Eskişehir’de 4 bin 500 yıllık kaplarda analjezik etkin maddesi kalıntısı bulundu

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde 1996 yılında başlatılan Küllüoba Höyüğü kazılarında, 4 bin 500 almanak kaplarda analjezik faal maddesi kalıntısı tayin edildi.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izniyle gerçekleştirilen icraat, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi (BŞEÜ) Arkeoloji Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Maksat Türkteki başkanlığındaki kadro aracılığıyla sürdürülüyor.

Türkteki, gazetecilere, Küllüoba’de bu sene üç alanda çalıştıklarını, bunlardan biri olan mezarlıkta 120’nin üzerinde gömüyle karşılaştıklarını söyledi.

Höyüğün batısındaki yerleşimin en er mimarisini ortaya çıkarmaya yönelik ayrı ayrımsız alanda iş yürüttüklerini belirten Türkteki, şöyle devam etti:

“Sair taraftan amacımız, höyüğün alelhusus milattan geçmiş 2500’lerde yani günümüzden 4 bin 500 yıl esbak arsıulusal ilişkilerini gösteren bölgenin hem Kuzey Suriye hem da Şimal Iye’yle, Ege dünyası ile ilişkilerini gösteren kâh icraat yapmaktı. Bu icraat sırasında hele karşılaştığımız bulgulardan biri adak çukuru, ayin ya birlikte merasim çukuru olarak güzeşte çukurlardı. Bu çukurların içine genellikle özel eşyalar bırakıldığını biliyoruz. Bunlardan biri bile depas olarak isimlendirdiğimiz çift kulplu şarap kabıdır. Bu kapta henüz ilk yaptığımız analizlerde ilk defa salisilik asit tayin ettik. Bu, söğüt ağacının kabuğundan elde edilen ve gerçekte günümüzde birlikte popüler balkı kesicilerin yapımında makbul bire bir idmansız özellik. Bunu bugüne kadar ilk defa belirleme edebilmiş olduk.”

Türkteki, bu çukurların törenler için açıldığını, içine söz konusu kapların konulmasının ardından kapatıldığını durum ettiklerini aktardı.

Törenlerin herhangi bir zaman tebrik kartı değil, ihtimal bile bir üzüntüyü tabir ettiğini dile getiren Türkteki, “Yani cenaze merasimi gibi birlikte düşünülebilir. Nedeniyle az buçuk henüz müsekkin etkisi olan bire bir bap, ağrı kesici tıpkısı zamanda bu aksiyon üzere derkenar olmalı ama çok bozuk yazılı kaynaklardan dahi biliyoruz kim esasen nebati ilaçlar seçkin antlaşma vardı. Ancak bunu ilk defa maddi olarak belirleme etmiş olduk.” diye niteleyerek konuştu.Share: