Familya hanımları depremzedeler amacıyla tezgahın başına geçti

Kastamonu’nun Devrekani ilçesinde eş hanımları ve öğrenciler, depremzedeler için tezgahın başına geçti. Karı hanımları ve öğrenciler, bire bir araya geldikleri bayağı ayrımsız dükkanda sarsıntı bölgesine tüketilmek amacıyla sabahın erken saatlerinde tün geç saatlere kadar soba üretiyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan, 11 ili etkileyen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında yıkılan binalarda enkazın altında taharri istirdat çalışmaları bitmeme ediyor. Bunun birlikte bölgede depremden etkilenen vatandaşlar içre yakıt ve istinas yardımları sürüyor.

Yaşanan depremler sebebiyle çokça sayıda kişinin etkilendiği bölgede soğuk ve kar yağışının etken olması cihetiyle yakacak ve soba ihtiyacı oluştu. Bölgede soba ihtiyacının olduğunun duyulması üzerine tıpkısı aileden ocak hanımları, öğrenciler, sarıklı ve esnaflar, ayrımsız araya gelerek soba üretimine başladı. Kastamonu’dan gerçekleştirme edilen malzemeler Devrekani ilçesine getirildi. Devrekani’de aşağı benzeri işyerinde toplanan ev hanımları, öğrenciler, öğretmenler, sabahın erken saatlerinde başladıkları soba üretimini akşam geç saatlere kadar sürdürüyor.

Günlük kısaca 100 soba üretilirken, tamamlanan sobalar ise yanı sıra odun ile gelişigüzel tırlara yüklenerek vakit kaybetmeksizin Devrekani Belediyesi’nin destekleriyle sarsıntı bölgesine gönderiliyor.

“Hiç uyumadan hareket bölgesine soba yetiştirmeye çalışıyoruz”

Seydiler ilçesinde rençperlik eden ev hanımı Naciye Sapmaz, “Ben Seydiler’üstelik çiftçiyim. Yer Sarsıntısı bölgelerinde soba ihtiyacı varmış, acımız çok nazik, onlara ayrımsız nebze müzaheret edebilmek için geldik. Burada günlerce tek uyumadan hepimiz toplandık yer sarsıntısı bölgesine soba yetiştirmeye çalışıyoruz. Günde 50-60 kıta soba üretiyoruz. Birazını yaptık gönderdik. Tanrı razı olsun AFAD’tan Türk Kızılayından, onların vesilesiyle gönderdik. Tıpkı yandan üstelik soba üretmeye bitmeme ediyoruz. Burada bulunmaktan seviniyorum, haddinden fazla mutluyum bire bir faydamız olduğu amacıyla. Nakdi yardımlarda üstelik bulunuyoruz amma bu şekilde yardımlar henüz faal oluyor. Kastamonu Belediyesi, Devrekani Belediyesi ve Seydiler Belediyesi, çalışmalarımıza bindi veriyor. Ürettiğimiz sobaları tırlara yükleyip hareket bölgelerine odunlarla alay malay gönderiyoruz. Allah oradaki insanlara çıdam versin. Orada etkin herkesten, sivil cemiyet kuruluşlarından, AFAD’tan, Kızılaydan Cenabıhak razı olsun”

“Biz, soba başındayız, onlar soğukta, bu yüzden biran ilk sobaları izafe etmek istiyoruz”

ev hanımı olduğunu söyleyen Hamide Hüseyinbaş ise “Şu dakika ailecek eşime müzaheret ediyoruz, elimizden geldiğince koruyucu olmaya çalışıyoruz. Havalar kar, nedeniyle sevimsiz, biran evvel sobaları yapıp göndermeye çalışıyoruz. Sobaların beher parçası ayrı tıpkısı koca gerektiriyor, o yüzden kapakları olsun, sobaları oldun sabah saatlerinde 7-8 gibi başlayıp şeb 3’e 4’e büyüklüğünde elimizden geldiğince yardımda bulunmaya çalışıyoruz. Günde süratle derhâl 100 sunum üretiyoruz. Zelzele bölgesinde sistem soğukta dışarıda ısınmaları gerekiyor. Biz şu dakika soba başındayız, onlarsa soğukta, o yüzden biran evvel bitirmeye gayret gösteriyoruz. 1 hafta daha bu şekilde çalışacağız, kestirmece bin 500 civarında soba üreteceğiz. İhtiyaç olursa soba üretmeye bitmeme edeceğiz” diye konuştu.

“Çocukluğumuzda soba üretirdik, şimdi depremzedeler amacıyla soba yapıyoruz”

Kastamonu’dahi Haber Bilgisi öğretmeni olduğunu tamlayan Bağımsız Hüseyinbaş üstelik, “Şişman afeti duyduğumuzdan itibaren, özellikle Devrekani Belediyesi vasıtasıyla düzenlenen müzaheret kampanyasında, yardımlara bizlerde fahri kendisine katılmaya çalıştık. İkinci haftadan itibaren hele yer sarsıntısı bölgesinde havaların antipatik olmasından ufuk soba ve istinas ihtiyacının olduğu bize hikmet kendisine geldi. Bu noktada bile benim cet mesleğim soba imalatı. Bir Vakitler da biz çocukluğumuzda burada çalıştık ve soba ürettik. Burada böyle tıpkı gerekseme olduğunu duyunca bizde oradaki insanlara müstacel bire bir şekilde duyurmak amacıyla, ailece mütemadi hareket bölgesi için soba üretmeye çalışıyoruz. Sıradan budun adına çok ağırlık zamanlardan geçiyoruz, bizde hakeza zamanlarda tıpkısı ve beraber olmayı haddinden fazla iyi beceriyoruz. Oradaki acının tarifi bulunmayan, içimiz yanıyor. Bizde bir nebze olsun onlara yardım göndererek, dindirmeye çalışıyoruz. İnşallah genişlik kısa sürede cemi acılarımızı dindirerek, oradaki yaraları bütün beraber saracağız” şeklinde konuştu.

” Kuşadası’ndan depremzedeler için soba üretimine bindi vermeye geldim”

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde öğrenim gören Fatih Hüseyinbaş ise “Kuşadası’nda okuyorum Turizm İşletmeciliği 3. sınıfım. Benzeri işim yoktu, boşta kaldığımdan periferi amcama yardım etmek istedim. Depremzedelerimiz için soba imalatı yapıyoruz. İki hafta süresince kırıcı bire bir çoğalma var. Bizde elimizden geldiği büyüklüğünde yardım etmeye çalışıyoruz. Acelemizde var, o yüzden biran geçmiş yetiştirip deprem olan illerimize sobaları götürmek istiyoruz. İhtiyaçlarını karşılayabiliyorsak ne mutlu bize” ifadelerini kullandı. – KASTAMONU

Share: