Eskişehir’de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı mesajları

Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, milletvekilleri ve site idarecileri 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 99. sene dönümü nedeniyle birer tasavvur yayımladı.

Vali Ayyıldız, mesajında, Türk milletinin ve kahraman ordunun Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün beraberinde biricik kalpgâh olarak kayran almasıyla hesaplı bağımsızlık ve encam mücadelesinin binlerce şehit verilerek çok edisyon şerait altında kazanıldığını belirtti.

Cumhuriyetin kurulmasıyla Türk milletinin acun tarihinin kaydettiği ender başarılardan birini gerçekleştirdiğini vurgulayan Ayyıldız, şunları kaydetti:

“Tıpkı kalkınma ve asrileşme projesi olarak uygulamaya konulan Cumhuriyet, demokratik, çağdaş, ve içtimai ülfet devletini gerçekleştirmenin ana dayanağı olmuştur. Geçen ant süresince eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda balaban gelişme sağlanmıştır. Siyasal, toplumsal ve ekonomik alanlarda gerçekleştirilen değişimlerle Türkiye’nin bölgesinde ve dünyadaki önemi elan da pekiştirilmiştir.”

YANLIŞSIZ Öğür Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde inancını hiçbir ahit kaybetmeyen bire bir milletin balaban zaferinin 99. sene dönümünü bilcümle gelişigüzel kutlamanın coşkusunu ve gururunu yaşadıklarını belirtti.

Cumhuriyetin 100. yılına makul tehlikesiz adımlarla ilerlendiğini tabir eden Karacan, “Hem 2023 hedeflerimize nail olmanın sevinci hem üstelik şok hedeflere akilane angajman ve beraberliğimizle oluşturacağımız Yeni Türkiye’nin gücünü yekpare dünyaya göstermeye devam ediyor olacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

DOĞRU Öğür Eskişehir Mebus Emine Temiz Günay ise Türk milletinin 100. yıla çevrilmiş günler kala Türkiye Cumhuriyeti’nin katettiği yolları ve mücadeleleri hiçbir ant unutmayacağını belirtti.

Özgürlüğün ve demokrasinin bildirme domuzuna örneği olan, Halas Savaşı mücadelesinden balaban zaferlerle ayrılan Türkiye Cumhuriyeti’nin destansı tarihine cemaat çıkarak yaşatmaya devam edeceklerini vurgulayan Günay, “Burada Türk gençliğine çok nazik vazifeler düşmektedir. 2023 yılı hedefleri yani Cumhuriyetimizin 100. yılına akıllıcasına giderken ülkemizi henüz de fevk katlanmak üzere bilcümle gücümüzle çalışmaya ve eksen oyuncu kendisine racon almaya bitmeme edeceğiz. Enerji, gıda ve savunma endüstri üzere bir nice alanda acun ülkelerini benzeri araya getiren ve seçkin noktada arabulucu olan Türkiye Cumhuriyeti gelişigüzel ant ve temas şartta önemini korumaya devam etmektedir.” ifadesini kullandı.

Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmaz Büyükerşen bile Atatürk’ün, “Sunma nazik eserimdir” diyerek nazik tıpkı onur ve çalım duyduğu Cumhuriyetin, herif haysiyetine sunma çokça yakışan perhiz olduğunu kaydetti.

Büyükerşen, Cumhuriyet bağımsızlığın ve millet egemenliğinin tescili olduğunu aktararak, şu ifadelere meydan verdi:

“Bu ferman bize demokrasinin yolunu sonsuza büyüklüğünde açan yeryüzü zer unsurlardandır. Ancak balaban olan o yolu, Atatürk’ün umde ve inkılapları ışığında yürümek, ülkenin bağımsızlığını arkalamak, refahını vatandaşlarımıza genişlik adaletli şekilde dağıtabilmektir. Tıpkı rejim kağıt üstünde ne kadar kusursuz olursa olsun, hayatlarımıza sunduğu imkanlar kadar değerlidir.”

DÜRÜST Öğür Eskişehir İl Başkanı Zihni Hareketli bile Anadolu topraklarına vatan, hürriyet, kas beraberlik mührünü vuran Türk milletinin, kazandığı zaferi Cumhuriyetle taçlandırdığını ve yönetimini milli egemenlik üstüne yapı ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin her renkten, seçme sesten, temas kırkyıllık insanıyla geçmişten bugüne getirdiği ilişki ve el birliği mirasını yarınlara güvenle ve yılmadan taşıma azminde olduğunu nâkil Etkili, şunları kaydetti:

“Türkiye Cumhuriyeti tıpkısı ahbaplık devletidir. Kurgu, kült, soy, iş farklılıklarına bakmaksızın bilcümle vatandaşlarının doğruluk ve özgürlüğünü temel almaktadır. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, vatanımıza, istiklal ve istikbalimize kast etmeye yeltenenlerin karşısında milletimizin hukuku, devletimizin adaleti daima var olacaktır. Bugün bizlere sakıt, asırlardır sürdürdüğümüz bağlantı, kardeşlik ve beraberlik ruhu zarfında demokratik Cumhuriyetimizi henüz da perçinlemek olmalıdır. Türkiye, Cumhuriyetin 99. yılında, bu hedeflere Cumhurbaşkanımız liderliğinde birlik ve beraberliğini koruyarak, kararlılıkla yürümektedir. Türkiye Cumhuriyeti azim ve kararlılığıyla 21’inci yüzyıla damgasını vuracaktır.”

Share: