Eskişehir yerli haberi… Eskişehir Büyükşehir’de Dolgun İş Sözleşmesi Süreci Itilaf ile Sonuçlandı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ile ESKİ Genel Müdürlüğü’nde çalışarak Büyükşehir Belediyesi şirketi ESPARK A.Ş. bünyesinde istihdam edilen ve 2685 işçiyi kapsayan Dolgun İş Sözleşmesi (TİS) süreci anlaşmayla sonuçlandı. Izinli sendika Uray İş Sendikası ile yapılan görüşmeler sonucunda;  bulunan asgari ücrette averaj yüzdelik 62, toplumsal hukuk üstelik ise yüzde 165’e varan artışlar yapıldı. Iştirak çalışanlarının maaş ücretleri 8.200 TL ile 10.600 TL ortada değişen tutarlara yükseltildi.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Umumi Müdürlüğü ve mezun sendika Türk İş’e ilişkin yetkili sendika Uray-İş Sendikası ortada süren Şişko İş Sözleşmesi (TİS) süreci yapılan son derinti ile tamamlandı.

Anlaşmayla sonuçlanarak imza altına alınan Toplu gelişim Sözleşmesi’nin serencam görüşmesine, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili İbrahim Aslan, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şenol Kişmiri, ESKİ Genel Müdürü Oğuzhan Dikkat, Espark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mürtefi Arzu Kesinlikle, Şehremaneti İş Sendikası Şişman Sözleşmeleri (TİS) Genel Sekreteri Güney Demirdaş, Belediye İş Eskişehir Idarehane Başkanı Kemal Azak, bölüm yönetim kurulu üyeleri, işyeri temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi, ESKİ Genel Müdürlüğü ve ESPARK A.Ş. bürokratları katıldı.

Toplantıda anlaşma üstünde itilaf sağlanırken, buna göre 1 Orak Ayı 2022- 30 Haziran 2024 dönemini havi 2 yıllık Şişman İş Sözleşmesi ile ücretlerde mevcut minimum ücrette ortalama yüzde 62, içtimai haklar de ise yüzde 165’e vasıl artışlar yapıldı. Çalışanları pahalılık ve maltalık pahalılığına ezdirmemek amacıyla 2023 ve 2024 yıllarında minimal ücrete yapılacak zam oranlarının yansıtılması ve ilave refah payı birlikte Toplu İş Sözleşmesi’nde imza altına makbuz. 1 Orak Ayı 2022 tarihinden itibaren etkin olmak amacıyla geçmiş 6 ay amacıyla ESPARK A.Ş. bünyesinde görev eden müşareket çalışanlarının mahiye ücretleri 8.200 TL ile 10.600 TL ortada değişen tutarlara yükseltildi.

Share: