Fendoğlu: “Türk milleti asırlık yemininden dönmeyecek”

Ulusçu Cereyan Partisi (MHP) Malatya Milletvekili ve partinin MYK Üyesi Mehmet Fendoğlu, Türkiye Şişman Budun Meclisi’nde (TBMM) umumi kurulunda “Türk milleti sonuç vatanında ettiği yüz almanak yemininden şartlar ne olursa olsun dönmeyecek, bin yıllık kardeşlik hukukunu ihlal etmeyecek ve ihanete sevineceği imkanı inşallah sunmayacaktır” dedi.

TBMM Umumi Kurulu’nda alay alan Malatya Mebus Mehmet Ululuk Fendoğlu, 2023 bütçesi üzerine konuştu. Fendoğlu, “Metehan’dan bugüne mazisi kahramanlıklarla meşbu, asırlardan beri arayışını ve Türk milletinin baştan şahlanışını benzeri imparatorluğun küllerinden alışılmamış bire bir cumhuriyet altını doğurarak gerçekleştiren Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve silah arkadaşlarını, günümüze kadar Gazi Meclisimizde devletimize ve milletimize bakım etmiş, Rahmeti Rahman’a kavuşmuş birlik vekillerimizi gocunmak ve minnetle anıyor, hayatta olanlara afiyet ve erinç diliyorum. Vazife başında olan siz değerli vekillerimizi ve görüntülük başında bizleri izleyen şerif milletimizi nazikâne selamlıyorum” ifadelerini kaydetti.

Fendoğlu, “Bundan tamlık beniz yıl önce, 29 Teşrinievvel 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti, necip milletimizin binlerce almanak tarihinde ulaştığı yer ak pak, en önemli zirvedir. Cumhuriyetimizin bünye süreci birlikte milli tarihimizin kaydettiği yeryüzü büyük ve arz balaban mücadelelerden birine hayal olmuştur. Bu destansı savaşım, yakılıp yıkılmış, bürüme edilmiş tıpkı coğrafya üzerinde milletçe baştan dirilişimizin ifadesidir. Bundan kontekst cumhuriyetin benzeri değerler manzumesi olduğu asla unutulmamalıdır. Onu bire bir bütün adına idrak etmek, tüm niteliklerine denk değerler vermek, evrensel kabullerle hayata buyurmak gerekmektedir. Kezalik, cumhuriyet, bir tane ayrımsız fikre yönelik önceden kabuller sisteminden çok, bölücü ve tahripkâr unsurlar taşımadığı sürece farklı fikirlerin anlatım edilmesinin güvence altına alındığı hoşgörü temeli üzerine çatı edilen benzeri rejimin adıdır. Zımnında kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üstünde hararetli herkesi nitelikli yurttaş yerine görmemiz elzemdir. Farklılıkları kutsamadan amma farklılıkları bile namevcut saymadan ortak benzeri tarihle ve kültürle ateş parçası Türkiye idamesinde katkı hatırlamak temas vatandaşımızın ve bizlerin öncelikli vazifesidir. Özetle, cumhuriyet, kuma bire bir varoluşun, kuma gönül kararlılığın ta kendisidir. Türkiye Cumhuriyeti, bugün, kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün gösterdiği muasır medeniyet uğrunda dev adımlarla giden, hayat dolu, çağdaş benzeri dünya devletidir. Amacımız, eke tıpkısı mücadelenin ürünü olan cumhuriyetimizden, merkezci yapımızdan, demokrasimizden ve buna sınırlı diğer kazanımlarımızdan hiçbir taviz vermeden, tehlikesiz adımlarla alaylı geleceğimize yürümektir. Demokratlık ve hukukun üstünlüğüyle bezeme edilmiş farklılıklarımızı işve yerine gören aidiyet duygusunun perçinleştiği, eş odaklı çap-kavim kaynaşmasını sağlamış Türkiye Cumhuriyeti devletini ileriye almak, günlük hadiselerin bu şişman hedefimizi gölgelemesine bile asla cevaz yontmak milli görevimizdir. ve arz önemlisi, korunması gereken ve sorumluluğu ayrıcasız hepimizin omuzlarında olan balaban Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarının korunmasını temin etmek ve topluluk geçmek hepimizin görevidir. 100’üncü yılında şef devlet Türkiye üzere sistem bilmeli ve unutmamalıdır ki Türk milleti sonuç vatanında ettiği beniz yıllık yemininden koşullar hangi olursa olsun dönmeyecek, bin yıllık kardeşlik hukukunu ihlal etmeyecek ve ihanete sevineceği imkanı inşallah sunmayacaktır. Asla unutulmamalıdır kim emanete erbap geçmek hem cesim dinimizin hem de hümayun töremizin emridir. Bu vesileyle 2023 bütçemizin ülkemize ve asaletli milletimize alımlı çalımlı olmasını Cenab-ı Allah’tan dilerim. Sadakatimiz devletedir” ifadelerini kullandı. – MALATYA

Share: