Filmlerde izledikleri başlarına geldi… Evlerini kıymak istemeyince elektrikleri kesildi

Filmlerde izledikleri başlarına geldi… Evlerini satmak istemeyince elektrikleri kesildi

Mahalleli, “Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi. Bildirim gelmeden elektriğimiz kesildi”

İSTANBUL – Beyoğlu’nda arsalarını Polat Piyalepaşa’evet kıymak istemeyen mahallelilerin ruh kabloları kesildi. rastgele bildirim gelmediğini belirten mahalleli, “Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi” diyerek duruma ayaklanma etti.

Kentsel transformasyon çalışmaları çerçevesinde Beyoğlu İstiklal Mahallesi’nde başlayan Çelik Piyalepaşa konut ve rezidans projesinde 8 sene geride kaldı. Firma, projenin tamamlanması için mahalledeki yer sahipleriyle kesit masasına oturdu. Fakat iddiaya göre, firma yetkilileri mahalledeki arsaları ortalık fiyatının berenarı altına satın kabul etmek istedi. Bir Nice mahalle sakini birlikte arsalarını rayicin altında vermeyi kabul etmedi ve bu sebeple firma ile ittifak sağlanamadı. Süreç devam ederken geçtiğimiz günlerde, firmanın teklifini akseptans etmeyen mahalle sakinlerinin evlerine revan neşelilik kabloları kesildi. Mahalleli elektrikleri kesilmeden evvel her tebligat evet bile ihtar yapılmadığını, elektriklerinin usulsüz biçimde kesilerek mağdur edildiklerini söyledi.

“Cıvıltı kablolarımızı yolsuz yöntemsiz şekilde kestiler”

Mahalle sakinlerinden Heybetli Ziyalı, elektriksiz bırakılarak kıygın edildiklerini söyledi. Ziyalı, kesilen kabloların hırs saçtığını da ilaveten, “Serencam 7-8 yıldır burada Adnan Çelik’ın baskılarından belde evimizi satmadık. Satanlarınkini muhtel aynı şekilde satın aldılar. Bizi da kıygın almak üzere hayatiyet kablolarımızı kesiyorlar. Kablolarımızı kesip atmışlar. Teşvikle mi yapıldı bilmiyoruz. Hareketlilik idaresini arıyoruz, idareden bize ruh akımının etken olduğunu söylüyorlar. Ama buna karşın gelip kablolarımızı yolsuz yöntemsiz şekilde kestiler. Dirimsel tehlike taşıyor. Torunlar var, burada binada diri insanlar var. Mağduruz, devletimizden arkalama istiyoruz. Buraları bile öz çabalarımızla kapattık. Geceleri tinerciler buraya geliyor. Sonuçta burada cıvıl cıvıl aileler, çocukları falanca olduğu için şişman ağırlık arz ediyor” dedi.

“10 kişinin hissesinin olduğu yere tıpkı nefis pay parası veriyorlar”

Firmanın evvelce, burada yaşayanların mağdur edilmemesi için hükümete alay verdiğini belirten Mehmet Güler, “Mahallemizde 8 senedir bire bir güçlük var. Bura inşaat alanına dönüştü amma kimin ne olduğunu bilmiyoruz. O tarafı 1’inci ve 2’nci nahiye diyerek ayırdılar. 1’inci kesim kentsel tahavvül alanı olarak görüldü burası birlikte ticari düzlük. Zaten projelerinde gösteriyorlar. Buradaki insanların kıygın etmeden ayrılması için hükümete, insanlara, yetkililere alay bırakılmış. 8 senedir bir nice âdem gitti ama bizim kadar insanlar anlaşamadı. Anlaşamayan insanlara dahi ceza adına bu yıl hareketli yüklülük yapılmaya başlandı. Elektriklerin kesilmesi, begayet derecede bağrış çağrış yapılması gibi. Demincek üstelik elektriklerimizi kestiler. Tek kimesne tıpkı yetki aynı özdek göstermedi. Elektriğini kesiyorum, evinde sökel mı var, sökerin mi var, dolabında kayıt içeceğin mi var diye niteleyerek sorulmadı. Anca evet oksijene sadık insanla yaşıyor, sordular mı elektriğinizi kesiyoruz, ilaç alın diyerek. Aynı teklif şu, 6,7,10 kişinin hissesinin olduğu yere benzeri yabanlık pay parası veriyorlar. Genişlik tehlikeli” diye niteleyerek konuştu.

“Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi”

Firmanın öneri ettiği meblağların adaletli olmadığını anlatım fail Emine Güler, “Bize, “Sizde sebep etki var, sizinle illet anlaşamıyoruz?” diyorlar. Sen kalkıp bile 500 metrekare olan yere de aynı parayı veriyorsun, 50 metrekare olan yere dahi benzeri parayı veriyorsun. Bu adalet mi? Adamları var, buradan geçerken bulaşıyorlar. Bahis atıyorlar, “Gideceksiniz, uray sizi atacak, enkazın parasını bile siz vereceksiniz, elektriğiniz, suyunuz kesilecek” diyorlar. ve elektriğimiz kimseye sorulmadan, tebligat verilmeden kesildi. Burası herif bir düz ve burada aynı proje çıktıysa yapılsın ama adil görünmek geçişsiz. Yeşilçam filmlerinde izlediklerimiz başımıza geldi. Henüz kötüsü var. Yeşilçam bir zamanlar hakeza tıpkısı genişlik yoktu. Hangi çağda yaşıyoruz da bu hale geldik” şeklinde konuştu.

“Elektriğim bağlanmadan gitmeyeceğim”

sormadan elektriği kesilenlerden biri 70 yaşındaki tıpkı kadındı. Duruma başkaldırma eden nemli avrat firmanın inşaat alanına her an elindeki sopayla kapıya vurmaya başladı. Nemli kadının, “Elektriğim bağlanmadan buradan gitmeyeceğim” dediği görüldü.Share: