Fırat Kalkınma Ajansı’ndan istihdam seferberliği

Fırat Kalkınma Ajansı (FKA), TRB1 bölgesindeki atıl avrat ve gençlerin istihdama katılımlarını seçmek amacıyla, Mesleksel Terbiye ve İstihdam seferberliği başlatıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğü koordinasyonunda cümbüş gösteren Fırat Kalkınma Ajansı’nın yararlanıcı, Say ve Sosyal Asayiş Bakanlığı SUTAŞ ve Finansal Yardımlar Dairesi Başkanlığı’nın kesim makamı olduğu çalışmayla istihdam için faaliyet başlatıldı.

İstihdam, Eğitim Bilimi ve Toplumsal Politikalar Sektörel Operasyonel Programı (İESP SOP) dahilinde Avrupa Birliği eliyle desteklenen “TRB1 Bölgesindeki Dezavantajlı Kişilerin İşgücü Piyasasına Sürdürülebilir Entegrasyonu” operasyonu çerçevesinde, eş ve gençlerin istihdama katılımının sağlanmasına yönelik planlı mesleki eğitim bilimi kursları için başvurular alınmaya başlandı.

FKA’nın iş alanındaki Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’deki etkisiz kadınlar ile gençlerin aksiyon gücü piyasasına dahil olmalarını temin etmek ve mesleksel becerilerini çoğaltmak amacıyla geliştirilen mesleksel eğitimler Avrupa standartlarında hem kuramsal hem bile kılgısal yerine verilecek.

Programlardan yararlanan rastgele bireyin mecmu yönleriyle hisse senedi hayatına girmeye amade ağıl getirilmesi için katılımcılara mesleki eğitimlerin beraberinde ustalık ihya eğitimleri, profesyonel kariyer danışmanlığı ve psikolojik müşavirlik hizmetleri bile sağlanacak.

Yetişek programlarına katılarak, programları başarıyla mütemmim kursiyerlerin MYK Mesleksel Uzluk Belgesi ve Europass Sertifika Eki Belgesi kabul etme hakkını elde edeceği mesleki eğitimlerin sonunda kursiyerlerin gelişim bulma ve işe hile sürecine üstelik bindi verilecek. Genel esenlik sigortası primleri yahut iş kazası patika hastalığı sigorta primlerinin ödeneceği eğitimler çerçevesinde kursiyerlerin ulaşım, kemirmek kadar başka masrafları da karşılanacak.

İş dünyasının beklentilerini karşılayacak aksiyon gücünün yetişmesine katkı sağlayacak olan mesleki eğitim programları tıpkısı zamanda TRB1 bölgesindeki kadınların ve gençlerin aksiyon ve iz sahibi olmalarına okazyon sağlayacak.

Her bir ilde proje çerçevesinde yapılan ihtiyaç analizine ve mevrut taleplere bakarak açılacak olan mesleki eğitimlere katılmak isteyenler başvurularını proje web sitesi http://www.kadinvegencistihdam.org web sitesi üzerinden yapılabilecek. – MALATYA

Share: