Eskişehir’de çiftçilere Macar fiği tohumu dağıtıldı

Eskişehir’in Mahmudiye ilçesine merbut Kullanılmamış Mahalle ve Balçıkhisar Mahallesi’nde çiftçilere 2 bin 550 kilo Macar fiği tohumu dağıtıldı.

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürü Ender Muhammed Gümüş, Mahmudiye Kaymakamı Esra Arıtürk ile gelişigüzel Çayır Otlak ve Yem Bitkileri Bölüm Müdürlüğü sorumluluğunda hesaplı ‘Mera Islah ve Amenajman Projeleri Bağış Desteği Programı’ çerçevesinde Yıpranmamış Mahalle ve Balçıkhisar Mahallesi çiftçilerine 2 bin 550 kilogram Macar fiği tohumu tasdik törenine katıldı. İl Müdürü Gümüş ve Mahmudiye Kaymakamı Arıtürk, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bölüm Müdürü İbrahim Balk’tan, proje karşı teferruatlı bilgelik aldıktan bilahare çiftçilerle sohbet etti. Ardından istihkak sahibi çiftçilere atıfet tohumları konfirmasyon edildi.

“63 bin 500 kilo gübreyle meralarımızın veriminin arttırılması hedeflenmektedir”

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Gümüş, “Bu mahallemizde uygulanan ‘Otlak Islah ve Amenajman Projesi’ çerçevesinde çiftçilerimize sağlanan ağızotu bitkisi tohum desteği ile bu mahallerimizde kaba yem açığının kapatılarak, bu açkı ile yaklaşık 5 bin kafa hayvanın otlatıldığı mevcut mera alanlarındaki otlatma baskısının azaltılması ve otlatma süresinin uzatılması hedeflenmektedir. Bu maksatla bu nesil desteğinin beraberinde Balçıkhisar Mahallesi ve Kullanılmamış Mahalle’üstelik maden verimini ve kalitesini arttırmak amacıyla 29 bin kilo kimyasal basma ile gübreleme çalışmaları dahi devam etmektedir. İl müdürlüğümüzce halihazırda geçerli ‘Otlak Islah ve Amenajman Projeleri’ çerçevesinde ayrıksı ilçelerimize sadık 8 mahallede üstelik gübreleme çalışmalarımız bitmeme etmektedir. Bu çerçevede 2022 yılı içerisinde çiftçilerimizin desteği ile gerekseme duyulan meralarımıza kestirmece 63 bin 500 kilogram kimyasal gübre atılarak, bu meralarımızın veriminin arttırılması hedeflenmektedir. Ayrıca 6 mahallemizde 6 nüsha sıvat yaparak iskân alanlarına ırak olan meralarımızda otlatılan hayvanlarımızın içme suyu ihtiyacı karşılanacaktır. Bununla beraber gerekseme mahsus mera alanlarına 5 sayı sayeban ve kaşınma kazığı üretim ederek hayvan refahı koşullarını üstelik optimize etmeyi hedefliyoruz. Esasen bakanlığımızın imkanları dahilinde ilimizde 11 farklı mahallemizde 84 milyon metrekare mera alanında düzeltme ve düzenleyim projelerine ve hayvan refahını arttıracak yatırımlara bitmeme edilmektedir. Sonuncu amacımız olabildiğince meralarımızın elan planlı kullanılmasını sağlayarak sürdürülebilirliğine ulama yarmak, bir yandan bile meralarımızın verimini arttırarak kaba yem ihtiyacımızın nazik bölümünü bu alanlardan elde edip hayvancılıkla iştigal eden yetiştiricilerimizin yem maliyetlerini tenkis etmek ve nedeniyle elan karlı benzeri hayvancılığa imkan sağlamaktır. Bu amacı gerçekleştirmek üzere yapılan işlemlerden ayrımsız tanesi da meralarımızdaki otlatma baskısını azaltmaktır. Bu nedenle mera tashih ve amenajman projelerinin yürütüldüğü köylerde nitelikli ağızotu bitkisi üretimini arttırmak ve ıslahat sürecinde kaba ağızotu açığını durdurmak amacıyla hayvancılık fail çiftçilerimize sağlanan evlat desteğimiz devam etmektedir” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: