Gamze Atmaca İlgezdi: Kültür Bakanlığı’nın Vasıta Kıyağı Sebebiyle Yüklenici Firma Yaklaşık 300 Bin Liralık Kâr Etmiş

CHP Umumi Komutan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi, Sayıştay’ın Ekin ve Turizm Bakanlığı’na ilgili denetleme raporuna çevirme yaparak, “Felek Sarayı Müzesi onarımı üzere eksiltme sunulan şeriklik, eksiltme şartına bakarak aracı hibe etmesi gerekirken hisse senedi bitiminde uzlaştırıcı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’hangi teyit etmedi. Yüklenici firmadan, meydan değeri 350 bin liralık olan kurgu için kestirmece 52 bin liralık istendi. Ekin Bakanlığı’nın bu kıyağı sayesinde müteahhit firma yaklaşık 300 bin lira kar etti” dedi.

Gamze Akkuş İlgezdi, zaman yaptığı mukayyet açıklamada, Sayıştay’ın Hars ve Turizm Bakanlığı 2021 Denetleme Raporu’ndaki tespitlere ilgi çekti. “Yıldız Sarayı Müzesi onarımı amacıyla ihale sunulan şeriklik, ihale şartına göre uzlaştırıcı bağış etmesi gerekirken hisse senedi bitiminde aracı İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’hangi teslim etmedi. Yüklenici firmadan, meydan değeri 350 bin liralık olan komütatör için tahminî 52 bin liralık istendi. Firez Bakanlığı’nın bu kıyağı sayesinde müteahhit firma yaklaşık 300 bin liralık kar etti” diyen İlgezdi, şunları kaydetti:

“İstanbul Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nde kayıp iki araçtan biri, Baht Sarayı Müzesi işi üzere üstlenme edilmiş ancak teyit edilmemiş. Bunun konusunda, 11 Ağustos 2021 günlü alfabe ile yüklenici firmaya, sözleşmede tamlanan ve konfirmasyon edilmeyen, ortalık değeri 350 bin teklik olan araçla ilgilendiren 51 bin 750 lira TL yatırması deklare. İhaleyi düzlük firma hem taahhütlerini namına getirmemiş hem üstelik yaklaşık 300 teklik kar etmiş. Her anlamda Firez Bakanlığı’na yakışan ve yandaşı sevindiren benzeri alışveriş ergin.

“VESAIT BAHÇEDE ÇÜRÜYOR”

İstanbul, Muğla ve Denizli’üstelik olması müstelzim yardım araçların bazılarının Ankara’da Kültür Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü bahçesinde bekletildiği, Sayıştay raporu ile sabittir. Ekin ve Turizm Bakanlığı’nın bahçede çürümeye terk edilen araçlarının hesabını kim verecek? Devletin, celal kurumlarınca zarara uğratılmasının tek açıklaması olamaz.

“SAYIŞTAY RAPORLARI KUŞA DÖNDÜ”

2021 Kültür ve Turizm Bakanlığı Raporu 45 husus. Falsolu duymadınız, takkadak 45 mevzu. Sayıştay’ın kurumları didik didik denetlediği yıllardaki tartı raporların esamesi bile okunmuyor. Öyle usulsüzlükler yapılıyor kim kuşa dönen teftiş raporlarından birlikte kaçamıyorlar. Bizler bile satır aralarından üzülerek öğreniyoruz. Yaşanan usulsüzlükler ortaya çıkmasın diye niteleyerek yapılan baskılara karşın Sayıştay, görevini yapmaya çalışıyor. Epey sorumluluk olmasa kim bilir hangi büyüklüğünde usulsüzlük ortaya çıkma.”

Share: