Fen ve mühendislik öğrencilerine terbiye desteği

Yükseköğretim Müesses (YÖK), 31 kerem üniversitesinde öğrenim gören fen ve mühendislik alanındaki programlara mukayyet 5 bin 447 öğrenciye, 26 milyon 785 bin teklik kılgılı iş yeri desteği eğitim ücreti aktarıldığını bildirdi.

YÖK’ten yapılan kayıtlı açıklamada, üniversite-sanayi aksiyon birliğini yükseltmek üzere verilen desteğin ilkbahar dönemine ilişik ödemelerinin yapıldığı belirtildi.

Söz konusu desteklerin, öğrencilerin gelişim becerisinin artırılmasını, gelişim piyasasını tanımalarını, yükseköğretimde kullanışlı eğitimin ve iş yeri eğitiminin artırılması ile darülfünun-endüstri hareket birliğinin güçlendirilmesini amaçladığı vurgulandı.

Buna bakarak, 2021-2022 yetişek ve talim yılının ilkbahar dönemi için 31 azamet üniversitesinde öğrenim gören malumat ve mühendislik alanındaki lisans programlarından birine mukayyet sanayide aksiyon yeri eğitimini tümler ve en bir iki yüzde 80 bitmeme durumunu sağlayan 5 bin 447 öğrenciye 26 milyon 785 bin 680 teklik uygulamalı hareket yeri eğitim ücreti aktarıldı.

İŞKUR’un katkısıyla uygulamalı hareket yeri eğitimini çoğaltmak üzere sanayide aldığı beher ay eğitimin karşılığında asgari ücretin kesin tutarının yüzdelik 35’i büyüklüğünde öğrencilere para ödemesi yapıldı.

Böylece, 8 dönemlik eğitimlerinin 1 dönemini uygulamalı iş yeri eğitimi kapsamında Ar-Ge merkezinde ya bile endüstri kuruluşunda bütünleyen ve 80 iş günü iş namına giden benzeri mektepli 5 bin 412 liralık almaya hak kazandı.

Desteklerden yararlanan öğrenci sayısı sunu fazla olan üniversiteler sırasıyla Manisa Heybet Bayar Üniversitesi (1059 öğrenci), Sakarya Kullanışlı Ulum Üniversitesi (535 öğrenci), Gaziantep Üniversitesi (469 mektepli), Gazi Üniversitesi (363 öğrenci) ve Isparta Uygulamalı Ulum Üniversitesi (323 öğrenci) oldu.

Share: