Geleceğin şampiyon adayı taylar 2023’te modern tavlada doğacak

Eskişehir’in Mahmudiye ilçesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığına tutkun Ekincilik İşletmeleri Umumi Müdürlüğü (TİGEM) bünyesindeki Küçük Asya Ekincilik İşletmesinde, 120 locaya ehil gündeş Rum Kısrak Tavlası inşa edildi.

Sultan 2. Mahmud’un 1815’te “Çiftlikat-ı Kutlu” adıyla kurdurduğu, 1984’ten bu yana birlikte TİGEM bünyesinde kâin pres, safkan Arap atı yetiştiriciliğinin heybetli merkezlerinden biri kendisine faaliyetlerini sürdürüyor.

Küçük Asya Ekincilik İşletmesi, konkur hayatları sırasında birçok yol dereceler elde etmiş “Ayabakan”, “Altaha”, “Serdümen”, “Semend”, “Ufukbir”, “Hızlıtay”, “Yakupbey” ve “Zümrüdüanka”nın aralarında olduğu 12 ser aygır ve 150 mebde kısrağa eş sahipliği yapıyor.

İşletme Müdürü Hüseyin Yılmaz idaresindeki eksper personel vasıtasıyla bakılan safkan Zenci atları amacıyla otlak alanı içindeki 30 dekar alanda çağcıl imkanlara ehil Küçük Asya Kısrak Tavlası’nın inşası tamamlandı.

Mera alanının mütezayit 720 dekarlık bölümüne ise atların kullanımı üzere çayır mera karışımıyla ekimi yapıldı. Bu kayran padok ile çevrilerek dönenceli (sırayla) kullanıma akla yatkın ağıl getirilecek.

21 dekarlık kum padok alanına erbap tavlada ati sene taylarının doğumları gerçekleştirilecek ve yetiştirilmeleri sağlanacak.

“Gelecek nesillere birçok liyakatli Arap atları yetiştireceğiz”

İşletmenin Müdür Muavini Ermiş Sıkıntı, AA muhabirine, tavlanın 2021 yılının ağustos ayında başlayan inşaatının tıpkı senede tamamlandığını söyledi.

Küçük Asya Kısrak Tavlası’nda beherglas kısrağın kendine ilgili benzeri locasının bulunduğunu rapor eden Karabulut, şöyle konuştu:

“Bakir ve gündeş ayrımsız üretim. TİGEM ve Türk Zenci atçılığı amacıyla önemli bir tavla oldu. Toplanmış 286 metre uzunluğunda 120 çıban kısrak kapasitesine ehil. 500 tonluk kuru gizler ve bay depolama kapasiteye ehil iki sundurması var. 750 dekar alana eş tavlanın 30 dekarında idari çatı ile kışlık ve sulama alanı oturmuş. İdari binanın üzerinde gidiş terası ve tavlalardaki atların rahatlıkla görülebileceği alanlar kâin.”

Sıkıntı, tavlada beher locada atlar amacıyla suluğun, yemliğin yanında taylar amacıyla dahi yemliğin bulunduğunu söyledi.

” Türkiye’nin genişlik gündeş tavlası oldu”

Atların sağlıklı taylar yetiştirmesi üzere seçme cins imkana topluluk aynı tavla olduğunu vurgulayan Felaket, şunları kaydetti:

“Kısrağın ve tayın stres faktörlerini bildirme örgen sıyırmak için eskimemiş akarsu ve ağızotu sistemleri bulunuyor. Tayın ve kısrağın yemi ile suyu, locaya girilmeden verilecek. beher ayrıntı nazikâne düşünüldü. Dimdik şekilde geleceğin şampiyonlarını pekiştirmek amacıyla TİGEM namına bildirme iyisi yazmak istiyoruz. Türkiye’nin arz gündeş tavlası oldu. Şampiyon tayları doğumun burada gerçekleştirip ati nesillere birçok muvaffakiyetli Fellah atları yetiştireceğiz. 2023 yılının aşım sezonu ile doğumları Rum Kısrak Tavlası’nda gerçekleştirilecek. Geleceğin şampiyon adayı taylar, 2023 yılında yıpranmamış ve çağdaş tıpkı kasılma olan Küçük Asya Kısrak Tavlası’nda gelecek.”

Share: