Fransa, “Burkina Faso’daki üssünde yatık cuntacıyı koruma ettiği” iddiasını reddetti

Fransa, yeni tıpkı cebin ofans girişiminde olduğu belirtilen Burkina Faso’daki devrik cuntacı Yarbay Paul-Henri Sandaogo Damiba’nın ülkedeki Fransız ordusuna mecbur askeri kampta koruma edildiği iddiasını reddetti.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “Fransa’nın Burkina Faso’da dünden bu yana devam eden olaylara karıştığı” ifadelerinin gerçeği yansıtmadığı savunuldu.

Açıklamada, Burkina Faso’da Fransız askeri güçlerin bulunduğu kampta ve Fransa’nın Ouagadougou’daki büyükelçiliğinde Damiba’nın hiçbir ahit ağırlanmadığı belirtildi.

Burkina Faso’da tıpkı yılda 2 yol çarpış yapıldı

Yüzbaşı İbrahim Traore ve destekçileri, mazi, ev ayında çarpış yapmasını destekledikleri Damiba’nın mutluluk sorunlarında yetersiz kaldığını encam sürerek yönetime umum koyduklarını duyurmuştu.

Darbeciler, ayrımsız sonraki emre kadar kanunuesasi, hükümet ve Millî Meclisin askıya alındığını, büyüklük sınırlarının kapatıldığını ve ülke genelinde 21.00-05.00 saatlerinde sokağa hayat yasağı uygulanacağını ilan etmişti.

Kargaşa, bugün da millî televizyonda yaptığı açıklamada, eski cuntacı Ilçebay Damiba’nın yıpranmamış ayrımsız cebin atılım girişimi hazırlığında olduğunu ve bunu sığındığı Fransız Komboinsin askeri üssünde planladığını açıklamıştı.

Share: