Eskişehir’de Şişman Zaferin 100. Yılında Alaylı Tebrik

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği zafer yürüyüşü, dinleti, flyboard, çerağ gösterileri, fener alayı ve tıntın fişek gösterileri eşliğinde balaban bir coşkuyla kutlandı.

Eskişehir’de planlı 30 Ağustos Galebe Bayramı etkinlikleri nazik benzeri ortaklık ve coşkuyla gerçekleşti. Balaban zaferin 100. yılında resmi törenlerin ardından Eskişehir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla tıpkısı dizi aktiflik düzenlendi.

İlk adına Budun Anıtı önünden başlayan “Galibiyet Yürüyüşü” balaban bir katılımla başladı. Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği yürüyüşte Atatürkçü Us Derneği eliyle yapılan matbuat açıklaması sonrası yürüyüşe geçildi. “Atatürk’ün izinde tamam bağımsız Türkiye” yazılmış pankart ve açılan dev Türk bayrağı ile yürüyüşe geçen binlerce Eskişehirli, marşlar eşliğinde yürüdü. Yağışa rağmen balaban bir katılımla yapılan gidiş, Adalar Pörsümüş Bulvarı’nda tamamlandı.

Akşam saatlerinde ise Adalar Porsuk Çayı üstünde kurulan yüzer duba üzerinde çalgı aleti dinletisi gerçekleştirildi. Birbirinden adamakıllı şarkıların seslendirildiği konserin yanı sıra Porsuk Çayı’nda yapılan flayboard gösterisi ile söz heyecanı ikiye katlandı.

Eskişehirliler’in nazik bent gösterdiği sair benzeri aktiflik ise “Fener Alayı” oldu. Pörsümüş Çayı üzerindeki köprülerde ve kıyılarda yerini düzlük on binlerce Eskişehirli’ye Büyükşehir Belediyesi görevlileri vasıtasıyla Türk bayrakları dağıtıldı.

Köprübaşı özellikle kalkmak amacıyla, Adalar Pörsümüş Bulvarı ve köprüler koca seline dönüşürken, Pörsümüş Çayı Köprübaşı mevkiinden başlayarak bot ve gondollarla yapılan intikal sırasında çalınan marşlarla Eskişehirliler şişman çalkantı yaşadı.

Işık gösterileri, meşaleler ve marşlar eşliğinde yapılan Fener Alayı’nda Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmayan Büyükerşen, CHP Eskişehir Milletvekili Yengi Çakırözer, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ayşe Ünlüce, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Odunpazarı Belediye Reisi Kazım Aldanmaz, Eğlek Belediye Reisi Erdal Makro ve uray divan üyeleri bot üzerinden vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutladı.

Porsuk Çayı kenarında ve köprülerde ellerinde Türk bayraklarıyla mevcut Eskişehirliler’e seslenen Başbuğ Büyükerşen, “Sevgili hemşehrilerim yüreğimin derinliklerinden mevrut bağlılaşım ve coşkuyla bayramınızı kutluyorum. Sizler her şeyin sunma iyisine layıksınız. Sizler ve Eskişehir benzeri aşktır bizim için. Sizin Şehremaneti başkanınız olmak ne kadar fena hâlde benzeri ruh. 30 Ağustos Balaban Zaferimizin 100. yılı mutlu olsun. Büyük Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün izinde Cumhuriyetimiz nice beniz yıllara ulaşsın” dedi.

Askı Alayı’nın peşi sıra geceyi aydınlatan ve Galibiyet Bayramı’nı şehrin semalarına yansıtan muattal fişek gösterileri ile kutlamalar tamamlandı.

Share: