Gamze Taşcıer, Sgk’daki İlaç ve Tıbbi Alet Soruşturmasını Sordu: “Cürüm Duyurusunda Bulunulan İlgililer Ortada Kamu Görevlileri Var Mıdır?”

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer; SGK’daki merhem ve tıbbi alet soruşturması kapsamında ilgililer hakkında cürüm duyurusunda bulunulmasını TBMM gündemine taşıdı. Taşcıer, Mesai ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e “Tayin edilen amme zararı toplanmış tutarı ne kadardır? Ne ilaç ve tıbbi maşa işleminde ne kadarlık amme zararı oluşmuştur? Kamuyu zarara uğrattığı düşünülen ve yanlışlık duyurusunda bulunulan ilgililer kimlerdir? Bu kişiler ortada kamu görevlileri var mıdır?” sorusunu yöneltti.

CHP Ankara Saylav Gamze Taşcıer, SGK’daki ilaç ve tıbbi alet soruşturması ile ait gelişmeleri TBMM gündemine taşıdı. Taşcıer, Emek ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu istifham önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanlığınız marifetiyle Içtimai Asayiş Kurumu’na (SGK) yönelik düzenlenen anket ile ilgili olarak yapılan açıklamada, ‘Bakanlığımız eliyle sürdürülen ilaç ve tıbbi alet soruşturması sonucu SGK’da kamuyu zarara uğratan işlemler ile ilgilendiren çalım müfettişlerimiz lüzumlu tespitleri yapmış ve ilgililer karşı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na cürüm duyurusunda bulunulmuştur. Kamu kaynaklarına kötülük veren uygulamalara, usulsüzlüğe ve yolsuzluğa tolerans gösterilmeyeceğini kamuoyuyla paylaşıyoruz’ ifadeleri kullanılmıştır. Bu çerçeveden hareketle; kamu kaynaklarına uymazlık veren uygulamalara, usulsüzlüğe ve yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceği kamuoyuyla paylaşılmıştır fakat SGK’yı zarara uğratan işlemlerle ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşılmamıştır.”

Taşcıer, Bilgin’e şu soruları yöneltti:

“Belirleme edilen kamu zararı hep tutarı hangi kadardır? Ne derman ve tıbbi alet işleminde ne kadarlık kamu zararı oluşmuştur? Kamuyu zarara uğrattığı memul ve cürüm duyurusunda bulunulan ilgililer kimlerdir? Bu eşhas ortada kamu görevlileri var mıdır?”

Share: