Esnafın “5 liralık madeni mal piyasaya salınsın” talebi konusunda Nazır Nebati: Biraz basalım mı?

Hazne ve Maliye Bakanı Nebati, değişik temaslar ve ziyaretlerde olmak üzere Isparta’ya geldi. Isparta Valiliği’ni ülfet eden Vekil Bitkisel’yi Ilbay Münevver Baruş, AK Tümen İl Başkanı Osman Zabun, DÜRÜST Öğür Milletvekili Recep Özel, Isparta Belediye Reisi Şükrü Başdeğirmen ve amme çalışanları karşıladı. Vali Baruş ile görüşen Vekil Bitkisel, sonradan esnafı konuşma etti.

Bakan Nebati, restorasyonu devam fail tarihi Üzüm Pazarı, Mimar Sinan Camii yanı ve Mimar Sinan Caddesi’nde esnafla görüşürken, tavuk döner satışı yapan esnaf, madeni para talebinde bulundu. Esnaftan biri, “Sayın bakanım, esnaf adına madeni 50 kuruş ve 1 liralık sıkıntısı çekiyoruz. Piyasaya çokça 1 teklik ve 50 kuruş salınsın ayrıca 5 lira madeni mülk basılsın. Şimdi bankaya gittik, orada birlikte bulunmayan. Koştur, koştur bozuk arıyoruz” dedi.

Bakan Bitkisel’nin “Biraz basalım mı?” diye niteleyerek sormasının arkası sıra müteharrik da “Kağıt dünyalık yerine 5 lira, 1 liralık ongun olacak. Yağdıralım, hangi olacak?” dedi. Vekil Bitkisel ise gülerek “Yağdıralım” karşılığını verdi.

“ISPARTA ESNAFI İKRAMI SEVİYOR”

Icra Vekili yardımcısıyken dahi Isparta’yı görüşme ettiğini anlatan Icra Vekili Bitkisel, esnafın ikramı ve hediye vermesi üstüne, yanındaki DÜRÜST Öğür Isparta Saylav Recep Özel’e, “Isparta esnafı aşağı haddinden fazla kardeş. İkram etmeyi seviyor. Son geldiğimde pandemi eskimemiş bitmişti işlemler o kadar ateş olmasına rağmen tekrar artağan eli nimetli kerem-i ikramda bulunmuşlardı. Zaman tekrar cümle bire bir şeyler izzetüikram ediyor” dedi.

ÖTV’SİZ TAKSİ İSTEĞİ

Nazır Nebati, ülfet ettiği göçüm durağında de esnafla kardeşçe etti. Esnaftan birinin “Sayın bakanım henüz önce ÖTV’siz göçüm imkanı sağlamıştınız, çokça sevinmiştik. Gine hakeza bire bir imkan sağlasanız haddinden fazla mutlu olacağız” sözleri üstüne Bitkisel, bunun şimdilik kabil olmadığını söyledi.

Icra Vekili Nebati, arkadaşça ettiği esnaf ve yolda gördüklerine, yanındaki DOĞRU Parti’nin Ispartalı yöneticilerini göstererek, “Tanıyor musunuz?” diyerek sordu. belediye reisi ve milletvekilini tanıyıp, İl Başkanı Osman Zabun’u tanımayanlara Bakan Bitkisel, “Bak başkan sınav etmiş oldum. Seni fazla tanımıyorlar, ona bakarak” diyerek espri yaptı.Share: