Finlandiya’nın bağımsızlığının 105’inci yılı Ankara’da kutlandı

Finlandiya’nın bağımsızlığının 105’inci sene dönümü Ankara’dahi planlı resepsiyonla kutlandı.

Finlandiya’nın Ankara Büyükelçisi Elbisesiz Maki’nin familya sahipliğinde düzenlenen resepsiyona, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (KEZ) Başkanı Faruk Kaymakcı ve Milli Savunma Bakanı Yardımcısı Muhsin Dere’nin beraberinde haddinden fazla sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda konuşan Kaymakcı, Türk ve Finlandiyalı halkları ortada geçmişten mevrut ayrımsız muamele olduğunu belirterek iki ülkenin ortak hamam kültürüne aksan yaptı.

Türkiye’nin resmen AKARSU’ye namzet mutluluk kabul edildiği 1999’daki Helsinki zirvesine işaret fail Kaymakcı, “Türkiye’nin DENIZ’ye aday kabul edildiği 1999’bile bir Finlandiyalı hamamından geçtik. Bugün üstelik Finlandiya benzeri Türk hamamından geçiyor. Fakat bu hepimiz için bol ve dosdoğru. Bu hamamlar halklarımızı ve ülkemizi elan hareketli ağıl getiriyor.” dedi.

İki ülkenin NATO üyeliğine Türkiye’nin bindi verdiğini dahi söyleyen Kaymakcı, fakat iki ülkenin de Türkiye’nin ortaya koyduğu endişeleri anlaması gerektiğini rapor etti.

“İlerleme soldurmak istiyoruz. Ne kadar hızlı o kadar bereketli.” diyen Kaymakcı, bu durumun kamu tarafları daha mutlu edeceğini söyledi.

Türkiye ile Finlandiya arasındaki turist sayısı, ticaret hacmi ve mektepli-öğretim üyesi değişimlerinin küsurat aynı belirti izlediğinin altını çizen Kaymakcı, “Umarım işbirliğimiz ve ilişkilerimiz, NATO ve KEZ içre henüz da hararetli olacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Büyükelçi Maki üstelik bağımsızlığın ne anlama geldiğini Ukrayna’de yaşanan savaşın gösterdiğini belirterek, bu savaşın Avrupa’da güvenliği gölgelediğini tabir etti.

Bu durumun Finlandiya’yı NATO’ya başvurmaya yönelttiğini kaydeden Maki, mutluluk içindeki süreçlerin tamamlanması üzere ahit gerektiğini belirterek, “Finlandiya ve İsveç’in üyelik sürecini destekleyen kül ülkelere teşekkürname ediyorum. Macaristan ve Türkiye’nin bile bu süreci acul şekilde onaylamasını umuyorum.” dedi.

Türkiye’nin bu süreçte terörizmle ilgilendiren endişelerini dile getirdiğini ve Finlandiya’nın bunları ciddiye aldığını kaydeden Maki, ” İstanbul’bile teşrinisani ortasında yaşanan yıldırı saldırısında sevdiklerini kaybedenlere tekrar başsağlığı diliyorum. Bu atılım, terörün seçme formuyla uğraş etmemiz gerektiğinin önemini ayrımsız defa henüz gösterdi.” diyerek konuştu.

Maki, 3 almanak görevi boyunca ikili ilişkiler imar etmek yerine her çabayı harcama ettiğini sözlerine ekledi.

Share: