra kendimi boşlukta hissettim. Bende rölyefe yöneldim. Rölyef yapmayı da çok sevdim. Zamanımda çoktu, beni çalışır edecek başka işlerde yoktu. Günlerimi böyle değerlendirdim. Doktora gittiğimde bana ‘Eşinizin yokluğunu bu tablolar tamamlamışsınız’ dedi. Bayağı üstelik bana psikolojik ayrımsız sağaltım oldu.”

YAPTIĞI ESERLERİ SATIP, GELİRİNİ HAYIR KURUMUNA BAĞIŞLAMAK İSTİYOR Yaptığı eserleri satıp, yarayışlı kurumuna bağışlaya hazırlanan Toprak, ” Rölyef, benim yapabileceğim bir aksiyon değildi. Fakat o kadar iyicene, o büyüklüğünde lezzetli tıpkısı hisse senedi kim, ağırlığı bana hiç dokunmadı. Alelhusus çıdam ve ahit gerektiriyor. Severek yaptığınız ant birlikte tek molekül el gelmiyor. 6 senede yaptığım tablo sayısı 100’ü geçti. Hiçbir devir aynı kataloğa ilişkin kalarak çalışmadım. Farklı resim ve tabloları araştırıp hoşuma revan çalışmalar konusunda yöneldim. Hep daha açık çaplı çalıştım. Bu tabloların herhangi bir biri benim çocuklarım oldu. Evimin arz pir durumunda hepsini sergiliyorum. Özlük emeği ve alın teriyle yaptığı çalışmalarını satıp gelirini bir arkalama kurumuna affeylemek istiyorum.” diyerek konuştu.Share: