Gençlerbirliği 100. yılını kutladı

– Gençlerbirliği 100. yılını kutladı

ANKARA – Gençlerbirliği Spor Kulübü, kuruluşunun 100. yılını tesislerde taraftarları ile gelişigüzel kutladı.

Gençlerbirliği Spor Kulübü, İlhan Cavcav Tesisleri’nde kuruluşunun 100. yılını kutladı. Planlı programa Gençlerbirliği Başkanı Niyazi Akdaş, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Keçiören Şehremini Turgut Altınok, Ankara Sanayi Odası Başkanı Seyit Ardıç ve çokça sayıda yandaş katıldı.

Gençlerbirliği’nin 100. yılına özel hazırlanan belgeselin gösteriminin arkası sıra Gençlerbirliği Başkanı Akdaş, Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün bünye hikayesini hatırlatarak, “1923’ün önceki ayları Cumhuriyetin ilanından aylarca ilk Ankara Sultaniyesi bugünkü adıyla Atatürk Lisesi müdürü Eksiksizlik As, beden terbiyesi öğretmeni Bedri Bey’den bire bir ayak topu takımı kurulmasını istemiştir. Bedri Bey bir ayak topu takımı kurar ama bazen öğrenciler alınmaz. Takımı alınmayan öğrenciler ise bire bir velinin birlikte katkısıyla tıpkı bando kurarlar ama Kemal Komutan benzeri okuldan iki mızıka çıkmaz diyerek iki bando pik nida ölçü. Maçta, Bedri Satış’in takımı yenilir. Bunun üstüne meslek müdürü Eksiksizlik Bey bu iki takımı birleştirelim der ve gençlerin birleşmesi ile Gençlerbirliği doğar” diye niteleyerek konuştu.

Yeni sezona geçmiş dönemlerden artan borçlar nedeniyle transfer yasağı alarak başladıklarını tamlayan Akdaş, “Ligin devre beyninde aynı hacim alacağımız olmasına karşın nakil yasağının kalkmasında yardım veren Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ulvi Koç’a ve yasağın kaldırılmasına peşinden yeni para aktarımı yapmamız üzere beni cesaretlendiren Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Yavaş’a teşekkürlerimi ve şükranlarımı en ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Elan birçok yüzyıllarda beraber olacağız”

Üyesi olduğu Gençlerbirliği Spor Kulübü’nün yanında olmaktan öz saygı ve çekicilik duyduğunu dile getiren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise, “Henüz nice yüzyıllarda beraber olacağız. Gençlerbirliği Spor Kulübü Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyete, onun değerlerini yürekten kani, seçme ant Ankara’ya benzeri öncü katmış, spor denince akla gelen evvel kulüplerimizden birisidir. Bunu neşelendirmek tamlık yerel yöneticiler ve umumi yöneticiler, Ankaralı hisse senedi insanları ve sivil toplum kuruluşları adına hepimizin boynunun borcudur” açıklamasında bulundu.

“Gençlerbirliği yılların güzel kulübü”

Gençlerbirliği el bir dönemden geçtiğini ve Süper Takım’de Ankara takımlarının çoğalması gerektiğini dile getiren Keçiören Belediye Reisi Altınok, “Süper Klasman, İstanbul ligi üzere oldu. Süper Takım’bile, Ankara’mızdan sadece Ankaragücü var. Gençlerbirliği yılların köklü kulübü. Temennimiz odur ki biz birlikte adi hatlardan kurtararak kardeşlik ile istem birliği ile Gençlerbirliği Spor Kulübümüze hep bu arada bindi olacağız” dedi.

“O bizim seçme şeyimiz”

Kısaca 10 senedir hem çöz sahada hem bile deplasmanda Gençlerbirliği’nin cümle maçlarını takip ettiğini belirten yandaş İrfan Çağlar, “Gençlerbirliği bizim üzere ayrımsız hayat tarzı. O bizim her şeyimiz. Bunun yıllardır hayalini kuruyordum. Maçlarda olsun, Gençlerbirliği’nin 90’ıncı yılında olsun sürekli bunu düşündüm. 100’üncü yılında kuşkusuz tıpkı Gençlerbirliği olacak diye niteleyerek haddinden fazla çok merak ediyordum. Gördüğünüz kabilinden sevdamızdan hiçbir şey eksilmedi hoppadak bulunduğumuz tavır ve ilgimiz ayırt etti” şeklinde konuştu.

Share: