Eskişehir’de Tarihi Bölgede Arızi Dönemi Başlıyor

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, şehir merkezinde hayata geçirdiği yayalaştırma kararları ile bölgelere derece katmaya bitmeme ediyor. Bu kapsamda akıbet yıllarda turizmin yüce duraklarından biri haline gelerek yerel ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Eskişehir’de, tarihi Odunpazarı bölgesi üzere UKOME aracılığıyla alınan yayalaştırma kararı uygulaması 26 Eylül Pazartesi gününden itibaren başlıyor.

İmar planlarında palyatif bölgesi yerine hasıl tarihi Odunpazarı bölgesi Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar, 2017/6 sınırlanmış Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) marifetiyle oy birliğiyle alınan değişmeyen sonrası 26 Ilkgüz 2022 tarihi itibariyle muayyen saatlerde açacak trafiğine kapatılıyor. 26 Eylül Pazartesi gününden itibaren bölgede yayalaşma süreci başlayacak.

“YAŞANAN ÇEVIRICI VE GELGEÇ TRAFİĞİ BÖLGEDE TRAFİK DÜZENLEMESİ YAPILMASINI MECBURI KUZULUK GETİRMİŞTİR”

Buna bakarak Odunpazarı Kentsel Sit Alanı süresince küsurat Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar belirlenen saatlerde anahtar trafiğine kapatılacak. Büyükşehir Belediyesi yoluyla yapılan bilgilendirmede şu görüşlere düzlük verildi:

“Odunpazarı Kentsel Sit Alanı zarfında mütezayit Kemal Zeytinoğlu Caddesi Büyükşehir Belediyemiz ve kaza belediyemiz eliyle hayata geçirilen birbirinden kızıl projeler ile bölgeyi turizm açısından çekicilik merkezi haline getirmiştir. Alelhusus yerel ve yabancı seyyah sayısındaki artma ile şehrimize mevrut turlar nedeniylede yaşanan dil ve eğreti trafiği bölgede gidiş geliş düzenlemesi yapılmasını mecburi arkaç getirmiştir. İmar planlarında bulaşıcı bölgesi adına gözüken Kemal Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokaklar, 2017/6 mahdut Eriştirme Koordinasyon Merkezi (UKOME) marifetiyle rey birliği ile alınan karar ile 26 Eylül 2022 tarihi itibariyle çevirici trafiğine belirli saatlerde kapatılacaktır. Buna bakarak 1 Nisan-31 Teşrinievvel  arası saat 09.00-23.00 ile 1 Teşrinisani-31 Mart 09.00-21.00 saatleri ortada Kemal Zeytinoğlu Caddesi (Atatürk Bulvarı- Şeyh Edebali çıkmaz arası), Beyler sokak, Batıl Hoca sokak, Efrat sokak, İnceağa çıkmaz, Kurşunlu Cami çıkmaz, Ortaçsokak, Özlemli çıkmaz, Şeyh Sınırlı sokak, Tiryaki Hasan Ağırbaşlı sokak, Arifbey çıkmaz, Cemalciler sokak, Demirler sokak, Fırın çıkmaz, Insan Müftü sokak, Ciltçi çıkmaz, Örencik sokak, Paşaoğlu çıkmaz, Şirinyalı sokak ve Zeytinler sokak açacak trafiğine merbut olacaktır. Caddenin açacak trafiğine kapatılması dolayısıyla ana yol girişindebulunan göçüm durağı 1 araçlık bekleme noktası bırakılması neredeyse Atilla çıkmaz köşesine taşınacaktır. Caddeyi kullanan 18 ve 32 numaralı minibüsler ise Devetepe-Kocatepe ve Bölüm çıkmaz güzergahını kullanarak Odunpazarı’na ulaşacak. Devamında ise bire bir güzergahı kullanmaya devam edecektir. Atatürk Bulvarı’ndan gelerek Kemal Zeytinoğlu Caddesi’ne bitmeme fail yağız 17 numaralı otobüsümüz ise Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi’ni kullanamayacağı için seferini Odunpazarı duraklarında sonlandıracaktır.”

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların kapatılan sokaklar ve minibüs güzergahları ile ait detaylı bilgiye www.eskisehir.bel.tr web sitesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin içtimai medya hesapları üzerinden ulaşabileceklerini belirttiler.

Share: