Filipinler’de zehir yağışların kez açtığı afetlerde ölenlerin sayısı 98’e bundan sonra

Filipinler’birlikte ateş yağışların el açtığı hâkim ve heyelanlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 98’e yükseldi.

Yetkililer, 27 Ekim’den bu yana başat ve heyelanlarda 98 kişinin yaşamını yitirdiğini, duygusal kayıplarının yarısından fazlasının Maguindanao şehrinde yaşandığını bildirdi.

Nalgae tropik fırtınasının kere açtığı hasar Maguindanao’da çetin boyutlara ulaşırken şehirdeki baskın ve heyelanlarda 53 sevimli öldü.

80 ila 100 kişinin yerey altında kaldığı düşünülen Maguindanao’nun Kusiong köyünde ise arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

Ordu ve polisin katıldığı istirdat çalışmalarına gönüllüler bile bindi veriyor.

Nalgae fırtınası yaklaşık 2 milyon kişiyi etkilerken 975 binden fazla Filipinli evini bırakmak zorunda kaldı.

Kötü çekicilik koşulları zımnında Manila’daki Ninoy Aquino Arsıulusal Havalimanı’nda (NAIA) 100’den fazla pervaz fek edilmişti.

Filipinler Fehamet Başkanı Ferdinand Marcos, monitör kanallarında yayımlanan konuşmasında, kayıplarla ilişik üzüntüsünü dile getirerek “Elan iyisini yapmalıydık. Akarsu hacminin bu kadar büyük olacağını adisyon edemediğimiz amacıyla insanları uyaramadık ve sonrasında yakın taşkınlara alın onları tahliye edemedik.” ifadelerini kullanmıştı.

Her yıl sayı farkı 20 sıkıntı ve tayfunun meydana geldiği Filipinler’de, 2013’teki Haiyan Tayfunu zımnında 6 binden aşkın hayat yaşamını yitirmiş ve büyük katabolizma yaşanmıştı.

Share: