Eskişehir haberleri | Eskişehir’de ikinci yüzyılda ekincilik uygulamaları konuşuldu

CHP Tarım Politikalarından Mesul Umumi Başkan Başdanışmanı, Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Tepebaşı Belediyesinin iş ve projelerini yerinde inceleyerek, “Küçükbaştan büyükbaşa, nebati üretime büyüklüğünde emniyetsiz projeler yapmış, herhangi bir tür desteği sağlamış. Ahmet Başkanımızı kutluyorum” dedi.

Tepebaşı Belediyesi ve Tepebaşı Belediyesi Zinde Şehir Konseyi gelişim birliğinde düzenlenen “İkinci Yüzyılda Ekincilik Uygulamaları” adlı söyleşiye katılmak üzere Eskişehir’e mevrut CHP Ekincilik Politikalarından Mesul Umumi Komutan Başdanışmanı, Bursa Saylav ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, Tepebaşı Belediyesi projelerini birlikte durumunda gördü. Milletvekili Sarıbal ilk kendisine Tepebaşı Şehremini Dt. Ahmet Ataç ile alay malay rustik mahalle muhtarları ile ayrımsız araya geldi. Eğriöz Mahallesi’nde gerçekleşen buluşmada 15 mahalle muhtarının yanında üreticiler ile buluşan Başkan Ataç ve Milletvekili Sarıbal, kırsal kalkınma ve tarım politikaları üzerine kuruntu alışverişinde bulundu. Komutan Ataç ve Saylav Sarıbal, mahallede hayvancılık eden gailesiz avrat üretici Sema Mihaliç’i da musahabe ederek hayvanları karşı bilgiler aldı.

Başkan Ataç ve Milletvekili Sarıbal henüz sonra Sakintepe Antipatik Albeni Deposu’nu mülakat ederek tesisi inceledi. Yetkililerden merkezin işleyişi ve zaman erke üretimi için bilgiler kayran Sarıbal, süfli üreticilerin ücretsiz olarak yararlandığı hizmetten yağlık bile Komutan Ataç’ı tebrik kartı etti. Komutan Ataç ve Milletvekili Sarıbal daha bilahare Eş Yetiştirici Kitap Satma Noktası’nı ziyaret etti ve rustik mahalle sakini kadınların stantlarını dolaştı. Sarıbal, yerli üretimin çok balaban önem taşıdığını ifade ederek yetiştirici kadınları tebrik kartı etti.

“Bu projeler esasta CHP’nin iktidara geldiğinde elbette bire bir tarım politikasını önceleyeceğini dahi ortaya koyuyor”

Milletvekili Sarıbal, Başkan Ataç’ı birlikte çalışmalarından kontekst kutlayarak, ” Türkiye’deki var olan politik ortamdan, hükümetten daha önde olan bire bir belediye ile yan yanayız. Elan erk bizim hareketlilik şirketlerimizi özelleştirirken Ahmet Başkanım bugünü görerek, birçok noktada güneşten erke üretecek tesisler kurmuş. Itici Gelgel Deposu ile üreticinin, çiftçinin yanı sıra. Küçükbaştan büyükbaşa, nebati üretime kadar inanılmaz projeler yapmış, seçme tip desteği sağlamış. Kendisini kutluyorum. Bu projeler aslında CHP’nin iktidara geldiğinde zahir tıpkı ekincilik politikasını önceleyeceğini bile ortaya koyuyor. Yanı başımızda dümbelek kadınlarımız, haftada 3 ahit ayrımlı semtlerde ürettiklerini satabiliyorlar. Köydeki insanlara kadar elini uzatmış ve bindi vermiş, güvenilmez aynı sükse öyküsü. Ahmet Başkanımızı kutluyor ve teşekkürname ediyorum. Adı çarkıt ama içi çağdaş ve basit gündeş tıpkısı kent, Ahmet Başkanıma çokça teşekkür ediyorum” diyerek konuştu.

Söyleşi: “İkinci Yüzyılda Tarım Uygulamaları”

Tepebaşı Belediyesi ile Tepebaşı Mıhlı Şehir Konseyi iş birliğinde gerçekleştirilen “İkinci Yüzyılda Tarım Uygulamaları” adlı söyleşide da alanında eksper isimleri şehir halkı ile bire bir araya getirdi. Özdilek Tekellüm Merkezi’nde ağır katılma ile gerçekleşen etkinliği, Komutan Ataç ve Mebus Sarıbal’ın yanında Eskişehir Tecim Borsası Başkanı Ömer Zeydan, CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç, Odunpazarı Tarım Odası Başkanı Naci Efdal, Tepebaşı Dosdoğru Site Konseyi Başkanı Hüseyin Akçar, Tepebaşı Belediye Meclis üyeleri, ekincilik mühendisleri, üreticiler ve vatandaşlar izledi.

“Tarımla ilgili Soğuk Gelgel Depomuz üzere çalışmalarımızı alanlarda hayata geçirmeye devam edeceğiz”

Tepebaşı Belediyesi’nin çalışmaları hakkında katılımcılara bilgiler veren Komutan Ataç, “Tepebaşı Belediyesi yerine hayata geçirdiğimiz çalışmalar ile domestik üretimi ve üreticiyi, sürdürülebilirliği desteklemeyi hedefliyoruz. Tarımla ilişik Itici Çekicilik Depomuz gibi çalışmalarımızı alanlarda hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bunlardan tıpkısı tanesi birlikte Yaşlı Mahallesi’nde 20 dönümlük alanda enerji tarlası projesi. Antrparantez Çamlıca Bağlı Ilişki Yerimizin çatısını bile sıra paneli ile donatacağız. Belediyemizin neşelilik ihtiyaçlarını güneşten karşılayarak, faturalara alın da kurumumuzu rahatlatmış olacağız” diye niteleyerek konuştu.

Söyleşide tendürüst avrat yetiştirici Sema Mihaliç dahi istihsal çalışmaları üzerine katılımcılara bilgiler vererek ayrımsız lokma tatlısı yaptı. Moderatörlüğünü Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kültür Fakültesi Ekincilik Ekonomisi Bölümünden Prof. Dr. Handan Giray’ın yaptığı söyleşide konuklar Microbiota Biyoteknoloji Unvan. ve Tic. Yemek. Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Acele, TMMOB Kültür Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Uzun Özbunar ve Bursa Mebus CHP Tarım Politikalarından Sorumlu Umumi Başbuğ Başdanışmanı Orhan Sarıbal ekincilik konusunu ele aldı.

Mebus Sarıbal, “Kullanılmamış dünya düzeni anamalcılık, dünyayı altüst fail, sömüren, azade meydan yalanı üzerinden gelişip büyümüş haddinden fazla uluslu şirketler ya da ülkeler, bu yarışta ipi göğüsleyerek kendi halkları amacıyla tıpkısı kazanıma dönüştürmüş. Şayet bizim gibi toplumlar, yeterli gelişmeyi gösterememiş ise küresel akort, anamalcılık halkın sömürüldüğü bir düzene dönüşmüştür. Bu düzen bizde 1980 ile gelişigüzel başlamıştır. Bunun nasıl olduğunu konuşmaz, birbirimize anlatmazsak sorunları çözemeyiz. Bu ülkenin insanını yeterli, stabil ve güvenceli ilgilenmek istiyor muyuz? Tekrar zaman olduğu kadar dış alım ile mi insanımızın karnını doyuracağız? Ukrayna’dan gemi çıkınca burada azamet töreni mi yapacağız, yoksa Eskişehir’in ve tamam Türkiye’nin üretime küşade ama üretim yapılmayan arazilerinde tarım mı yapacağız? Ayrımsız şekilde şayet bu üretimi yapacaksak, ekincilik alanlarımızı pekâlâ koruyacak mıyız, korumayacak mıyız? Çiftçimizi banal insani ayrımsız aksiyon, insani tıpkı sevimli sahip kılacak mıyız, kılmayacak mıyız? Bunlara karar isnat etmek zorundayız. ‘Brezilya’dan bize emeksiz yumurta geliyor, ne üreteceğiz’ diyecek miyiz, demeyecek miyiz” sözlerini kullandı.

Söyleşide Prof. Dr. Ahmet Acele tarımda kullanılmamış uygulayım bilimi uygulamaları, Uzun Özbunar de Eskişehir tarımı üstüne tayin ve fikirlerini katılımcılar ile paylaştı. Izlence üreticilerden mevrut soruların yanıtlanması ile sona erdi. – ESKİŞEHİR

Share: