Eskişehir Büyükşehir’den Cezaevindeki Kadınlara Terbiye

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Içtimai Hizmetler Dairesi Avrat Çalışmaları Müdürlüğü tarafından Eskişehir L Tipi Sadık Ukubet İnfaz Kurumunda mevcut hükümlü kadınlara müteveccih “Eş Sağlığı Terbiye Programı” düzenlendi.

2008 yılında kurulan ve kadına yönelik hızlı mücadele konusunda heybetli çalışmalara imza atan Eş Konuşma ve El Birliği Merkezi, 2014 yılında kurulan Eşitlik Birimi ve 2021 yılında kurulan Ocak Danışmanlığı Biriminin bünyesinde olduğu Eş Çalışmaları Müdürlüğü, kadınlarla buluşmaya ve eğitimler düzenlemeye bitmeme ediyor.

Gerçekleştirilen ziyaretlerde ücretsiz psikolojik danışmanlık, hukuki müşavirlik, tagaddi ve diyet danışmanlığı, akreditasyon atölyeleri ve ocak danışmanlığı gibi alanlarda verilen kadınlara müteveccih hizmetler tanıtılıyor.

Bu kapsamda Eskişehir L Tipi Vabeste Ceza İnfaz Kurumunda kâin mahkûm kadınlara sunulan eğitimler sonrası Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Ayşe Ünlüce, Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ağıl Kargın ile Büyükşehir Kadın Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri, hapishane yönetimini mülakat etti. Genel Sekreter Ayşe Ünlüce, kadınlara terbiye verilmesi amacıyla iş birliği fail yönetime teşekkürname ederek, tören düzeni kapsamında istek edilen hizmetlerin cezaevinde yürütüleceğini belirtti.

Kadın Çalışmaları Müdürlüğü yetkilileri ise terbiye programı hakkında şu bilgileri verdiler:

“Yetişek haziran ayında başladı ve haftada 2 devir tevessül etmek için pazartesi-perşembe günleri gerçekleştirildi. 1 Ağustos 2022 tarihinde ise şehadetname töreni düzenlendi. Programa katılan ve bu eğitimi alan 34 kadın katılma belgesi almaya adalet kazandı. Ayrıca tören böylelikle kadınlara paydaşlık belgesi ile alay malay şahsi hıfzıssıhha kiti verildi. 13 haftalık eğitimin mecmu konuları kadınların katılımı ile tamamlandı. Eğitimlerde sililik, tagaddi, üreme sağlığı, genel afiyet, iletişim, aile planlanması, ayrıntılar ve ergenlerle akıllıcasına iletişim konularında bilgiler aktarıldı.”

Share: