Genişlik çok yağmur kayran kentte su tasarrufu çağrısı

TÜRKİYE’nin yıllık ortalama 2 bin 400 kilogram yağmur oranıyla sunma çokça yağış kayran ili olan ve seçkin sene yaşanan dominant, göçü, taşkınlarla gündeme gelen Rize’üstelik su sıkıntısı başladı. Belediye halkı akarsu tasarrufuna çağırdı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Kürsü Başkanı, Afet Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Aplikasyon ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, ” Karadeniz’da seyelan çok fazla, dereler çokça güdük, çok aceleci bire bir şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Yer derinliği çokça bir iki. Kayran altı suyu az daha on paralık namevcut. Akarsu kullanımı konusundaki bu çağrıların cemi sene süresince yapılması geçişsiz” dedi.

Türkiye’nin yıllık 2 bin 400 kilo yağış oranıyla sunu çok yağış düzlük ili olan Rize’bile akarsu sıkıntısı yaşanıyor. Kentte son aylarda azalan yağışlar, su seviyesinin düşmesine ve içmece suyu kaynaklarının azalmasına nöbet açarken, susuzluk tehlikesini üstelik birlikte getirdi. Akarsu tutulan göletlerin bulunmadığı kentte arıtılan öz suyu kaynakları, içmece suyu şebekesine veriliyor. Kentte içme suyu sorununa hal için akar yüzey suların biriktirileceği akmaz projesi hazırlandı. Rize Belediyesi ile Celal Su İşleri (DSİ) marifetiyle kentte 2 sene önce projelendirilen Andon Vadisi üstünde yapılacak olan ‘Su Göleti’ projesi’ ile şehrin akarsu sıkıntısı çözülüp selis bire bir içmece suyuna kavuşturulması hedefleniyor.

AKARSU TASARRUFU ÇAĞRISIRize Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada vatandaşların suyu tasarruflu kullanması istendi. Açıklamada, “İlimizde Ağustos- Eylül ve Teşrinisani- Çatlak ayları yağış açısından kurak geçmektedir. İlimiz; içme suyu tedariki açısından baran suyuna vabeste namına üstünkörü suların arıtılmasıyla elde edilen suyu kullanmaktadır. Bu nedenle etraflı süredir yağışların birkaç olması ve buna sınırlanmış olarak üstünkörü suların azalmasından dünya sıkça akarsu kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte elan bir iki mağdurluk aylamak hesabına bilcümle vatandaşlarımızı akarsu konusunda tasarruflu olmaya davet ediyoruz. Mufassal yıllar süresince yaşamakta olduğumuz su sıkıntısını fethetmek hesabına iki sene ilk belediyemizin DSİ ile birlikte projelendirdiği ve ilimizin su sıkıntısını giderecek olan; Andon Vadisi üstünde yapacağımız Su Göleti Projesi’nin ihalesi mamul olup gelişmemiş aynı sürede inşasına başlanacaktır. İvedi bire bir şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin su sıkıntısını çözüp, sağlıklı ve akıcı bire bir içmece suyuna kavuşmuş olacağız” denildi.’İSRAF YAPMAMALIYIZ’Rize’nin seçme zaman yağış alan bire bir kesim olduğunu söyleyen Kenan Aloğlu, “Rize’da bu şekilde susuzluk olduğuna bakarak değişik şehirleri düşünemiyorum. Global ısınma diyorlar gerçekten bu sene bunun anlamını çok mebzul anladık. Sularımızı onun üzere çokça bereketli kullanmamız gerekiyor. Bizim burada su sıkıntısı hiç olmuyordu amma şimdi bunu hissetmeye başladık. Cari sularımızı değerlendirmemiz lazım, tutumsuzluk yapmamalıyız” dedi.’DERELERDE SU YOK’Rize’birlikte havaların haddinden fazla hamam geçtiğini tabir fail Ömer Adalı, “Bu yaz baran çok birkaç yağdı. Önceleri burası yazları yağmurlu geçerdi. Bu yaz baran sularımız namevcut. Aradan sularımız kesiliyor amma vatandaşın bu konuda mağdur olmaması gerekiyor. Dereler önceden elan gürül gürül akardı, deminden güzelce suları çekildi” diye niteleyerek konuştu.Günay Bayraktar ise “Bu yaz havalar haddinden fazla güneşli geçti. Baran yağmayınca cari derelerimiz üstelik kurudu. Sularımız azaldı. Bu boyut bizi dahi üzüyor. Aradan sularımız kesiliyor” dedi.’KARADENİZ’DE 3-5 DÖNME YAĞMADIĞI DEVIR KURAK OLUR'(İTÜ) Hava Bilgisi Mühendisliği Kürsü Başkanı, Facia Yönetimi Enstitüsü ve İklim Değişikliği Uygulama ve Araştırı Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Karadeniz’da 3-5 çevrim yağmur yağmazsa kuraklık olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Almanak toplam yağmur Şarki Karadeniz’birlikte Rize’üstelik 2 ton. Onu görenler ‘burası ne kadar sulak, her tarafı şarıl şarıl akarsu’ diye niteleyerek düşünüyor ama haddizatında akıllıca değil. Karadeniz’üstelik cereyan haddinden fazla çok, dereler haddinden fazla gelişmemiş, çokça acul ayrımsız şekilde yağan yağmurlar denize karışıyor. Arazi derinliği çokça az. Düz altı suyu az daha tek yok. O yüzden Karadeniz’birlikte 3-5 gün yağmadığı ant kurak evet. Su kullanımı konusundaki bu çağrıların kül sene boyunca yapılması geçişsiz. Bizde bazen ‘kuraklık var, ilgi edin, suyu eğlenceli kullanın’ dediğiniz ant insanlar; ‘su bitecek, tamamen susuz kalacağız deyip halılarını, perdelerini indirip yıkamaya birlikte kalkabilir’. Panik havası görüntülemek kabilinden alçak bire bir yanı de var. O yüzden su kullanımı, suyu tasarruflu dercetmek temas zaman öğretilmesi anlatılması gereken genişlik”Share: